enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazzeliler “güvensiz” su içiyor, hastalık ve salgın hastalıkların yayılma riski artıyor

Gazzeliler “güvensiz” su içiyor, hastalık ve salgın hastalıkların yayılma riski artıyor
28.04.2024
A+
A-

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, içme suyunun test edilememesi nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki tüm vatandaşların güvenli olmayan su içtiğini duyurdu.

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığı habere göre Sağlık Bakanlığı Telegram’da yaptığı açıklamada: “Halk sağlığı laboratuvarının kapatılması, içme suyunun incelenememesi ve içme suyunun klorlama yoluyla arıtılması için klor veya alternatifinin kullanılmasına izin verilmemesiyle birlikte tüm vatandaşlar, Gazze Şeridi’nde güvensiz su içiyorlar ve hayatlarını tehlikeye atıyorlar” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, yüksek sıcaklıklar nedeniyle kanalizasyon taşması, sokaklarda ve yerinden edilenlerin çadırları arasında atıkların birikmesi, sürüngen ve böceklerin yayılması sonucu birçok hastalık ve salgın hastalığın yayılacağı uyarısında bulundu.

Bakanlık, konunun bir “sağlık felaketi” tehlikesi taşıdığını belirterek, ilgili tüm uluslararası ve insani kurumlara “gerekli ve hızlı bir şekilde müdahale etme” çağrısında bulundu.

Filistin Su Kurumu geçen ay, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayanların susuzluktan ölme riskiyle karşı karşıya olduğu ve tuzlu su içmenin salgın hastalık oranlarını artırdığı konusunda uyarmıştı. Mevcut su yüzdesi “orta ve güney valiliklerde, saldırı öncesindekinin yüzde 15-20’sinden daha az” olduğu belirtilirken, Gazze Şeridi’nin kuzey vilayetlerinde ise neredeyse yok sayılıyor.” (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.