ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Uluslararası Haber Ajansı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde

Uluslararası Haber Ajansı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde
30.03.2020
A+
A-

TÜHA HABER / (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni, Eğitimci-Yazar Veysel KAVRAYAN, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan kütüphane 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

İnşaat çalışmalarına 2016’da başlanan kütüphane 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışı, 20 Şubat Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve yaklaşık 2 bin davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne dair merak edilenlerin tümüne haberimizin detaylarından bulabilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜTÜPHANESİ NEREDE?

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin arazisinde inşa edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreni için yaklaşık 40 kişilik bir ekip çalıştı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Türk Dünyası Topluluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’ndan 220 sanatçının açılışta sahne aldı.

Açılışa, Türkiye’ye büyük eserler kazandıran sanatçıların da arasında bulunduğu yaklaşık 2 bin konuk davet edildi. Yabancı misyon şefleri ve vatandaşların katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi hizmete girdi.

Tüm teknik altyapının Millet Kongre ve Kültür Merkezinin kendi imkanlarıyla hazırlandı, 150 metrekarelik bir sahne ve 400 metrekarelik bir podyum kurulduğu, konuşmaların ve çeşitli görsellerin katılımcılara yansıtılması için 150 metrelik LED ekran kullanıldı.

Kütüphanenin tanıtımı için 7 dakikalık bir video hazırlandığı, ayrıca açılış sırasında Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal medya hesaplarında paylaşılmak üzere de bir kısa film yapıldı.

Davetliler, açılış törenin ardından Millet Kütüphanesi’ne geçti.

4 MİLYON BASILI ESER BULUNUYOR

İnşa çalışmalarına 2016’da başlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebiliyor. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı

KÜTÜPHANEYE NASIL GİRİLECEK?

Kütüphaneyi kullanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet üzerinden üye olabiliyor, yeni kimlik kartlarıyla giriş yapabiliyor. Eski kimlik sahipleri ise kütüphaneye, kapıda alacakları geçici kart ile girebiliyor. Yabancı uyruklular ise pasaportları karşılığında verilecek geçici giriş kartlarıyla kütüphane hizmetlerinden faydalanabiliyor.

[TÜHA Haber Ajansı, 30 Mart 2020]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.