enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazze savaşı İsrail’e büyük bedeller ödetti

Gazze savaşı İsrail’e büyük bedeller ödetti
21.02.2024
A+
A-

İsrail bombaları sadece Gazze Şeridi’nde değil, İsrail’in bütçesinde de büyük delikler açtı. Bakanlar artık bilançolarını ve tahminlerini ayarlama telaşındalar.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Bu dosya fotoğrafında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (L), 23 Mayıs 2023'te Kudüs'teki parlamentoda ulusal bütçeyi oylamak için parlamento oturumuna katılıyor.

[İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (L), 23 Mayıs 2023’te Kudüs’teki parlamentoda ulusal bütçeyi oylamak için parlamento oturumunda.]

UHA Haber’in ‘AL MAJALLA’ kaynaklı ABDURRAHMAN AYAS imzalı haberine göre, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarından bu yana İsrail’in harcamaları arttı; savunma bütçesi iki katına çıktı ve toplam bütçe açığı da ikiye katlanarak 2022’deki %0,6’lık fazladan 2023’te GSYİH’nın %4,2’sine yükseldi.

Aralık ayında İsrail parlamentosu, savaşı finanse etmek ve Hamas saldırılarından etkilenenleri tazmin etmek için 2023 yılı için yaklaşık 30 milyar NIS (8 milyar dolar) tutarında özel bir savaş bütçesini onayladı.

Savunma bütçesi 27 milyar dolara, yani GSYH’nin kabaca %6’sına (savaş öncesi %3,5’e kıyasla) yükseldi; bu da güneybatıda Hamas’ın ve kuzeyde Hizbullah’ın ikili meydan okumasını yansıtıyordu.

Ancak İsrail’de şu anda siyasi slogan şu: Hiçbir masraftan kaçınmayın. Gerçekten de Binyamin Netanyahu hükümeti 7 Ekim’den beri bir harcama çılgınlığı içinde.

Maliye bakanlığı yetkilileri şimdi tüm bunların karşılanması için olası vergi artışları ve bütçe kesintilerinin ipuçlarını veriyor; bütçe açığı Kasım ayındaki yıllık %3,4’ten arttı.

Yalnızca Aralık ayında, Aralık 2022’deki 18,5 milyar NIS’ye kıyasla 33,8 milyar NIS (9 milyar $) oldu. Savaşla ilgili harcamaların maliyeti 17,2 milyar NIS olurken, vergi geliri %8,4 azaldı.

Bütçeler hızla revize edildi

Bu hafta bakanlar, on milyarlarca şekel ek fon içeren revize edilmiş 2024 bütçesini oyladı. Bu muhtemelen bütçe açığını bu yıl GSYH’nin yaklaşık %2,25’lik hedefinden yaklaşık %6’sına çıkaracak.

10 Ocak’ta İsrail Merkez Bankası (BOI) Başkanı Amir Yaron, ekstra harcamaların zorunlu olmayan alanlardaki kesintiler ve seçici vergi artışlarıyla dengelenmesini önererek mali disiplin çağrısında bulundu.

Gazze savaşının, gelir kaybı hariç, hem askeri harcamalar hem de sınır ötesi roket saldırılarından etkilenen Gazze ve Lübnan sınırları yakınında yaşayanlara mali tazminat olarak maliyetinin 210 milyar NIS (56 milyar dolar) olduğunu tahmin etti.

Devam eden sınır ötesi gerginlikler nedeniyle Lübnan sınırına yakın kuzey bölgelerden tahliye edilen İsrailliler, 26 Aralık 2023’te kuzeydeki Amiad Kibbutz yakınındaki bir miting sırasında evlerine dönmeyi talep eden pankartlar kaldırıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.