enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu

CHP’li Karatepe, Bakan Şimşek’e ana muhalefetin ekonomiye dair önerilerini sundu
25.06.2024
A+
A-

CHP’li Karatepe, gerçekleştirdikleri görüşmede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e asgari ücrete ara zam, emekli aylıklarında artış, tarımsal destek ve vergide adaletsizlik başlıkları altında taleplerini ilettiklerini ifade etti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Hazine ve Maliye’den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe arasında Pazartesi günü gerçekleşen görüşmede, ana muhalefetin ekonomiye ilişkin önerileri dört ana başlıkta sunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık dört buçuk saat sürerken, CHP’li Karatepe görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Karatepe, Bakan Şimşek’e asgari ücrete ara zam, emekli aylıklarında artış, tarımsal destek ve vergide adaletsizlik başlıkları altındaki taleplerini ilettiklerini ifade etti.

‘İktidarın ekonomik yıkımdaki sorumluluğuna ortak olacak değiliz’

Biz iktidarın milletin yaşadığı ekonomik yıkımdaki sorumluluğuna ortak olacak değiliz, yine biz iktidarın bundan sonra yapacaklarına bir kredi açacak da değiliz,” diyen Karatepe, enflasyonun bu denli yüksek seyrettiği bir dönemde asgari ücrete yılın ikinci yarısında zam yapılmamasını “şiddetle reddettiklerini” vurgulayarak, ara zammın zorunlu olduğunu bakana ifade ettiklerini belirtti.

Memurların ve memur emeklilerinin alacağı ücret oranının yüzde 20 gibi bir seviyede kalacağını savunan Karatepe, bu artış oranının yetersiz olduğunu söyledi.

Tarımsal destek konusundaki önerilerine de değinen Karatepe, tarımsal destek konusunun bir maliyet unsuru olarak görülmemesi; ulusal stratejinin bir parçası olmasını gerektiğini bakana ifade ettiklerini belirtti.

Karatepe, 2006’dan bu yana çiftçilere ödenmesi gereken ancak “esirgenen” 86,6 milyar dolarlık desteğin ithalata harcandığını vurgulayarak, “Ancak maalesef üzülerek görüyoruz ki şimdiye kadar iktidar tarafından sağlanan tarımsal desteklerin oranı tarım kanununda belirtilen şekilde yüzde birlik seviyeye ulaşmamıştır,” dedi.

Vatandaşların “ekonomik güçleriyle orantılı olarak vergi ödemesi” konusundaki görüşlerini bakana aktardıklarını da kaydeden Karatepe, “Türkiye’deki vergi sisteminin adaletli olmadığını” sözlerine ekledi.

TÜİK’in açıkladığı verilere ilişkin eleştirilerini de bakana ilettiklerini kaydeden Karatepe, “Kamuoyunda bu verilere şüpheyle yaklaşıldığını ve bu şüphelerde haklılık payının çok yüksek olduğunu ve verilerin kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğini ifade ettik,” dedi.

Karatepe, “Ancak dört saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışlarında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük,” ifadeleriyle görüşmeye ilişkin kanaatini dile getirdi.

Görüşmeye CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir de katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.