enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

New York Times: Türkiye’nin ticari ilişkileri durdurduğu İsrail daha da yalnızlaşıyor

New York Times: Türkiye’nin ticari ilişkileri durdurduğu İsrail daha da yalnızlaşıyor
05.05.2024
A+
A-

Türkiye’nin Gazze savaşı nedeniyle İsrail’le ticareti tamamen durdurma kararı almasının yankıları sürüyor. 

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın Independent Türkçe kaynaklı haberine göre, geçen Şarkul Avsat Türkçe‎ay 54 ürün grubunun bu ülkeye satışına kısıtlama getiren Ticaret Bakanlığı’ndan perşembe yapılan açıklamaya göre İsrail’le ticaret tamamen durduruldu.

ABD’nin New York Times gazetesi de konuyla alakalı olarak “Türkiye’nin ticari ilişkileri durdurduğu İsrail daha da yalnızlaşıyor” başlıklı bir haber yayımladı.

Gazze savaşının uzamasıyla ABD, Birleşik Krallık ve Almanya gibi Tel Aviv yönetimine yakın ülkelerin dahi en azından söylemsel olarak araya mesafe koymaya çalıştığı vurgulandı.

Ankara’nın ticaretin sürdürülmesi için Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmasını ve bölgeye insani yardım ulaştırılmasını şart koştuğu hatırlatıldı.

Diğer yandan İsrail’in uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen Refah’a operasyon yapma sinyali verdiği de anımsatıldı.

Ankara’nın geçen yıl İsrail’e 5,4 milyar dolarlık ihracat yaparken ithalat rakamının yalnızca 1,64 milyar dolar olmasına işaret edilerek Türkiye’nin bu ticarette kârlı olduğu belirtildi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için 2022’de adımlar atıldığı ancak bu umudun savaşla birlikte söndüğü yorumu yapıldı.

Amerika kıtasına da bakılan haberde, Bolivya ve Belize’nin ardından Kolombiya’nın da İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesileceğini duyurduğu ifade edildi. Şili ve Honduras’ın İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırdığı hatırlatılırken Ürdün ve Bahreyn gibi Arap ülkelerinin de benzer adımlar attığının altı çizildi.

Avrupa’daysa İspanya ve İrlanda gibi ülkeler, Filistin devletinin tanınması için çabalıyor.

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği ve 1200 kişinin öldüğü açıklanan Aksa Tufanı operasyonunun ardından patlak veren Gazze savaşında İsrail’in öldürdüğü kişi sayısı 34 bini aştı. Ölenlerin çoğu kadın veya çocuk.

Diğer yandan ateşkes için de görüşmeler sürüyor. Mısır medyası, Gazze Şeridi’nde ateşkes görüşmeleri için yola çıkan Hamas heyetinin başkent Kahire’ye ulaştığını bugün duyurdu.

Kahire el-İhbariye televizyon kanalı, Mısır güvenlik heyetinin birçok anlaşmazlık noktasında uzlaşma formülüne ulaştığını bildirdi.

Hamas Hareketi dün akşam yaptığı açıklamada, kendilerinden bir heyetin İsrail’le dolaylı görüşmelerin tamamlanması amacıyla cumartesi Kahire’ye gideceğini duyurmuştu.

Yine el-İhbariye televizyon kanalı, geçen pazartesi Hamas heyetinin görüşmelerin ardından Kahire’den ayrıldığını, Mısır’ın sunmuş olduğu ateşkes teklifini görüştükten sonra yazılı olarak iletmek üzere yeniden döneceğini ifade etmişti.(Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.