enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna’nın ilk cumhurbaşkanı Kravçuk hayatını kaybetti

Ukrayna’nın ilk cumhurbaşkanı Kravçuk hayatını kaybetti
11.05.2022
389
A+
A-

KİEV – TÜHA HABER / Sovyetler Birliği sonrası Ukrayna’nın ilk cumhurbaşkanı olan Leonid Makaroviç Kravçuk, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın KİEV Temsilcisi Daria KALENİUK‘un haberine göre, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna’nın seçilmiş ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk’un 88 yaşında hayatını kaybetti.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kravçuk’un hayatını kaybettiğini duyurarak, Ukrayna’nın Rusya ile savaştığı bir dönemde Kravçuk’un mirasının önemli olduğunu ifade etti.

Kliçko, “İnsanı lider yapan üç şey vardır. Yetenek, güçlü karakter ve bilgi. Bütün bunlar, egemen devletimizin tarihine yasal olarak seçilen ilk lideri olarak giren Leonid Makarovich’in tipik özelliğiydi” dedi. Ayrıca “30 yılı aşkın bir süre önce sahip olduğumuz egemenliği ve iradeyi koruyacağız” ifadelerini kullanan Kliçko, “Geri çekilmeyeceğiz” dedi.

Kravçuk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991-1994 yılları arasında Devlet Başkanı olarak görev almıştı. Kravçuk’un en önemli kararları arasında1992’de Lizbon Protokolü’nü imzalaması ve Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra sahip olduğu nükleer cephanelikten vazgeçme sözü vermesi yer alıyor.

Ukrayna'nın ilk cumhurbaşkanı Kravçuk hayatını kaybetti

Ukrayna ilk Cumhurbaşkanı Kravçuk’un ölümü bağımsız Belarus’un ilk başkanı Stanislav Shushkevich’in ölümünden tam olarak bir hafta sonra oldu.  8 Aralık 1991’de Belovezhskaya Anlaşmalarını imzalayan ve SSCB’nin varlığına son veren Shushkevich ve Yeltsin ile birlikte Kravçuk’du.

TÜHA Haber Ajansı, 11 Mayıs 2022]

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.