enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Bakan Mehmet Özhaseki, “Deprem konutlarını iki ay içerisinde teslim etmeye başlayacağız”

Bakan Mehmet Özhaseki, “Deprem konutlarını iki ay içerisinde teslim etmeye başlayacağız”
20.09.2023
A+
A-

* Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ABD’ de düzenlenen “Dünya Şehirler Günü ve Sıfır Atık Girişimi Programı Basın Bilgilendirme Toplantısı“nda konuştu.

* Deprem bölgesinde inşa edilen konutların 2 ay sonra teslim edileceğini ifade eden Özhaseki, “Biz afetten zarar gören şehirlerimizi güvenli, mahalle kültürüne uygun ve iklim dostu yapılar olarak yeniden inşa ediyoruz. Yeni konut ve iş yerlerimizi Sıfır Atık uyumlu olarak hazırlarken aynı zamanda akıllı şehirler konseptine uygun bir şekilde tasarlıyoruz.” dedi.

BAKAN ÖZHASEKİ: “AKILLI ŞEHİRLER KONSEPTİNDE ŞEHİRLER İNŞA ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Birleşmiş Milletler’in 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinde yer alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile bir araya gelerek “Dünya Şehirler Günü ve Sıfır Atık Girişimi Programı Basın Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.

BM Genel Merkezi Sekretarya Binası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, “Dünya Şehirler Günü” etkinliklerinin 31 Ekim’de İstanbul’un Üsküdar ilçesinde düzenleneceğini belirtti. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde düzenlenecek olan etkinliğin “Herkes için Sürdürülebilir Kentsel Gelişimin Finansmanı” temasıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan Özhaseki, konuşmasında şehirleri inşa etmenin önemine vurgu yaparak, “Şehirlerdeki hayat standardını artırabilmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için finansman meselesi önemli bir noktada yer alıyor. Özellikle dünya genelinde yaşanan afetler nedeniyle şehirlerin büyük kayıplar verdiği bir dönemde bu yılki ‘Dünya Şehirler Günü’ temasının herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı olarak belirlenmesi oldukça yerinde ve önemli olmuştur. Biz kadim medeniyet birikimimizi yansıtan ve dünya şehirleriyle yarışan şehirler hazırlarken sürdürülebilirliği merkeze alıyoruz.” dedi.

BAKAN ÖZHASEKİ: “AKILLI ŞEHİRLER KONSEPTİNDE ŞEHİRLER İNŞA ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

“DEPREM KONUTLARINI İKİ AY İÇERİSİNDE TESLİM ETMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin en fazla deprem riski taşıyan 5 ülkeden birisi olduğunu hatırlatarak, geçen yüzyıl içerisinde ana kara üzerinde 60’tan fazla yıkıcı deprem meydana geldiğini aktardı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem hakkında konuşan Bakan Özhaseki, “50 binden fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz üst üste iki büyük depremi yaşadık. O depremlerde hasara uğrayan şehirlerimiz, ilçelerimiz ve köylerimiz çok eski ve tarihi yerleşim yerleriydi. İçlerinde yüzlerce yıllık eserlerin bulunduğu şehirlerdi. Yaşanan depremler sebebiyle 680 binden fazla konut ve 170 bin civarında da ticari alanımız yerle bir oldu. 11 şehrimizde, 14 milyon vatandaşımız bundan etkilendi. Bizim birinci işimiz depremzede vatandaşlarımızı bir an önce güvenli konutlarına kavuşturmak. Şu anda 200 binden fazla konutun inşaatına devam ediyoruz. İnşası biten konutları iki ay sonra teslim etmeye başlayacağız. Diğer taraftan da evini güvenli zeminlerde dönüştürmek isteyen vatandaşlarımız için başlattığımız Yerinde Dönüşüm projesini sürdürüyoruz. Şu anda 210 bin başvuru gerçekleşti. Yerinde Dönüşüm sürecine hükümet olarak hibe ve kredi desteği veriyoruz. 4 kırmızı çizgimizden taviz vermeden, her bir safhasını Bakanlığımızın denetlediği bir inşa süreci devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en kısa sürede vatandaşlarımızı güvenli, iklim dostu ve Sıfır Atık uyumlu konutlarına taşımakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

“SIFIR ATIK İLKELERİNE GÖRE ŞEHİRLERİ İNŞA EDİYORUZ”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin Anadolu coğrafyasında son bin yılda yaşanan en büyük felaket olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, “Biz afetten zarar gören şehirlerimizi güvenli, mahalle kültürüne uygun ve iklim dostu yapılar olarak yeniden inşa ediyoruz. Yeni konut ve iş yerlerimizi Sıfır Atık uyumlu olarak hazırlarken aynı zamanda akıllı şehirler konseptine uygun bir şekilde tasarlıyoruz. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne ulaşabilmek için kaynak için ham madde, kullanılan atık oluşumunun engellenmesi, geri dönüşüm, israfın son bulması gibi konuları da gündemimize alarak İstanbul’da tartışmak istiyoruz.” dedi.

İstanbul’da çalışmalarının yürütüldüğü ‘Birleşmiş Milletler Habitat Ofisi‘nin Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun çalışmalarına da destek olmasını temenni eden Bakan Özhaseki, 31 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek olan “Dünya Şehirler Günü” etkinliğine davette bulundu.

Bakan Özhaseki, “Türkiye’ye gelecek onlarca ülkeden misafirlerimiz inşallah Asya’nın en batı ucunda bulunacaklar. Ama Avrupa’yı da seyredecekler. Bir taraftan dünyanın en kadim şehrini görecekler. Bir taraftan da Üsküdar Belediyemizin Türk misafirperverliğiyle ağırlanacaklar. İklim değişikliğini dert edinen ve şehirlerin geleceğini gündem haline getiren herkesi ve ilgili arkadaşlarımızı İstanbul’umuza davet ediyoruz” diye konuştu.

BAKAN ÖZHASEKİ: “AKILLI ŞEHİRLER KONSEPTİNDE ŞEHİRLER İNŞA ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

Bakan Mehmet Özhaseki, toplantının ardından BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Özhaseki, “31 Ekim’de Üsküdar’da gerçekleştireceğimiz ‘Dünya Şehirler Günü’ etkinliği ve Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde dünya markası haline gelen Sıfır Atık hareketimizle ilgili çalışmalarımıza dair istişarelerde bulunduk.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.