enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Hükümet Dar Gelirli Vatandaşı Sömürerek Kendi Faiz Lobisini Besliyor!  

Hükümet Dar Gelirli Vatandaşı Sömürerek Kendi Faiz Lobisini Besliyor!  
05.06.2024
A+
A-

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Türkiye’de son dönemlerde kredi ve kredi kartı faizlerindeki sistematik artışların dar gelirli vatandaşların mali yükünü artırdığına dikkat çekti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Kanko: Vatandaşın borcu 2 trilyon 800 milyara ulaştı!

 

 Prof. Dr. Mühip Kanko, konuyla ilgili TÜHA Haber‘e yaptığı TBMM | Ankaradeğerlendirmede, 2023 yılında 10 bankanın toplam karının 500 milyar lirayı aştığını belirterek, “Dar gelirli vatandaş, kazandığı parayı evini ve ailesini geçindirmek yerine, hükümetin sistematik olarak artırdığı kredi kartı ve kredi faizlerine ödüyor” dedi. 

2023 yılı başından itibaren bireysel kredi ve kredi kartı borçlarında 19,4 milyar liralık (yüzde 42,4) artış yaşandığını hatırlatan,Prof. Dr. Mühip Kanko, vatandaşların, bankalara, finans kuruluşlarına, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan borçlarının toplamının ise 3,3 trilyon liranın tarihi zirveye ulaştığını kaydetti.

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, bu borçların bankalar tarafından düşük karşılıklarla varlık yönetim şirketlerine devredildiği için gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

Yılbaşından bu yana batık kredi kartı borçlarında yüzde 78,1, batık tüketici kredisi borçlarında ise yüzde 24,6 oranında artış olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kanko, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;  

“Türkiye’de son dönemde artan kredi kartı ve kredi faizleri, dar gelirli vatandaşlarımız için büyük bir mali yük haline gelmiştir. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların bedelini vatandaşlarımıza faiz yükü olarak yansıtması, toplumun geniş kesimlerini borç batağına sürüklemektedir. Bu durum, sosyal adalet ve ekonomik istikrar açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır. 

Kredi kartı ve kredi faizlerinin yükselmesi, özellikle dar gelirli vatandaşları derinden etkiliyor. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartı ve tüketici kredisi kullanmak zorunda kalan bu kesim, yüksek faiz oranları nedeniyle borçlarını ödeyemez hale geliyor. Bu durum, aile bütçelerinde büyük gedikler açmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir” dedi.  

Dar gelirli ailelere yönelik sosyal yardım planı kimleri kapsıyor?

 

Hükümet Dar Gelirli Vatandaşı Sömürerek Kendi Faiz Lobisini Besliyor!  

Hükümetin faizleri yükselterek kendi faiz lobisini beslemek için dar gelirli vatandaşı sömürdüğünü belirten Prof. Dr. Mühip Kanko, şunları söyledi:

 “Bankaların milyarlarca lira kar elde ettiği bu düzende AKP İktidarının uyguladığı ekonomik politikaların bedelini vatandaşlara faiz yükü olarak yansıtması, maalesef toplumun geniş kesimlerini borç bataklığına sürüklemektedir. Para politikalarının sıkılaştırılması, kredi maliyetlerinin yükselmesine ve dolayısıyla tüketici kredileri ile kredi kartı faizlerinin artmasına yol açmaktadır. Bu durum, ekonomik politikalardan doğrudan etkilenen vatandaşların mali yükünü artırmakta, bankaların milyarlarca lira kar elde etmesine zemin oluşturmaktadır.

Faiz lobisi' nedir, ne iş yapar ve nasıl çalışır?

İktidar bu politikalarıyla fakirin kazancını, alın terini alıp zenginlere, faiz lobilerine dağıtıyor”.   

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Vatandaşları borç bataklığından kurtarmak adına, Faiz Oranlarının Düşürülmesinin, Merkez Bankası’nın para politikasında yapacağı düzenlemelerle faiz oranlarının makul seviyelere çekilmesinin sağlanabileceğini ve bunun kredi maliyetlerini düşürerek vatandaşların borç yükünü hafifleteceğini açıkladı. 

Dr. Mühip Kanko konuşmasında şunları aktardı:

Borç Yeniden Yapılandırma: Dar gelirli vatandaşların mevcut borçlarının yeniden yapılandırılması, ödeme koşullarının hafifletilmesi ve faiz oranlarının düşürülmesi sağlanabilir. Bu tür düzenlemeler, borçlu vatandaşların nefes almasını sağlayacaktır. 

Finansal Eğitim ve Danışmanlık: Vatandaşların bilinçli bir şekilde borçlanmasını sağlamak ve finansal okuryazarlığı artırmak amacıyla eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulabilir. Bu, bireylerin borç yönetimi konusunda daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacaktır. 

Sosyal Destek Programları: Ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlar için sosyal destek programları genişletilmelidir. Bu programlar, temel ihtiyaçların karşılanmasında destek sağlayarak borçlanma gereksinimini azaltabilir. 

Kredi kartı ve kredi faizlerinin yükselmesi, dar gelirli vatandaşlarımız için büyük bir mali yük haline gelmiştir. Hükümetin, faiz oranlarını düşürmek, borç yapılandırma programları oluşturmak ve sosyal destek programlarını genişletmek gibi önlemlerle vatandaşları borç bataklığından kurtarması gerekmektedir. Ekonomik politikaların, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde adil ve dengeli bir biçimde uygulanması, uzun vadeli ekonomik istikrar ve sosyal huzur için elzemdir” ifadelerini kullandı. (TBMM)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.