enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:15 “Erdoğan’ın Moskova’da Esat ile görüşmesi gibi bir plan yok”
00:14 Marmara Bölgesi’nde işverenler istihdamda artış bekliyor
00:11 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Rasim Özdenören’in vefat yılı sebebiyle mesaj yayımladı
00:10 Sosyal medyada Hz. Muhammed’e hakaret eden kişi tutuklandı
00:10 Bahçeli: “Biden’in gidişi bir müjdedir, Netanyahu’nun gidişi de ikinci müjde olacaktır”
00:09 Eski ABD Başkanı Dolald Trump’ın önceki adaylıkları
00:08 Devlet Koruması Altındaki Çocuklardan Teknoloji Başarısı
00:08 Netanyahu: “Rehinelerin serbest bırakılması için anlaşmayı ilerletebileceğimize inanıyorum”
00:08 TÜİK’in en yüksek istihdam ve en yüksek kazanç sağlayan üniversite bölümleri raporu bize neler söylüyor?
00:07 İzmir ​Büyükşehir’den yaşlı ve engellilere sıcak yemek
00:07 Dışişleri: Filistinli siyasi oluşumların Pekin’de kabul ettikleri bildiriden memnuniyet duyuyoruz
00:06 TÜHA Haber’den Gazeteci Veysel KAVRAYAN, Ankara’da TercihFest 2024 Zirvesi’ndeydi
00:06 Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
00:05 Trump’a suikast girişiminin ardından Gizli Servis Direktörü’nden istifa kararı
00:05 Biden’ın kararı sonrası Demokrat Parti’de Harris hareketliliği: “24 saatte 81 milyon dolar bağış toplandı”
00:04 Ömer Çelik: Bu bir katliam yasası değil
00:04 Kamala Harris’in Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak öne çıkması Türkiye’de nasıl yorumlandı?
00:04 Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler’den ‘Nerede bu turistler?’ sorusu
00:04 “Bilim Gençlerle Kazanacak” Projesi’nin 30 Temmuz’da gerçekleşecek
00:04 Trendyol Süper Lig 2024-2025 sezonu 9 Ağustos’ta start alacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Yabancı düşmanlığının Türkiye’ye maliyeti

Yabancı düşmanlığının Türkiye’ye maliyeti
18.09.2023
A+
A-

 TBMM 25. ve 26. dönem AK Parti Siirt Milletvekili, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Yasin AKTAY, “Yabancı düşmanlığının Türkiye’ye maliyeti” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Prof. Dr. Yasin Aktay: ''Kılıçdaroğlu, iktidar değişse de Suriyelileri geri  gönderemez'' | EuronewsProf. Dr. Yasin AKTAY, “Yabancı düşmanlığının Türkiye’ye maliyeti” başlıklı yazısını TÜHA Haber’den Ataner YÜCE‘ye değerlendirdi.

Prof. Dr. AKTAY, Son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden iyice gemi azıya alan ırkçılık ve yabancı düşmanlığın beklenen ve hedeflenen etkisini gösterdiğini belirterek, hedeflenen etkinin sadece Türklerde Araplara karşı bir nefret duygusu oluşturmak değil, daha öncelikli hedefin Arap turizminin veya sermaye yatırımlarının Türkiye’den uzaklaşması olduğunun altını çizdi.

“Turizm, Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından, ihracat kalemlerinden biri” olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Yasin AKTAY, şunları söyledi:
 
“Sanayisi önemli bir ihracat kaynağı oluşturacak şekilde yeni yeni gelişti Türkiye’nin, o yüzden sanayi ürünleri veya işlenmiş-nitelikli tarım ürünleri konusunda önemli bir avantaj elde etti. Doğrusu turizm de önemli bir ihraç kalemi ve Türkiye için seksenli yıllardan beri stratejik bir öneme sahip.
Bu sektörün gelişimine karşı bürokratik engeller bu stratejik yaklaşımla kaldırılmaya, yatırımlar teşvik edilmeye çalışılıyor. Bu sektörün gelişimi aynı zamanda küresel pazarda bir yer kapma mücadelesiyle birlikte yürüyor. Bu mücadele çoğu kez çok çetin geçebiliyor ve rekabet sadece ülkelerin kendilerini iyi pazarlamasından ibaret kalmayabiliyor. Sabotajlar, orman yangınları, karşı propagandalar, terör operasyonları da bu alandaki rekabetin bir parçası olarak yer bulabiliyor”.
“Şu kadarını söyleyelim, yıllarca Türkiye’de terör örgütü PKK ve sonradan DAEŞ, yaptıkları terör saldırılarıyla kendi ideolojik mesajlarını taşımaktan ziyade bu kıran kırana rekabetin ajanları olarak çalıştılar” diye konuşan Prof. Dr. AKTAY, “İstanbul’un ortasında yapılan her terör saldırısı Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu imajını yayarak Turizm Bakanlığının aksi yönde ortaya koymaya çalıştığı Türkiye imajını yerle bir ediyordu” dedi.
“Terör saldırılarına turizm çok hızlı cevap veriyor ve o saldırının oluşturduğu güvensizlik algısı yüzünden turizm büyük darbe yiyor” diyen Prof. Dr. Yasin AKTAY, “Bu terör eylemlerini yönetenler bunu ya başka bir turizm destinasyonuna yönlendirmek için veya hiç böyle bir yönlendirme amacı gütmeden sadece Türkiye ekonomisine zarar vermek için yapıyorlardı. Her durumda Türkiye’ye düşmanlık sergileniyordu” şeklinde aktardı.
“Çok şükür terörle mücadele konusunda son yıllarda kaydedilen büyük başarı sayesinde Türkiye güvenli ve huzurlu bir ülke olma yolunda çok sağlam bir yol kat etti” diyen AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr.  AKTAY, “Bu sayede turizm de çok büyük bir gelişme kaydetti. Özellikle içinden geçmekte olduğumuz ekonomik zorluklar karşısında en çok güvenilen gelir kaynaklarından birinin turizm gelirleri olduğunu herkes takdir ediyor. Ekonomi yönetimini devraldığı ilk günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek turizmin mutlaka daha fazla gelişmesi gerektiğine vurgu yapmıştı” dedi.
Prof. Dr. Yasin AKTAY, Ancak bugün turizmi terörle baltalayamayanların bugün yabancı düşmanlığını körükleyerek başka bir terör yolu bulmuş olduklarını ve özellikle Araplara yönelik ırkçı söylemlerin, eylemler ve sosyal medya paylaşımlarının maalesef ülke içinde kalmadığını ve günümüzün teknolojik imkanlarıyla anında Arap dünyasında yansımasını bulduğunu, ayrıca Türkiye’de Arap karşıtı bir tutumun olduğu şayiasının yayıldıkça artan rezervasyon iptallerinin bu yaz içinde kendini iyice hissettirmeye başladığına dikkat çekti.

İptal edilenin sadece turistik seyahatlerin olmadığını dile getiren Prof. Dr.  AKTAY, konuşmasına şöyle devam etti:

“Birçok sermaye yatırımı da Türkiye’deki azgın ırkçılar yüzünden rota değiştirmiş bulunuyor. Sektörün içinde olanlar giderek bunu çok daha fazla görüyor. Sektörün içinde olmayanların da bu ırkçı söylemler yüzünden sadece bu yaz içinde ödedikleri bedelin maddi karşılığının en az 5 milyar doları bulmuş olduğunu söyleyelim.

Şimdi söyleyin, Türkiye’ye birkaç ay içinde 5 milyar dolara mal olan bu ırkçı söylem ve eylemlerin PKK’nın veya DAEŞ’in terör eylemlerinden niyet ve amaç bakımından farkı nedir?
Arap turistler, herkesin malumudur, bir Rus veya Avrupalı turistin en az 10 katı kadar para harcıyor. Üstelik Arap turist geçici bir süre için gelmiyor, ev alıyor, yatırım yapıyor, iş kuruyor, böylece Türkiye’ye sürekli para akıtan emsalsiz bir gelir kaynağı oluşturuyor. Böyle bir turist bütün ülkelerin iştahını kabartan bir niteliğe sahip. O yüzden herkes bu nitelikteki turisti kendine çekmeye, bunun için gerekirse başka yerlere, özellikle rakiplerine gitmekten caydırmaya çalışır”.
Prof. Dr. Yasin AKTAY, Ortadoğu uzmanı, yazar ve mütercim Zahide Tuba Kor’un, Dış Politika ve Ortadoğu Günlüğü bloğunda, Suriyeli işadamlarıyla yaptığı seri mülakatlara dayanarak yabancı düşmanlığının, bilhassa Arap karşıtı söylemlerin neye mal olduğu hususunda durumun vahametini ortaya koyduğunu belirtiyor ve Zahide Tuba Kor:

“Suriyelilere karşı işlenen suçların Arap medyasında abartılarak yayınlanmasıyla son dönemde Türkiye Arap ülkelerinde yavaş yavaş ırkçı bir devlet olarak algılanıyor. Bu çok tehlikeli bir durum. Türkiye’de gelişen ırkçılığa karşı bir karşı-ırkçılık gelişiyor. Ümit Özdağ ve avanesinin ırkçılık zehrini yayması yüzünden ülkenizin ne kadar büyük ziyana girdiğinin farkında değilsiniz.”

“Irkçılık yüzünden yabancılar Türkiye’deki yatırımlarını sonlandırıyor. Türkiye’de şirket kurmuş Arap tüccarların çoğu bu yaz Türkiye’ye gelmeyi bıraktı ve dediler ki ‘Şirketi ve hesaplarını kapat. Bir daha Türkiye’ye gelmek ve iş yapmak istemiyoruz.’ Türkiye’ye geldiklerinde her defasında ayda en az 10.000 dolar harcıyor, bu ülkeye para bırakıyorlardı.”

Prof. Dr.  AKTAY, Yabancı düşmanlığını ve Arap düşmanlığını sorumsuzca körükleyenlerin kime hizmet ettiklerini, bunların Türkiye’ye, Türk milletine PKK’dan daha sinsice zarar vermek üzere çalışan işbirlikçiler olduklarını anlamak için sadece bu tabloya bakmanın yeterli olduğuna vurgu yaptı.

“Türk kisvesi giyince hainler Türk olmuyor. Türklük diye bağırıp Türklüğün şanına yakışmayan, yabancılara düşmanlık besleyen veya yabancıları Türkiye’ye düşman eden söylemlerde bulunmanın Türklüğe hiçbir faydası olmuyor, sadece zararı oluyor” diye konuşan Prof. Dr. Yasin AKTAY, konuşmasını şöyle tamamlıyor:
“Bu zararın bedelini yargı yoluyla ödetmenin zamanı gelmedi mi? Bu konuda aslında savcıların kendiliğinden harekete geçmesi gerekmez mi? Bu söylemler doğrudan Türkiye’nin iç barışına, güvenliğine bir tehdit oluşturuyor.

Ya Kültür Turizm Bakanlığının doğrudan ilgili taraf olarak, İçişleri Bakanlığının da toplumun huzurunu güvenliğini bozuyor olmaları dolayısıyla bu ırkçı, nefret suçları işleyenlere karşı harekete geçmeleri gerekmiyor mu?”

Gazeteci* Ataner YÜCE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.