enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zimbabve’nin KKTC üniversiteleri ile ilgili kararı “sahte diploma” ile ilgili değil!

Zimbabve’nin KKTC üniversiteleri ile ilgili kararı “sahte diploma” ile ilgili değil!
28.03.2024
A+
A-

Zimbabve Yükseköğretim Konseyi (ZİMCHE), Hindistan’dan 2 ve KKTC’den 4, Güney Kıbrıs’tan 1 olmak üzere toplam 7 üniversitenin akreditasyonunu iptal ettiğini duyurdu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Sahte diplomadan bir kişi daha tutuklandı!

TÜHA Haber’in Kıbrıs Postası’na dayandırdığı Gazeteci Vatan MEHMET’in haberine göre, Zimbabve’nin devlet destekli ve en yüksek tirajlı gazetesi olan The Herald’da geçtiğimiz hafta yayımlanan haberlerde yapılan uyarıda, kayıt olmayı düşündükleri veya çocuklarının eğitim almayı düşündüğü yabancı üniversitenin akreditasyon durumunu mutlaka teyit etmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Hindistan’dan 2 üniversiteyle birlikte KKTC’den Girne Amerikan Üniversitesi , Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefkoşa Üniversitesi (Güney Kıbrıs) olarak tanımlanan bir üniversiteden alınan diplomaların kalite güvence ve standartlarına uymadığı için Zimbabve’de geçersiz sayılacağı bildirildi.

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre söz konusu kararın ülkemizde devam eden “sahte diploma” soruşturmaları ile bir alakası yok.

Zimbabve kararının adı geçen üniversitelerin söz konusu ülkedeki kalite/güvence akreditasyon kurumları ile ilgili yükümlülük ya da gereğini yapmamalarından kaynaklandığı belirtildi.

Yükseköğrenim bürokrasisi, yabancı ülkelerin akreditasyon şirketleri ile iş birliği içinde belli periyotlarla akredite olmalarını düzenli olarak tavsiye ettiklerini ifade  ederek adı geçen bazı üniversitelerin (Girne Amerikan ve Lefke Avrupa) söz konusu ülke ile gerekli işlemleri başlattıklarını, bazı aksamalar olduğunu, bunun sebebini de bilmediklerini, süre aşımları gibi sebepler olabileceğini,  Zimbabve kararlarının ülkemizde devam eden “sahte diploma” soruşturmaları ile alakadar ya da bağlantılı olmadığını vurguladılar.

Mehmet Vatan (vatanmim) - Profile | Pinterest

Gazeteci* Vatan Mehmet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.