enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yüksek Mahkeme Trump’ın başkanlık adaylığını kurtaracak mı?

Yüksek Mahkeme Trump’ın başkanlık adaylığını kurtaracak mı?
21.02.2024
A+
A-

ABD, ulusal bir meselenin karara bağlanmasıyla birlikte seçim üzerinde büyük etkisi olabilecek bir Anayasa davasının pençesine düşmüş durumda. Bunun Amerika’nın bölücü siyaseti üzerinde önemli etkileri var. 

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık adayı Donald Trump, 17 Şubat 2024'te Michigan'ın Waterford Township kentinde düzenlenen "Oy Ver" mitinginde konuşuyor.
[Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık adayı Donald Trump, 17 Şubat 2024’te Michigan’ın Waterford Township kentinde düzenlenen “Oy Ver” mitinginde konuşuyor.AFP]

TÜHA Haber’in ‘Al Majalla’ya dayandırdığı Gazeteci Akıl ABBAS’ın haberine göre, Colorado’lu avukatlar, Kasım ayında yapılacak genel seçimlerde Donald Trump’ın adının oy pusulalarından çıkarılması yönündeki bir kararı savunurken, Şubat ayı başında Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesindeki duruşma ülkeyi sarstı.

Medyanın mahkeme içindeki sınırlı erişimine rağmen dava, eski başkanın Beyaz Saray’a dönme teklifini etkileyebileceği için haber kanallarında ve sosyal medyada en çok ses getiren olay oldu.

Duruşma öncesinde dava ayrıntıları geniş çapta tartışıldı: Trump, destekçilerinin son başkanlık seçiminin sonuçlarının onaylanmasını önlemek amacıyla Kongre Binası’na yürüdüğü 6 Ocak’ta Washington’daki kargaşa nedeniyle isyan çıkarmakla suçlanıyor. Trump’ın kaybettiği.

Ancak Trump destekçileri o kader günde Kongre Binası’na hücum ettiğinde, çok az kişi bunun eski Amerikan başkanının tekrar adaylığını engelleyebilecek bir davaya yol açacağını tahmin edebilirdi.

AFP
AFP

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, 6 Ocak 2021’de Washington DC’deki ABD Kongre Binası’nda protesto gösterisi düzenledi.

Yirmi yıldır Demokrat Parti’ye eğilimli olan Colorado, olayın Trump’ı eyalet oylamasından çıkarmak için yeterli olduğunu savunuyor.

Bunun yasal yolu, Amerikan İç Savaşı’nın birliğin kuzey eyaletlerinin zaferiyle sona ermesinden üç yıl sonra, 1868’de onaylanan ABD Anayasası’ndaki 14. Değişikliğin üçüncü maddesine dayanmaktadır.

Bu düzenleme, Birlikten ayrılan ve bağımsızlığını ilan ederek İç Savaş’a yol açan güney eyaletlerindeki yetkililerin seçimlere katılma hakkını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştı. Madde, ABD ve Anayasasının seçimlere katılmasını engellemek için yemin edenleri hedef alıyor.

Yüksek Mahkeme’nin yaklaşmakta olan kararının, hükümetin en üst yargı organının genellikle ayrı durduğu siyasi süreç üzerinde etkileri olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.