ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Batı Medyasının Patolojik Erdoğan Düşmanlığı

Batı Medyasının Patolojik Erdoğan Düşmanlığı
01.12.2023
A+
A-

Türkiye’nin saygın, güvenilire, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu olan SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Berlin Koordinatörü Zafer Meşe, kaleme aldığı “Batı Medyasının Patolojik Erdoğan Düşmanlığı” başlıklı yazısında, ABD ve Avrupa yazılı ve görsel medyasının, Türkiye’de seçim tarihi yaklaştıkça Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı skandal kapak ve manşetlerin dozunu artırma hususunda iddialı ve istikrarlı bir tutum sergilediğine dikkat çekti.

TÜHA / TÜRKUAZ Europe İnternational News Agency

Zafer Mese (@MeseZafer) / XSETA Berlin Koordinatörü Zafer Meşe’nin kaleme aldığı “Batı Medyasının Patolojik Erdoğan Düşmanlığı” başlıklı yazısının detayı şöyle:

Son dönemlerde küresel etkisi olan Amerikan Foreign Policy dergisi, The Wall Street Journal gazetesi, The Ekonomist dergisi, Blomberg yayın organı, Washington Post gazetesi ve son olarak da Alman STERN dergisi eksik, çarpıtılmış ve yalan haberlerle Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak, algı mühendisliği, itibarsızlaştırma, kara propaganda ve manipülasyon yapmayı gelenek haline getirmiş durumunda.

Esasen bu durum özellikle Gezi kalkışmasından bu yana her seçim öncesi geleneksel bir şekilde tekrarlanmakta. Genelde kullanılan kapak görselleri saldırgan olmakla birlikte ilgili sayılarda yer alan haberlerin başlığı da korku iklimini kurgulama amacı taşımakta.

Böylelikle okuyucularda manipülatif olarak olumsuz bir hissiyat oluşturulması hedefleniyor. Örneğin, geçmiş dönemlerde dergi kapaklarında kan damlayan ayyıldızlı bayrak veya füzelerin ortasında Cumhurbaşkanı Erdoğan görselinin tercih edilmesine maalesef şahit olunmuştu.

Gezi ihanetini unutma! - ŞehirMedya2013 yılının Haziran ayında yaşanan Taksim Gezi Parkı şiddet eylemleri esnasında iyice alevlenen Erdoğan karşıtı yaklaşım sonraki süreçte de benzer bir şekilde sürdürülmüştür. Örneğin, aynı yıl FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimi, 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Türkiye’nin PKK terörle mücadelesi ve 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi gibi birçok kritik süreç ve olayda de benzer bir genel yayın politikası tercih edilmiştir.

Türkiye’de seçimlere sayılı günler kala açıklanan bütün anketlerin AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yükseliş trendini teyit etmesi, Millet İttifakı yanı sıra Batı medyasını da hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Bununla birlikte ilgili Batılı medya çevrelerinin daha küstah ve şuursuzca saldırmaya sürüklendikleri gözlenmektedir. Genel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan haberlerin başlığı ve içeriği kara propaganda ve dezenformasyon niteliğine sahiptir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 19 yılı değerlendirdi - Son Dakika HaberleriBu yalan ve kara propaganda başlıklarından örneğin bazıları şu şekildedir: “Erdoğan iktidarda kalmak için savaşlar çıkarıyor“, “Türk demokrasinin sonu“, “Türkiye diktatörlüğün eşiğinde“, “Kundakçı Erdoğan“, “Erdoğan muhalefeti emrindeki yargı ile devre dışı bırakıyor”, “Erdoğan genel seçimlere hile katıp tekrar iktidar olacak“. Son olarak İngiliz menşeli uluslararası haber ajansı Reuters, düşmanlığını gizlemeyerek Türkiye editörü alım ilanında kara propaganda kategorisine yeni bir boyut katmıştır.

Batı medyası tarafından kasıtlı, yanıltıcı ve toplumu kışkırtıcı bu sıradanlaşmış dezenformasyon kampanyası ile yapılan haberlerde “tarafsızlık” ilkesi hiçe sayılıyor. Dolayısıyla bu tutum ile Batı medyasının hatalı ve aktivist ruhuyla düşmanca yaklaşımı iyice açığa çıkarken esasen Batılıların sömürgeci bakış açısı da bir nevi ifşa oluyor. Bu bakış açısı ayrıca Türk seçmeninin hür iradesini vesayet altına alma çabası olarak da karşımızda duruyor.

Batı Medyasına 'Kapa Çeneni' Deme Zamanı | Siyaset | SETABatı medyası neden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alıyor?

Bu sorunun cevabını aslında Alman STERN dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan kapaklı son sayısının hadsiz ifadelerle hazırlanmış haberinde buluyoruz. Nitekim STERN dergisi her ne kadar dezenformasyon çizgisini korumaya çalışsa da, bazen Türk kamuoyu açısından hakikatleri de ifade etmekten kaçamıyor.

Buna göre “Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Batı ve Putin’le müzakere ediyor, NATO’yu zayıflatıyor ve Suriye’de savaş açıyor. Büyük uluslararası sahneye oynuyor. Ukrayna’dan Suriye’ye kadar ipleri elinde tutuyor ve nüfuzunu kullanıyor.”

Özellikle son cümlenin anlamı önemlidir zira Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye artık bulunduğu bölgede Batı’nın karakol bekçiliğini bırakarak, savunma, güvenlik ve dış politika gibi meselelerde ülke çıkarlarından taviz vermeyen ve terörle mücadelede sınır ötesinde dahi geri adım atmayan bir konuma gelmiştir. Dolayısıyla Türkiye küresel güç projeksiyonuna sahip olan etkili bir bölgesel güç olarak gerekirse Batı’nın çıkarlarına karşı kuvvet çarpan konumuyla direnen bir ülke haline gelmiştir. Türkiye düşmanlıklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden perdelemeye çalışan Batı basınının amacı ise artık kendi ayakları üzerinde duran ve gittikçe güçlenen Türkiye’nin yeniden Batı ittifakının edilgin ve işbirlikçi bir hizmetçisi konumuna dönmesini sağlamaktır.

Batı Medyasında Türkiye Karşıtlığının Arkeolojisi | Yorum | SETAMuhalifler ve Batı medyası

Batı medyasının özellikle Türkiye konusunda muhalif çevrelerin iddia ve söylemlerini sorgulamaksızın kabul etmesi maalesef kronik bir hâl almıştır. Bu yanlı, takıntılı ve kasıtlı hatalı habercilik medya ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır. Bilhassa Türkiye içerikli konularda tamamıyla inandırıcılığını kaybetmek üzere olduğuna işaret etmek gerekiyor.

Batı medyasının Türkiye’nin siyasî sistemi ve sosyo-kültürel siyasî yapısını hem tam anlamıyla okuyamayışı hem de tarihsel ve güncel gelişmeleri de dar bir perspektiften ele alması maalesef yanlış –ve kasıtlı– değerlendirmelere neden olmaktadır. Bu sebeple Batı medyası –ve siyaseti– özellikle son 10 yıldır Türkiye’deki hemen hemen hiçbir gelişmeyi sağlıklı ve analitik bir şekilde okuyamamaktadır. Böylelikle muhalif söylem ve tercihlerinin de aktif olarak desteklenmesi yanı sıra gerçeklerden kopuk değerlendirmeler dünya kamuoyuna aktarılmaktadır. Oysa önyargı, manipülasyon ve hatta maalesef ayrıştırıcı tavrın olmaması doğru ve objektif haberciliğin temel ilkeleridir.

***

Yazar hakkında

Zafer Meşe

Berlin Koordinatörü
Bonn Rheinische Wilhelms Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nde Siyasal Bilimlerini magister artium derecesi ile tamamlayan Meşe Kudüs İbrani Üniversitesi’nde dil eğitimi (İbranice, Arapça) ve Ortadoğu bölgesel politikaları dersleri almıştır. Aynı zamanda İsrail-Almanya ilişkileri üzerine ders vermiştir. Akabinde Almanya Federal Meclisinde iki yasama dönemi Hristiyan Demokrat Partisi Meclis Grubu Dışişleri Çalışma Grubunda kıdemli uzman olarak dış politika, ekonomi ve güvenlik politikaları alanlarında danışmanlık yapmıştır. Ayrıca havacılık sektöründe kurumsal ilişkiler ve iş geliştirme alanlarında küresel şirket bünyelerinde üst düzey yönetici olarak kamu diplomasi ve siyasi lobi çalışmalarında bulunmuştur. German Marshall Fund of the United States of America adlı düşünce kuruluşunun Fellowship programına dahil olan Meşe uzun yıllar farklı Amerikan ve Alman düşünce kuruluşlarında uluslararası ilişkiler, göç ve mülteci politikaları alanlarında çalışmalarda bulunmuştur. Neredeyse hayatının yarısını Ortadoğu, Afrika ve Balkanlarda geçiren Meşe Temmuz 2017’den itibaren SETA Berlin koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.