enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Gündemin öne çıkan haberi: Göcek Barselona’dan 10 kat daha pahalı

Gündemin öne çıkan haberi: Göcek Barselona’dan 10 kat daha pahalı
25.06.2024
A+
A-

* YATED Başkanı Murat Bekiroğlu, CNBC-e’ye verdiği röportajda “Barselona’da 30 metrelik bir tekneyi bugün aylık 2 bin 500 Euro’ya marinaya bağlarken bu ülkemizde 25 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Biz Avrupa’dan en 10 kat pahalıyız” dedi.

* Marinalardaki yüksek fiyatlara vurgu yapan YATED Başkanı Murat Bekiroğlu, “Bize gelmesi gereken tekne sahibi Avrupalılar Hırvatistan’a, Yunanistan’a ve İtalya’ya gidiyor” diye konuştu.

* Bekiroğlu, bu ortamda iç pazarda insanların tekne alma kararlarını ertelediğini ve yurt içinde de yurt dışında da tekne kiralamaya yöneldiğini söyledi.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

CNBC-e Muhabiri Emre ESER, “Gündemin Öne Çıkan Başlıkları” başlığı altında hazırladığı ve Linkedin.com’da yayınladığı ‘YATED Başkanı Murat Bekiroğlu: Göcek Barselona’dan 10 kat daha pahalı‘ başlıklı haberi…

YATED Başkanı Murat Bekiroğlu: Göcek Barselona'dan 10 kat daha pahalı

[(YATED) Başkanı Murat Bekiroğlu]

Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) Başkanı Murat Bekiroğlu, CNBC-e’ye verdiği röportajda Türkiye’nin Avrupa’dan yat ve tekne çekmek için fiyat anlamında rekabetçi olmadığını söyledi.

Bekiroğlu röportajda “Türkiye’de marinalar aşırı pahalı. Avrupa’nın en lüks marinalarında gecelik 650 Euro olan gecelik bağlama ücreti Göcek’te en az 1200 Euro. Barselona’da 30 metrelik bir tekneyi bugün aylık 2 bin 500 Euro’ya marinaya bağlarken bu ülkemizde 25 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Biz Avrupa’dan en 10 kat pahalı kalıyoruz çoğu yerde.” dedi.

Avrupa'nın gözdesi Monaco - Tatil Seyahat Haberleri

“Monaco’dan bile pahalıyız”

Avrupalı turistlerin bu pahalı ortamda Türkiye’ye gelmek için sebep bulamadığını ifade eden Bekiroğlu, “Dünyadaki en lüks marinalardan bile pahalı kalıyoruz. Göcek, Barselona’dan 10 kat pahalı. Marinalarda hem tekne bağlama ücretleri hem de elektrik gibi yan hizmetler çok pahalı. Barselona’da 39 cent olan elektrik bizde 80 centten başlıyor. Monaco’dan bile pahalıyız” dedi.

Türkiye’nin tekne bağlama kapasitesi 26 bin

Fiyatlardaki aşırı artışın yanında marinalardaki bağlama kapasitesinin de oldukça yetersiz olduğunu dile getiren Murat Bekiroğlu, “Fransa’da 350 bin, İtalya’da 220 bin, İspanya’da 180 bin tekne bağlama kapasitesi varken Türkiye’deki marinaların toplam tekne kapasitesi 26 bin. Bu rakamlarla Avrupalı tekne sahiplerini Türkiye kıyılarına çekemeyiz. Bu imkansız. Evet, marinalarımız dolu ama kapasitemiz de çok düşük. Biz hızla Yap-İşlet-Devret modeli ile marinalar inşa edilmesi için ilgili bakanlıklarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Doğuş Grubu, Atina Marinası'na yüzde 50 ortak oluyor - Gündem - Turizm News

“Tekneleri Hırvatistan, Yunanistan ve İtalya’ya kaptırıyoruz”

Akdeniz çanağındaki kızışan turizm rekabetine de vurgu yapan Murat Bekiroğlu, “Marinalardaki bu durum turizmimizi çok negatif etkiliyor. Ve göstergeler uzun vadede de bunu gösteriyor. Bize gelmesi gereken tekne sahibi Avrupalılar Hırvatistan’a, Yunanistan’a ve İtalya’ya gidiyor. Bizim bu tekneleri Türkiye kıyılarına bağlatmamız lazım. Büyük tekneler yazın geldikten sonra kış için de bakım onarım faaliyetlerinde Türkiye’yi tercih ettiğinde çok büyük bir gelir oluşuyor. Personelleri burada kalıyor. Hem yapım onarım sektörü hem turizm sektörü kazanıyor. Ama şu an o tekneler Türkiye kıyılarına gelip fiyatları görünce bir hafta dolamadan geri dönüyor” dedi.

“Artık kiralama seçeneği öne çıkmaya başladı”

Bekiroğlu, bu ortamda iç pazarda insanların tekne alma kararlarını ertelediğini ve yurt içinde de yurt dışında da tekne kiralamaya yöneldiğini söyledi.

Tekne ve yat sektörünün yıllık 2 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu belirten Bekiroğlu, “Sektörümüz şu an kriz haline. Satışlarda belirsizlik var” diye konuştu.

Emre Eser (@emreeser0) / X

Gazeteci* Emre ESER

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.