enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kurum, 24 TV ve 24 Radyo ortak yayınına katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kurum, 24 TV ve 24 Radyo ortak yayınına katıldı
23.02.2024
A+
A-

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, 24 TV ve 24 Radyo ortak yayınına katıldı. Helin Aslan’ın moderatörlüğündeki Seçim Özel Yayını’nda, Kurum’a, DEM Parti’nin aday evraklarını son dakikaya bırakması soruldu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Gelinen süreçte; ‘yetiştirdi, yetiştiremedi; önce verdi, veremedi’ söylemleri; ‘acaba seçime girsek mi, girmesek mi’ gibi bir irade görüyoruz karşımızda. Yüksek Seçim Kurulu da başvurularını onayladı. Tabii, nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyoruz. Bu manada işte ‘kent uzlaşısı’ içerisinde olup da farklı farklı ittifaklar içerisinde yine süreci yürütmeye çalıştıklarını da tüm milletimiz görüyor. İstanbullular da görüyor. Ama onlar hangi ittifak içerisinde olursa olsun bizim için hiç önemli değil. Topu da gelse biz bu seçimi alacağız. Altını çizerek söylüyorum. 31 Mart gecesi İstanbul’un Fetret Devri’ni hep beraber bitireceğiz.” diye konuştu.

Mevcut İBB Başkanı’nın gündem değiştirme çabası içinde olduğunu işaret eden Kurum, “Milletimiz bunlara inanmıyor artık. Heybeleri boş olduğu için gündemi hep farklı gündemlere çekerek; başarısızlıklarını, bilgisizliklerini örtmeye çalışıyorlar.” dedi.

Ozan Gülaçtı on X: "Türkiye Yüzyılı şehirleri için, Gerçek belediyecilik için, Hazırız, Kararlıyız. #BaşlasınAdanaYüzyılı https://t.co/dFxv6ld2Gz" / X

Yayın sırasında, Kurum’a, rakibinin 650 bin konutun kentsel dönüşümüne ilişkin ‘asla yapılmamalı’ dediği de hatırlatıldı. Murat Kurum, tepkisini, “İstanbul’da bir deprem olursa eğer bu ülkenin milli güvenlik meselesi haline gelir. Burada çıkıp mevcut başkan şunu söylüyor: ‘Yapılmamalı.’ İnsanlar enkazın altında mı kalsın Başkan? Kusura bakma senin ne düşündüğün bizim umurumuzda bile değil, İstanbullunun da umurunda değil. İstanbul’da deprem gerçeği var ve sen ‘deprem dönüşümü yapılmasın’ diyorsun. Bunların mantığıyla şehir 100 yılda dönüşmez çünkü böyle bir dertleri yok. Amaçlarına ulaşmak için İstanbul’u bir basamak olarak görüyorlar. İstanbul’u ve İstanbulluları bunların kötü emellerine ve o kirli ittifaklarına bırakamayız, bırakmayacağız.” sözleriyle dile getirdi.

“Kandil ne yapmaları gerektiğini tarif ediyor, bunlar da yapıyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, 24 TV’de Seçim Özel Yayını’na katıldı. DEM Parti’nin aday listesini son dakikaya bırakmasını değerlendiren Kurum, “Biz ilk günden itibaren hep şunu söyledik: ‘Kim kiminle ittifak kurar buna bakmayacağız’ dedik. Gelinen süreçte; yetiştirdi, yetiştiremedi; önce verdi, veremedi söylemleri, ‘acaba seçime girsek mi, girmesek mi’ gibi bir irade görüyoruz karşımızda. Yüksek Seçim Kurulu da başvurularını onayladı. Tabii, nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyoruz. Bu manada işte ‘kent uzlaşısı’ içerisinde olup da farklı farklı ittifaklar içerisinde süreci yürütmeye çalıştıklarını da tüm milletimiz görüyor, İstanbullular da görüyor. Ama onlar hangi ittifak içerisinde olursa olsun bizim için hiç önemli değil. Topu da gelse biz bu seçimi alacağız. Altını çizerek söylüyorum. 31 Mart gecesi İstanbul’un Fetret Devri’ni hep beraber bitireceğiz.” dedi.

CHP ve DEM Parti arasındaki aday pazarlığını eleştiren Kurum, “Nereden talimat aldıklarını; milletimiz de çok iyi biliyor, biz de biliyoruz. Burada Kandil’in talimatlarıyla hareket ediyorlar. Bir bakıyorsunuz bir aday çıkıyor; ondan sonra gelen bir talimatla adayı hemen değiştiriyorlar. Ama onların hangi ittifakta olduğu bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız. Bildiğim tek şey İstanbul’un sorunları, İstanbul’un problemleri ve İstanbul’un beklentileri. Deprem riski şu anda, onların yapacağı uzlaşıdan daha kıymetli. Oradaki beklenti, kirli oyunlar, kapı arkasında yapılan pazarlıklar; gün be gün ortada. Bunu biliyoruz, saklamalarına gerek yok. Adına başka bir isim koymalarına da gerek yok. Aleni olarak gidip deyin; ‘Biz burada ittifak yapıyoruz’ deyin. Bunu da diyemiyorsunuz, neden? Niye çekindiğiniz bir ittifakı yapıyorsunuz madem? Dolayısıyla bunlar aynı söylemlerle, Kandil’den bir talimat alıyorlar. O talimat çerçevesinde oradaki ittifak tarif ediliyor. Düşünebiliyor musunuz? Kandil bunlara ne yapması gerektiğini tarif ediyor ve bunlar da ona uyuyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.