enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Trump’a Georgia’dan Kötü Haber

Trump’a Georgia’dan Kötü Haber
17.08.2023
7
A+
A-

* Eski Başkan Trump’a karşı dördüncü kriminal dava Georgia eyaletinden geldi. Trump 2020 seçimlerinde bu eyaletin seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmakla suçlanıyor.

* Benzer suçlamalarla Adalet Bakanlığı Özel Savcısı Jack Smith tarafından açılan davadan farklı olarak Trump bu davadan kurtulamayacak.

* Başkan seçilmesi ve kendini affetme adımını atması durumunda federal davalar düşebilir ancak başkanın af yetkisi…

Kadir Ustun - Executive Director - SETA Foundation at Washington DC

Kadir Üstün, SETA Washington D.C. Koordinatörü

Eski Başkan Trump’a karşı dördüncü kriminal dava Georgia eyaletinden geldi. Trump 2020 seçimlerinde bu eyaletin seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmakla suçlanıyor. Benzer suçlamalarla Adalet Bakanlığı Özel Savcısı Jack Smith tarafından açılan davadan farklı olarak Trump bu davadan kurtulamayacak. Başkan seçilmesi ve kendini affetme adımını atması durumunda federal davalar düşebilir ancak başkanın af yetkisi eyalet davalarını kapsamadığı için Georgia davasını düşürmesi mümkün olmayacak. Davada Trump’ın yanı sıra kendisine yakın 19 ismin de suçlanarak ortada organize bir komplo olduğunun iddia edilmesi davanın son derece kapsamlı olacağını da gösteriyor.

Trump’ın Şaibe Yaratma Çabaları

Trump’a karşı eyalet bazında açılan davaların en kritik olanı Georgia davası olarak öne çıkıyor. Trump’la birlikte dava edilen 19 kişi dışında 30 kişinin daha seçimi Trump’ın kaybettiğini bilmelerine rağmen sonuçları değiştirmek üzere kapsamlı bir komplo kurdukları suçlamasında bulunan iddianame ortada bir suç örgütü olduğunu iddia ediyor. 13 farklı suçla itham edilen Trump’ın Georgia eyaletindeki Cumhuriyetçi seçim görevlilerini arayarak baskı yaptığını gösteren ses kayıtları daha önce yayınlanmıştı. Bu görevlilerin Trump’ın istediklerini yapmadıkları basına yansımış ve Trumpçı radikal gruplardan fazlaca tehdit almışlardı.

Eyaletteki Cumhuriyetçilerin bile Trump’ın seçimde hile yapıldığı iddialarını desteklememesi eski Başkan’ın çabalarını boşa çıkarmakla kalmayıp kendisinin bu davadaki savunmasını da zayıflatacak. Trump Georgia eyaletinin en üst düzey görevlisi olan Cumhuriyetçi Brad Raffensperger’i arayarak eksik oyları ‘bulmasını’ talep etmişti. Trump ve etrafındakilerin Biden’ın başkanlığının Kongre tarafından onaylanacağı 6 Ocak 2021 öncesinde eyalet görevlilerinden bir şekilde sonuçlara ilişkin şaibeli bir durum olduğu algısını yaratmaya çalıştığı davanın önemli iddialarından biri. Trump’ın stratejisi eyalet sonuçlarında şaibe olduğu iddiasını güçlendirerek sonrasında Başkan Yardımcısı Mike Pence’in sonuçları eyaletlere geri göndermesi üzerine kurulmuştu.

İddianamenin kritik unsurlarından birisi de Trump ekibinin Coffee County’deki oy verme sistemlerine izinsiz girip sonuçları manipüle etmeye çalışmalarıyla ilgili. Yerel seçim görevlilerine siyasi baskı yapmanın ötesine geçip oy verme sistemlerini izinsiz bir şekilde bir siber güvenlik firmasına kontrol ettirmeleri davanın önemli suçlamaları arasında yer alıyor. Trump’ın daha önce gizli belgeleri geri vermeyip aktif biçimde saklaması kriminal bir amacının olduğu yönündeki en önemli delillerden birisi olmuştu. Coffee County’de oy verme sistemlerine girmeye çalışmak da muhtemelen kriminal amaç gösteren deliller arasında yer alacak. Dolayısıyla meselenin sadece siyasi baskı bağlamında değerlendirilmesi pek de mümkün olmayacak.

Davanın 2024 Seçimlerine Etkisi

Trump’a karşı adaylardan Ron DeSantis, Chris Christie ve Mike Pence dışındakilerin eski Başkan’a karşı tavır almaktan çekinme tavrı devam edeceğe benziyor. Şu ana kadar açılan davaların siyasi amaçlı olduğu ve Biden yönetimi tarafından kurgulandığı şeklindeki tezlerin Cumhuriyetçi Parti tabanında karşılık bulduğu açık zira bu davalar açıldıkça Trump’a destek artmaya devam ediyor. Georgia iddianamesinin açıklanmasıyla partinin ileri gelenleri ve bazı Kongre üyeleri gene Trump’a destek açıklamaları yapma ihtiyacı duydu. Hukuken kaybeden Trump siyaseten kazanmaya devam ediyor. Ulusal kamuoyu yoklamaları da Biden’ın ilerleyen yaşı dolayısıyla muhtemel bir Trump-Biden yarışında Trump’ın başa baş bir performans ortaya koyabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte Trump’ın seçim sonuçlarını tersine çevirme davalarından kolaylıkla sıyrılması mümkün olmayacak. Trump seçmenin karşısına kriminal suçlardan mahkûm olmuş bir başkan adayı olarak çıkarsa özellikle bağımsız seçmeni yanına çekmesi zor olacak. 2020 sonuçlarını hâlâ kabul etmeyen bir adaya oy vererek ülkenin yeni bir anayasal ve siyasi krize sürüklenmesine izin vermek birçok seçmen için ideal senaryo değil. Biden’ın sağlık durumuyla ilgili iddia ve gelişmeler Trump’ın lehine çalışabilir ancak seçmenin önemli bir kesiminin Trump döneminin kaotik siyasi iklimine geri dönmeye direneceği aşikâr. Trump ve taraftarlarının bütün davalara karşı siyasi kumpas söylemi geliştirmeleri Cumhuriyetçi taban için bir anlam ifade edebilir ancak geleneksel olarak Cumhuriyetçi eyalet olan Georgia’dan gelen kötü haber Trump’ın bu söylemi kullanmasını daha da zor hale getiriyor.

***

Kadir Üstün

Washington D.C. Koordinatörü
Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü, yüksek lisansını ise Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamlayan Üstün, Columbia Üniversitesi Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Çalışmaları (MESAAS) Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. Üstün, Columbia ve George Mason üniversitelerinde Ortadoğu tarihi, İslam tarihi, Batı medeniyeti tarihi ve küreselleşme konularında dersler vermiştir. Çeşitli SETA yayınlarına katkıda bulunan Üstün’ün çalışmaları Insight Turkey, Aljazeera English, Daily Sabah, Hurriyet Daily News ve Mediterranean Quarterly gibi yayın organlarında yer almıştır. Üstün, History, Politics and Foreign Policy in Turkey, Change and Adaptation in Turkish Foreign Policy ve Politics and Foreign Policy in Turkey: Historical and Contemporary Perspectives adlı kitapların editörleri arasındadır. Halen Insight Turkey dergisinin asistan editörlüğünü yapmakta olan Üstün, Mart 2015’ten beri SETA Washington koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.