enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Azerbaycan’da erken genel seçimler 1 Eylül’de yapılacak

Azerbaycan’da erken genel seçimler 1 Eylül’de yapılacak
01.07.2024
A+
A-

Azerbaycan’da Kasım ayında düzenlenecek BM İklim Konferansı nedeniyle parlamento seçimleri öne çekildi. Aliyev’in imzaladığı kararname ile erken genel seçimler 1 Eylül’de yapılacak.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

TÜHA Haber’in DW, AFP kaynaklı haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev, Milli Meclis’in feshedilmesini ve genel seçimlerin öne alınarak 1 Eylül’de yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Cumhurbaşkanlığının internet sayfasında yayımlanan kararnamede “Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi erken seçimleri 1 Eylül 2024 tarihinde yapılmalı” ifadesi yer aldı.

Aliyev’in söz konusu kararnameyi imzalaması öncesinde Azerbaycan Milli Meclisi, iktidardaki Yeni Azerbaycan partisinin girişimi ile Cumhurbaşkanı Aliyev’den erken seçim talebinde bulundu.

Azerbaycan’da parlamento seçimlerinin Kasım ayında yapılması öngörülüyordu. Ancak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP29) da bu yıl 11-22 Kasım tarihlerinde Azerbaycan’da düzenlenecek. Seçimlerin COP29 ile aynı tarihlere denk geldiğine işaret eden Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tahir Bugadov, “Bu koşullar altında parlamentonun feshedilerek, erken parlamento seçimlerinin yapılmasının makul olduğuna inanıyoruz” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in talebi üzerine seçimlerin öne çekilmesini değerlendiren Azerbaycan Anayasa Mahkemesi ise Perşembe günü açıkladığı kararında erken parlamento seçimlerinin anayasaya uygun olduğunu bildirdi.

Yaklaşık iki ay öne çekilen parlamento seçimleri ile Cumhurbaşkanı Aliyev’in gücünü pekiştirmesi bekleniyor. İktidarın büyük ölçüde cumhurbaşkanında olduğu ülkede, parlamentonun gücü daha kısıtlı kalıyor.

2003 yılından beri iktidarda olan Aliyev’in döneminde yapılan seçimler, Batılı gözlemciler tarafından adil ve özgür bir ortamda gerçekleştirilmediği gerekçesiyle eleştirildi. Batı, Aliyev yönetimini siyasi muhalifleri ve bağımsız medyayı baskı altında tutmakla suçluyor.

Aliyev ülke içinde ise 1990’ların başından bu yana Ermeni güçlerin kontrolü altında bulunan Dağlık Karabağ’da geçen yıl sağladığı zaferin  ardından popülaritesi artan bir lider. Azerbaycan güçlerinin 19 Eylül 2023’te bir gün süren taarruzu sonunda Dağlık Karabağ’daki ayrılıkçı yönetim pes etmek zorunda kalmış, Dağlık Karabağ’ın tamamı Azerbaycan’ın kontrolüne geçmişti. Uluslararası düzeyde tanınmayan “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” de varlığını sona erdirmiş, bölgede yaşayan yaklaşık 100 bin Ermeni de Ermenistan’a kaçmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.