enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Washington Trump’ın Azil Davasına Hazırlanıyor

Washington Trump’ın Azil Davasına Hazırlanıyor
06.02.2021
A+
A-

TÜHA HABER / Eski Başkan Donald Trump’ın önümüzdeki hafta ABD Senatosu’nda başlayacak azil duruşması öncesinde başkent Washington ve civarındaki güvenlik önlemleri arttırılıyor.

3 Kasım başkanlık seçimlerinin sonuçlarını hala kabul etmeyen aşırılık yanlılarının yeniden şiddete yönelebileceği endişesini taşıyan yetkililer, ellerindeki istihbaratın ayrıntılarını paylaşma konusunda tereddütlü.

6 Ocak 2021'deki Kongre baskınını düzenleyenler arasında aşırı sağcı Oath Keepers gurubu da vardı.
6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını düzenleyenler arasında aşırı sağcı Oath Keepers gurubu da vardı.

Yetkililer, özellikle sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlardan kaygılı. Bu yüzden de güvenlik yetkilileri, 6 Ocak’taki Kongre baskınından sonra işi şansa bırakmama konusunda kararlı.

Washington İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Dairesi Başkanı Christopher Rodriguez, Perşembe günü düzenlenen oturumda Kongre üyelerine “En azından şimdilik Washington’da gözle görülür bir güvenlik gücü varlığı sergilemeliyiz” dedi.

“Güvenlik birimlerinin varlığının Washington Metropolitan Polis Teşkilatı’nın acil durum esnasında kentin tüm noktalarına kaynak aktarabilmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz” diyen Rodriguez, kentte şiddete göz yumulmayacağı güvencesi verdi.

Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’ta düzenlenen yemin töreni için alınan bazı önlemler ve yollardaki bariyerler daha sonra kaldırılmış olsa da ABD Kongresi’ni çevreleyen demir parmaklık ve dikenli teller, hala kullanımda.

Kongre Polisi Sözcüsü Eva Malecki, Salı günü Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği elektronik postada, “Senato’daki azil duruşması öncesinde, Kongre ve Kongre binasına yönelik halen devam eden tehditler karşısında yüksek seviyede hazırlılık içinde görev yapmamızı gerektiriyor” ifadelerine yer verdi.

ABD ordusundan geçen hafta yapılan açıklamada Joe Biden’ın yemin töreni için Washington’a sevkedilen 27 bin Ulusal Muhafız’ın 7 bininin Mart ayı ortasına kadar kentte kalacağı bildirildi.

Joe Biden'ın yemin töreni günü 27 bin Ulusal Muhafız Washington'da görev yaptı.
Joe Biden’ın yemin töreni günü 27 bin Ulusal Muhafız Washington’da görev yaptı.

Yetkililer, Ulusal Muhafız birliklerinin ihtiyaç durumunda silahlanacağını, güvenlik desteği sağlayacağını, yerel güvenlik birimlerine iletişim ve kalabalık kontrolunda yardım edeceğini söyledi. Yarı zamanlı askerlerden oluşan Ulusal Muhafızlar, bağlı oldukları eyaletlerdeki acil durumlarda ilave güvenlik gücü olarak göreve çağırılıyor.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser
Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser da olası bir gerginlikte hızla olaylara müdahale etmeleri için ilave 500 Ulusal Muhafız’ın Washington’a sevk edilmesini talep etti.

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby
ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby ise Çarşamba geç saatlerde verdiği basın brifinginde, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), İç Güvenlik Bakanlığı ve yerel yetkililerin paylaştığı istihbarata işaret ederek, bakanlığın ilave Ulusal Muhafız birliklerine halen ihtiyaç olduğunu yineledi.
Kirby, FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın “Amerika çapında mevcut tehdidin yüksek olduğu sonucuna vardıklarını, bu tehdidin önümüzdeki haftalarda da varlığını sürdüreceğini, bu durumun başkent Washington ve civarı için de geçerli olduğunu” söyledi.

Yetkililer, en çok, şiddet ve karmaşa yaratmak isteyen kötü niyetli kişiler olarak tanımladıkları unsurların, yasal protesto gösterilerini amacından saptırma girişiminde bulunma olasılığından kaygılanıyor.

İç Güvenlik Bakanlığı, yeni bir Ulusal Terör Uyarı Sistemi İlanı çıkarmasının nedenini anlattığı geçen haftaki açıklamasında, “Başkanlık geçiş sürecinden rahatsızlık duyan kişilerin, ideolojik nedenlerle ve şikayet algısıyla seferber olmaya devam edebileceğinden endişe duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın Ulusal Terör Uyarı Sistemi İlanı ayrıca şiddet ve aşırılık yanlılarının “6 Ocak 2021’de Washington’daki Kongre binasında güvenlik engelinin aşılmasından cesaret alarak seçimle işbaşına gelen Kongre üyelerini ve hükümet binalarını hedef alabileceği” uyarısında bulunuyor.

Yahudi düşmanlığıyla mücadele eden ve Amerika’daki aşırılık yanlısı grupları takip altına alan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League) Başkanı Jonathan Greenblatt, Perşembe günü Kongre üyelerine, Kongre işgalinin beyaz ırkçılar için “bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) Başkanı Jonathan Greenblatt
İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) Başkanı Jonathan Greenblatt

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komisyonu’nda konuşan Greenblatt, “Bu gruplar için Kongre üyelerinin masaların altına saklandığını görmek, Konfederasyon bayraklarını ve Nazi simgelerini Kongre binası içinde dolaştırmak büyük bir zaferdi” dedi.

Bazı uzmanlarsa aşırılık yanlısı eylemlere girişmemiş olsalar da Trump’ın başkanlık seçimini kaybetmesinin yasını hala tutan bazı kişilerin tehlike unsuru olabileceğini kaydediyor.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın Terörle Mücadele ve Tehdit Önleme Dairesi’nden sorumlu eski bakan yardımcısı Elizabeth Neumann, “Bu terörist hareketlerle ya da terör örgütleriyle bağı olmayan ancak şu anda son derece hassas bir konumda bulunan çok büyük bir grup var” dedi.

Neumann, “Neo-Naziler’in Trump destekçilerini kendi ideolojik çemberine dahil etme çalışmaları içinde olduğunu görüyoruz. Bunu büyük bir ustalıkla yapıyorlar. Sizinle doğrudan iletişime geçmiyorlar. Bir beyaz ırkçıyla konuştuğunuzun farkına varmıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Yabancı güçler şiddeti körükler mi?

Öte yandan bazı ülkelerin Amerika sınırları içinde sorun çıkarmak için kendi nüfuzlarını kullanmalarına ilişkin kaygılar da gündemde.

Washington İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Dairesi Başkanı Christopher Rodriguez, “Başta Rusya olmak üzere düşman ülkeler, Amerika’da kültürel çatışmaları alevlendirmek için geçmişi uzun yıllara dayanan gizli taktiklere başvuruyor” dedi.

Eyalet yetkilileri de Biden’ın yemin töreni, hatta 6 Ocak’taki Kongre baskınından çok önce benzer kaygıları dile getirmişti.

New Jersey eyaletinin İç Güvenlik ve Hazırlıklılık Dairesi Başkanı Jared Maples, geçtiğimiz ay Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “İdeoloji, nefret ve öfkenin olağanüstü ve açıkçası korkunç birlikteliğine tanık oluyoruz. Bunların hepsi farklı grupların karmaşa ve kaygı yaratması için kullanılıyor” şeklinde konuşmuştu.

[TÜHA Haber Ajansı, 06 Şubat  2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.