enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:15 “Erdoğan’ın Moskova’da Esat ile görüşmesi gibi bir plan yok”
00:14 Marmara Bölgesi’nde işverenler istihdamda artış bekliyor
00:11 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Rasim Özdenören’in vefat yılı sebebiyle mesaj yayımladı
00:10 Sosyal medyada Hz. Muhammed’e hakaret eden kişi tutuklandı
00:10 Bahçeli: “Biden’in gidişi bir müjdedir, Netanyahu’nun gidişi de ikinci müjde olacaktır”
00:09 Eski ABD Başkanı Dolald Trump’ın önceki adaylıkları
00:08 Devlet Koruması Altındaki Çocuklardan Teknoloji Başarısı
00:08 Netanyahu: “Rehinelerin serbest bırakılması için anlaşmayı ilerletebileceğimize inanıyorum”
00:08 TÜİK’in en yüksek istihdam ve en yüksek kazanç sağlayan üniversite bölümleri raporu bize neler söylüyor?
00:07 İzmir ​Büyükşehir’den yaşlı ve engellilere sıcak yemek
00:07 Dışişleri: Filistinli siyasi oluşumların Pekin’de kabul ettikleri bildiriden memnuniyet duyuyoruz
00:06 TÜHA Haber’den Gazeteci Veysel KAVRAYAN, Ankara’da TercihFest 2024 Zirvesi’ndeydi
00:06 Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
00:05 Trump’a suikast girişiminin ardından Gizli Servis Direktörü’nden istifa kararı
00:05 Biden’ın kararı sonrası Demokrat Parti’de Harris hareketliliği: “24 saatte 81 milyon dolar bağış toplandı”
00:04 Ömer Çelik: Bu bir katliam yasası değil
00:04 Kamala Harris’in Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak öne çıkması Türkiye’de nasıl yorumlandı?
00:04 Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler’den ‘Nerede bu turistler?’ sorusu
00:04 “Bilim Gençlerle Kazanacak” Projesi’nin 30 Temmuz’da gerçekleşecek
00:04 Trendyol Süper Lig 2024-2025 sezonu 9 Ağustos’ta start alacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Sosyal medyada “Kadın SES’i” yükselecek

Sosyal medyada “Kadın SES’i” yükselecek
21.07.2020
A+
A-

 

TÜHA HABER / SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, Operation 1325 işbirliğiyle kadınların eşitlik ve hak taleplerini yükseltmek için sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanımı amacıyla “Kadın SES’i” projesini hayata geçiriyor. Proje,  bugün 20 Kadın Elçi aracılığıyla başladı.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği ile İsveç merkezli sivil toplum kuruluşu Operation 1325, Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik taleplerine ilişkin kamuoyunda farkındalık yaratmak ve aksiyon almak amacıyla #YükseltSesiniDünyaDeğişsin etiketiyle “Kadın SES’i” projesini başlatıyor. Proje, 21 Temmuz Salı günü online buluşmayla uygulamaya konuldu.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kuruldu - Sivil SayfalarKadın SES’i projesi yürütücüsü ve SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, Türkiye’de kadınların hem geleneksel hem de sosyal medyada görünürlüklerinin eşitlikten çok uzak olduğu için bu projeyi başlattıklarını söyledi.

Onanç, bu konuda şu saptamada bulundu: “Kadınlar, bu mecralarda daha çok kadına yönelik şiddet haberleriyle kendilerine yer bulabiliyorlar. Bu kısıtlı alana da erkek egemen, kadın ve LGBTİ+ düşmanı bir dil hükmediyor. Bugün sosyal medya, erkek egemen bakış açısına karşı tüm kesimlere yeni fırsatlar sunuyor. Ancak sosyal medyada kadın kullanıcı sayısı istenilen düzeyde değil. SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini bu alanda da sağlamak ve sosyal medyada kadınların sesinin daha etkili ve gür çıkması için çaba harcayacağız. Sosyal medyayı kadınların, kız çocuklarının, LGBTİ+ hak savunucularının, barış ve iklim aktivistlerinin daha yüksek sesle konuştukları ve daha fazla insana ulaştıkları bir yere dönüştürmek için harekete geçtik. Amacımız, eşitlik ve özgürlüğe dair tüm konuları yüksek sesle konuşabildiğimiz, tartışabildiğimiz ve ortak kararlar alabildiğimiz bir platform yaratmak.”

Projede, Kadın SES’i Elçileri on ay boyunca yaratıcı sosyal medya kampanyalarının üretilmesinde ve yaygınlaşmasında aktif rol oynayacak. Gazeteci, akademisyen, sivil toplum temsilcileri, aktivistler ve cinsiyet eşitliğine duyarlı sanatçılardan oluşan Kadın SES’i Elçileri; sosyal medyanın etkin kullanımı, toplumsal cinsiyet, barış ve sürdürülebilirliğe ilişkin konuları derinlemesine tartışacak ve her ay düzenlenecek olan sosyal medya kampanyalarına yönelik içerik geliştirecek. Bu buluşmalarda, “Kadın SES’i Elçileri”nin cinsiyet eşitliği savunuculuğuna katkı sağlamak adına sosyal medya kullanımlarının geliştirilmesi de hedefleniyor.

Gerçekleştirilecek sosyal medya kampanyaları, hem SES Derneği, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu hem de elçilerin sosyal medya hesapları aracılığıyla yaygınlaştırılacak.

Kadın SES’i Projesi Elçileri
Kadın SES’i Elçileri arasında; Meltem Cumbul, Burcu Karakaş, Evrim Kepenek, Mehveş Evin, Emine Uçak, Banu Tuna, Ayşegül Doğan, Seren Selvin Korkmaz, Esra Elmas, Pınar Akpınar, Dilara Gök, Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Gülsüm Kav, Yasemin Öz, Hülya Tanrıöver, Elif Doğan, Alev Akın, İlayda Eskitaşçıoğlu, Menekşe Kızıldere ve Itır Erhart  yer alıyor.

Kampanyalarda hedeflenen temalar
Sosyal medya kampanyalarında hedeflenen temalar ise şöyle: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Türkiye’nin Karnesi: Değişim Nasıl Sağlanır?, Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Covid-19: Pandemi Süresince Kadın, Kadınların Siyasette Temsili ve Önündeki Engeller, Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Kadın Hareketi, İş Yaşamında Cinsiyet Uçurumu Nasıl Önlenir?: Tedbirler ve Teşvikler, Medyada Cinsiyet Eşitsizliği ve Kadın Gazeteciler, Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden İklim Değişikliği ve Acil Yapılması Gerekenler, LGBTİ Hakları, Nefret Söylemi ve Ayrımcılık, Mültecilik, Barış ve Güvenlik, BM 1325 Kararının Uygulanması.

Projenin amacı
Proje; sosyal medyada daha çok kadının aktif olmasını sağlamayı ve “Kadın SES’i”nin yükseltilmesi yoluyla karar mekanizmalarındaki kişiler üzerinde etkin olmayı, toplumsal cinsiyet, toplumsal barış ve sürdürülebilirlik, kadın yoksulluğunun azaltılması, kadına yönelik şiddet, kadının politikaya katılımı, iklim adaleti, medya özgürlüğü, kadın ve kız çocuğu mültecilerin sorunlarının giderilmesi gibi acil konulara ilişkin aksiyon alınması yönünde farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Dolayısıyla sosyal medyada kadın kullanıcı sayılarının ve temsiliyetinin etkili şekilde artırılması hedefleniyor.

 

 

[TÜHA Haber Ajansı, 21 Temmuz 2020]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.