enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:26 Crave House Kitchen & Bar: Yahya Kaptan’ın Yeni Lezzet Durağı
12:47 SYS Grup şirketlerinden UNIROBOTICS, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ürün ailesiyle global bir oyuncuya dönüştü  
00:14 Almanya’da Bakanlar Kurulu, 2025 bütçe taslağını kabul etti
00:12 İletişim Başkanlığı’ndan ‘Azerbaycan’ın Sırları’ kitabı
00:09 Usulsüz işlemlerle yurda sokulmak istenen 87 araç ele geçirildi
00:08 Almanya’da artan döner fiyatları enflasyonun sembolü oldu
00:08 TRT Haber, ABU Haber Grubu Başkanlığı’na seçildi
00:07 Türkiye’deki Fransız okulları krizi: Fransa’dan Ankara’ya heyet geliyor
00:06 AB ülkeleri, Macaristan’ın dönem başkanlığının boykot edilmesinden endişeli
00:06 Zamlar Tren Seferlerini Etkilemedi
00:06 FETÖ içinde ayak oyunları mı ideolojik değişim mi?
00:05 Göçmen kaçakçılarına Kalkan-26 operasyonu: 5 tutuklu
00:05 Gazeteci-Yazar Atilla YAYLA, “15 Temmuz darbe girişimi alışılmış standart bir askeri güç tarafından gerçekleştirilmedi”
00:04 AB mahkemesi, von der Leyen’in COVID-19 aşı anlaşmalarında şeffaf davranmadığına hükmetti
00:04 Yurt dışı çıkış harcına beklenen zam geldi: 500 TL
00:03 Türkiye’de haziranda 79 bin 313 konut satıldı
00:02 Suya dayalı bölgesel kalkınma projeleri (GAP, KOP, DAP, DOKAP)  hızlanmalı
00:01 Amerikan İstihbaratından Seçimlere Rus Müdahalesi Uyarısı
15:55 Suikast girişimi Trump’ı başkan yapar mı?
12:26 Van’dan gelen heyete iltifat yağdırdılar: DEM’den İstanbul’a CHP çıkarması
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Uluslararası Kriz Grubu SPD Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti

Uluslararası Kriz Grubu SPD  Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti
29.05.2024
A+
A-

 

 

 

 

Uluslararası Kriz Grubu Türkiye & Kıbrıs Direktörü Nigar Göksel, Kıdemli Irak Analisti Lahib Higel ve Kıdemli Türkiye Analisti Berkay Mandıracı’dan oluşan bir heyet Su Politikaları Derneği’ni (SPD) ve Hidropolitik Akademi’yi ziyaret etti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Su Politikaları Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, ziyarette Su Politikaları Derneği ; Kuraklık kaynak sularını kurutuyor. Kaynak sularından çekim azaldı! – Su Politikaları DerneğiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22  ziyareti sırasında güvenlik, su yönetimi ve enerji alanları üzerinde uzlaşılan çerçeve de su yönetimi konusundaki anlaşmanın  hayata geçirilmesine yönelik fırsatlar ve riskler ele alındı.

Uluslararası Kriz Grubu’ndan gerçekleştirilen ziyaretin amacının ise Türkiye -Irak ilişkileri konusunda hazırlanacak olan raporda, sınıraşan su ilişkileri konusunda Türkiye’nin yaklaşımlarının hakkaniyetli bir şekilde yansıtabilmek ve yapıcı bir katkı sunabilmek şeklinde olacağı açıklandı.

Toplantıyla ilgi açıklamada bulunan Su Politikaları Derneği Başkanı (SPD) ve Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız ,Türkiye’nin Fırat ve Dicle Havzası’ndaki sınıraşan su politikaları konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’nin bu havzada suyu bir barış ve işbirliği aracı olarak kullanma politikalarını örnekleriyle açıklayan Dursun Yıldız, bu politikanın sürdüğünü belirtti.

Başkan Yıldız, Dicle ve Fırat Havzası’nda su kaynaklarının iklim değişikliğinden olumsuz etkilendiğini de hatırlatarak, bu durumun ve bu havza için yapılan iklim değişikliği projeksiyonlarının bile tek başına  kıyıdaş ülkelerin işbirliğine zorunlu olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

“Bölge ülkeleri arasındaki güven bunalımının ve bölgenin savaş yoğun kaotik yapısının kıyıdaş ülkeler arasındaki işbirliğinin gelişmesine engel olduğunu  ifade eden Dursun Yıldız, şunları söyledi:

“Bölge ülkelerinin su, doğalgaz ve petrol konusunda karşılıklı bağımlılık ilişkilerini geliştirmelerini ve suya dayalı ortak gelişme ve kalkınma projeleri yürütmeleri  gerekiyor. Ancak bunun için bölgede istikrar ve güven ortamına ihtiyaç var. Türkiye bu konuda 2011 ‘de başlayan iç savaş öncesinde Suriye ile çok ileri düzey ilişkiler geliştirmek için çaba gösterdi, ancak bölge büyük bir istikrarsızlığa yuvarlandı. Türkiye, halen bölgenin en istikrarlı ülkesi durumundadır”.

Su Politikaları Derneği Başkanı (SPD) Yıldız, Dicle ve Fırat havzasında suyun kıyıdaş ülkelerarasında paylaşımına yönelik anlayışın yerini sudan elde edilecek faydaların paylaşımının alması gerektiğini belirtti ve bölgenin karşı karşıya olduğu Gıda Güvencesi sorunu için  de bölgesel ortak gelişme ve kalkınma projelerinin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Irak’ın isteği üzerine Ilısu Barajının doldurulmasının üç kez ertelediğini ve Irak’ın her ilave su bırakılması talebinin ise her defasında karşıladığını hatırlatan Başkan Yıldız, bu konuda Türkiye’nin Irak ile  su işbirliği için bir çerçevede anlaştığını dile getirdi.

“Burada suyun bölgede en verimli şekilde kullanılması için bir VİZYON geliştirilmesi zorunluluğu öne çıkıyor” diyen Dutsun Yıldız, “Buna yönelik her iki ülke arasında teknik ve  su yönetimi konusunda  işbirliğinin artacağı görülüyor. Bölgenin buna ihtiyacı var” dedi.

Başkan Dursun Yıldız, Uluslararası Kriz Grubu heyetinin üyeleri tarafından yapılan açıklamalara teşekkür etti ve Hidropolitik Akademi olarak,  bu konuda yaptığı rapor ve makale çalışmalarını talep ettiklerini aktardı.

Dursun Yıldız, konuklarına bu çalışmalara  Hidropolitik Akademi’nin web sayfasından ulaşabileceklerini belirterek, şayet ulaşamadıkları taktirde sözkonusu makalelerin kendilerine gönderebileceklerini kaydetti.

Brüksel merkezli, bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Uluslararası Kriz Grubu, dünyanın altmıştan fazla ülkede yaşanan ihtilaflar üzerin çalışan, çatışmaların önlenmesi ve çözülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye ofisi olarak 2007 yılından beri İstanbul’da faaliyet gösteriyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.