enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna, Çin’e barış planını iletti: Kiev, Pekin’e baskı yapıyor

Ukrayna, Çin’e barış planını iletti: Kiev, Pekin’e baskı yapıyor
09.03.2024
A+
A-

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andri Yermak, Çin yönetimine barış planlarını ilettiklerini bildirdi. 

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

 TÜHA Haber’in KİEV Temsilcisi Gazeteci Daria KALENİUK‘un Şarkul Avsat’a dayandırdığı haberinde, Yermak, Telegram hesabından Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in Avrasya İşleri Özel Temsilcisi Li Hui’nin Kiev’e aynı gün gerçekleştirdiği ziyarette savaştaki son durum ve çatışmaların gidişatı üzerine konuştuklarını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin özel kalemi Yermak, görüşmelerde “Adil bir barışın tesis edilmesi adına Ukrayna’nın barış formülü temelinde, ülkemizin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin yeniden sağlanmasını ele aldık” ifadelerini kullandı.

Barış planlarıyla ilgili bir değişiklik olmadığını belirten Yermak, Rusya’nın işgal ettiği tüm bölgelerden çekilmesini, Kırım’ın 2014’te başlayan ilhakının sonlanmasını ve Kremlin yönetiminin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını istediklerini bildirdi.

Yermak ayrıca Kuzey Kore’nin Rusya’ya tedarik ettiği ve Ukrayna’ya karşı kullanılan bir füzenin parçalarını Li’ye gösterdiklerini ifade etti.

Ukrayna ve ABD, geçen yıl Kuzey Kore’nin Rusya’ya füze ve mühimmat gönderdiğini, bunların da cephede kullanıldığını öne sürmüştü. Pyongyang yönetimiyse iddiaları yalanlamıştı.

Avrupa Birliği politikalarına odaklanan Brüksel merkezli haber sitesi Euractiv, Ukrayna’nın sunduğu barış koşullarının kabul edilmesini sağlaması için “Çin’e baskı yaptığını” yazdı.

Diğer yandan ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN’in ocaktaki analizinde, Ukrayna’nın barış için Çin’den yardım istediği fakat Pekin’in Gazze savaşına odaklandığı değerlendirmesi yapılmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat 2022’de başlattığı savaşta Kremlin’i kınamayan ve tarafsız bir politika izlediğini öne süren Pekin, şubatta 12 maddelik barış planını yayımlamıştı.

Planda nükleer silah kullanımına izin verilemeyeceğinin altı çizilirken, Rus birliklerinin Kiev’in talep ettiği gibi Ukrayna’dan tamamen çekilmesine yönelik bir ifade yer almamıştı.

Daha sonra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, savaşın ardından ilk kez 26 Nisan’da doğrudan Zelenski’yle iletişime geçmiş, iki lider telefonda konuşmuştu. Şi, krizin çözümü için görüşmeler yürütmek üzere Li’yi görevlendireceğini bildirmişti.

Li, bunun ardından 15 Mayıs’ta Kiev’de başladığı ziyaretlerinde sırasıyla Polonya, Fransa, Almanya ve Rusya’ya gitmiş fakat görüşmelerde çözüme yönelik bir ilerleme sağlanamamıştı.

Independent Türkçe, Euractiv, New Voice of Ukraine

***

Resim

Gazeteci* Daria Kaleniuk

***

Daria Kaleniuk , Kiev merkezli Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’nin yönetici direktörü olan Ukraynalı bir sivil toplum aktivistidir .  2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Kaleniuk, Varşova’daki bir basın toplantısında İngiltere başbakanı Boris Johnson’a Londra merkezli bazı Rus oligarklarının neden yaptırımlarla hedef alınmadığını sorduğunda uluslararası medyada öne çıktı. ve neden Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklemediği. Kaleniuk, Yaroslav Mudryi Ulusal Hukuk Universitesi’nde hukuk okudu ve Fulbright Yabancı Öğrenci Programı tarafından desteklenen Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Mali Hizmetler Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. Daria Kaleniuk, Genç Küresel Liderlerin bir üyesidir. Daria, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlattığı büyük çaplı savaşın ardından, diğer YGL’lerle birlikte, merkezi Polonya’da bulunan Uluslararası Ukrayna Zaferi Merkezi’ni kurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.