enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!

Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!
25.06.2024
A+
A-

Dünyanın dört bir yanında doğaya karışan plastik atıklar, ciddi bir endişe konusu. Öte yandan bilim insanları doğada plastikle beslenen canlı türlerine rastlıyor. Bu, doğanın kendini iyileştirdiği anlamına mı geliyor?

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

Deniz bilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, Büyük Pasifik Çöp Alanı adıyla bilinen, ciddi miktarda çöpün yığın halde durduğu bir bölgede, plastik çöpleri parçalayan okyanus kaynaklı bir mantar keşfetti. Parengyodontium album olarak adlandırılan mantar türü, Kuzey Pasifik’teki yüzen plastik yığınının içinde ve çevresinde yaşayan diğer mikropların ince katmanları arasında keşfedildi.

Araştırmaya göre, bu mantar plastik atıkları tüketip parçalayabilen bilinen dördüncü deniz mantarı. Araştırmacılar P. album’un, su şişeleri ve market poşetleri gibi tüketici ürünlerinin yapımında en yaygın olarak kullanılan plastik türü olan ve dünya okyanuslarını kirleten en yaygın plastik atık türü olan, UV ışınlarına maruz kalmış karbon bazlı polietileni de parçalayabildiğini buldu.

Hollanda Kraliyet Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nde (NIOZ) Deniz Biyoloğu ve Biyo-Jeokimyacı olan, araştırma ekibinin başında yer alan Annika Vaksmaa yaptığı açıklamada, “UV ışığının plastiği mekanik olarak parçaladığı zaten biliniyordu. Ancak sonuçlarımız, deniz mantarları tarafından biyolojik plastik parçalanmasını da kolaylaştırdığını gösteriyor” dedi.

Büyük pasifik çöp alanında plastik yiyen mantara rastlandı!

Plastik atıklar konusunda endişelenmeye devam etmeli miyiz?

Bu keşif, tek kullanımlık plastikleri gönül rahatlığıyla tüketmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Okyanuslarımız yıkıcı plastik kirleticilerle dolup taşıyor ve plastik kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak, plastiğin Dünya’nın hayati önem taşıyan okyanuslarını çöplerle tıkamasını önlemek için hala en iyi seçeneğimiz.

Dünyanın su kaynaklarını kirleten plastiği azaltmak ve ortadan kaldırmak hala önemli bir hedef. Ancak bunu yapmak ne yazık ki plastiği okyanustan topluca çıkarmak kadar basit değil. Büyük ağlarla plastik aramak deniz yaşamını rahatsız edebilir, üstelik bu yöndeki çabalar maliyetlidir ve genelde başarısız olur.

Dolayısıyla okyanus plastiğini azaltmanın bir yolunu bulma mücadelesinde, plastik bozunma sürecini hızlandırabilen yeni bir mantarın bulunması heyecan verici bir gelişme. Ancak bu her derde deva değil. Araştırmaya göre, laboratuvarda yetiştirilen P. album’un UV ile muamele edilmiş belirli bir plastik parçasını her dokuz günlük dönemde, günde yaklaşık %0,05 oranında parçaladığı gözlemlendi.

Her yıl okyanusa eklenen milyonlarca ton plastik düşünüldüğünde, bu canlının Büyük Pasifik Çöp Yaması’nı tamamen ortadan kaldırması çok zor görünüyor.

Her şeye rağmen, P. Album’un keşfi ümit verici. Araştırmacılara göre bu son keşif, dünyada daha fazla plastik yiyen organizma olabileceğini de gösteriyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Science of the Total Environment dergisinde yayınlandı.

Kaynak* Gıda Hattı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.