TÜHA HABER / Yeni İstanbul Havalimanı’nda uçuşunuzu beklerken, Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinde ev sahipliği yaptığı birçok medeniyete gidebilirsiniz.

Koronavirüs önlemleri nedeniyle bu günlerde yolcuların havalimanlarında uçuş saatlerinden saatler önce görünmeleri tavsiye ediliyor. İstanbul’da bu, gümrükten geçtikten sonra harika bir müzede vakit geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Üst katta, sağduyulu tabelalarla işaretlenmiş duty free mağazalarının arkasında İstanbul Havalimanı Müzesi bulunuyor. 1.000 metrekareye yayılmıştır.

Anadolu Ajansı’nın açıklamasına göre 17 Temmuz 2020 Cuma günü açıldı . İstanbul Tur Rehberleri Derneği Başkanı Sedat Bornovali, geçtiğimiz günlerde 23 Eylül’de düzenlenen açılış törenine katılarak genç müzenin yavaş yavaş eserlerle dolmasına şahit oldu.

Bornovali, mevcut serginin yalnızca altı ay açık kalmasının planlandığını, ancak ilgi ve pek çok kişinin ziyaret etmesini zorlaştıran salgın nedeniyle altı ay daha uzatıldığını söyledi.

Helenistik dönemden Büyük İskender'in başı.Helenistik dönemden Büyük İskender’in başı. (Sedat Bornovali’nin izniyle)

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nde de yardımcı doçent olan Bornovali’ye göre şu anda yer alan “Türkiye’nin Hazineleri – Tahtın Yüzleri” sergisi, çeşitli Türk müzelerinden eserlerden oluşan fantastik bir sergi.

Ziyaret zamanı olanlar için müzeye giriş havalimanı çalışanları için ücretsiz, başkaları için 5 Euro.

Osmanlı dönemi 'tılsımlı' gömlek.Osmanlı dönemi ‘tılsımlı’ gömlek. (Sedat Bornovali’nin izniyle)

Temmuz ayında yapılan kurdele kesme töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, müzenin Türkiye’nin kalbi Anadolu’daki tüm medeniyetleri yansıtan eserleri topladığını ve “Yabancı ziyaretçilerin üçte birinin İstanbul Havalimanı üzerinden Türkiye’ye geldiğini” söyledi.

AA haberinde aktarıldığı üzere Ersoy, 2019’da yaklaşık 15 milyon kişinin Türkiye’ye İstanbul’dan giriş yaptığını, 15 milyon kişinin ise transit seyahatler için kullandığını söyledi.

Müzenin özellikle transit yolcular arasında Anadolu uygarlıkları için farkındalık yaratacağını da sözlerine ekledi.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden Çatalhöyük'ten neolitik bir heykel.Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden Çatalhöyük’ten neolitik bir heykel. (Sedat Bornovali’nin izniyle)

Ersoy’a göre İstanbul’un yılda bir veya iki kez sürekli gelen misafirleri var ve bu nedenle müze her yıl konseptini değiştirecek.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, müzenin türünün dünyadaki en büyüğü olduğuna dikkat çekiyor.

Müzede 29 müzeden toplam 316 sanat eseri sergilenecek.

“En modern teknolojik imkanlarla Anadolu ve İstanbul’un binlerce yıllık tecrübesini, kralların ve imparatorların kişisel eşyalarını, portreleri, bir zamanlar dünyaya hükmeden ataların tahtını sergileyeceğiz” diye konuştu. şehrin 90. müzesidir.

Küçük resim: Konya Selçuklu dönemine ait çift başlı kartal. (Sedat Bornovali’nin izniyle)

Başlık fotoğrafı: Osmanlı dönemi el yazması el yazması. (Sedat Bornovali’nin izniyle)

Kaynak: TRT World