enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Mısır: İsrail ve Hamas birçok anlaşmazlık noktasında uzlaşmaya vardı

Mısır: İsrail ve Hamas birçok anlaşmazlık noktasında uzlaşmaya vardı
05.05.2024
A+
A-

Arap kaynak: Anlaşma esirlerin üç aşamada serbest bırakılmasını içeriyor.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

El-Kahire el-İhbariyye televizyon kanalının üst düzey birŞarkul Avsat Türkçe‎ kaynaktan aktardığına göre İsrail ile Hamas arasındaki müzakerelere aracılık eden Mısır güvenlik heyeti ‘birçok anlaşmazlık noktasında uzlaşma formülüne’ ulaştı.

Kanala konuşan bir kaynak, Hamas heyetinin Mısır’a vardığını ve müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir Arap kaynak, Arap Dünyası Haber Ajansı’na (AWP) yaptığı açıklamada, yeni bir engel çıkmaması halinde Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmanın yakın olduğunu belirtti. Kaynak ayrıca, Hamas’ın Mısır’ın önerisine olumlu yaklaştığını bildirdi.

Kaynak, Hamas heyetinin Mısır’a geldiğini ve müzakerelerde gözle görülür bir ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Anlaşmaya son rötuşların yapılacağı konusunda ümitvâr olduğunu ifade eden kaynak, bunun en az üç aşamalı olacağını kaydetti.

Kaynak, anlaşmanın ilk aşamasının tutuklu İsrailli kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasına ayrılacağını, ikinci aşamanın geri kalan sivillere, üçüncü aşamanın ise askerlere ayrılacağını söyledi.

Kaynak, detayların ve son gelişmelerin bugün Kahire’de görüşüleceğini ve her şeyin müzakere masasında olacağını vurguladı. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.