enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TR705 kodu ile CIA ajanı olduğu iddia edilen Tanrıkulu Elif Çakır’a göre ülkemizin yüz akı mı?

TR705 kodu ile CIA ajanı olduğu iddia edilen Tanrıkulu Elif Çakır’a göre ülkemizin yüz akı mı?
19.09.2023
3
A+
A-

Meral Akşener’in İçişleri Bakanı olduğu dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevinde bulunan, halen Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Danışmanlığı görevini yürüten ve Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Bülent ORAKOĞLU, “TR705 kodu ile CIA ajanı olduğu iddia edilen Tanrıkulu Elif Çakır’a göre ülkemizin yüz akı mı?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

FETÖ'nün 28 Şubat'taki izleri sonradan anlaşıldı'Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Bülent ORAKOĞLU, “TR705 kodu ile CIA ajanı olduğu iddia edilen Tanrıkulu Elif Çakır’a göre ülkemizin yüz akı mı?” başlıklı köşe yazısında, Karar Gazetesi yazarı Elif Çakır’ın son yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Türk askerine iftira atarak namertçe hakaret ettiği için cezasını çekeceğine yönelik açıklamalarını köşesine taşıdığını aktardı.

Yazarı Elif Çakır’ın Ortada hakaret falan olmadığını iddia ederek, PKK-FETÖ ve ABD muhibbi Sezgin Tanrıkulu’na övgüler yağdırdığını yazısında dile getiren Bülent ORAKOĞLU, şunları söyledi:

“Meğer Çakır’a göre CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu sıradan bir insan ve milletvekili değilmiş. 1997 yılında “Güneydoğu’da insan hakları davalarında avukatlık yapması ve Türkiye’deki ihlalleri AİHM’e götüren ilk hukukçulardan biri olması” nedeniyle ABD’nin en prestijli ödüllerinden olan Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülmüş. Tanrıkulu ödülünü Robert F. Kennedy’nin eşi ve kardeşi senatör Edward Kennedy’den almış olup ülkemizin yüz akı isimlerinden birisiymiş. Türkiye, 28 Şubat 1997’de ABD ve İsrail mahreçli 28 Şubat darbesinin ağır ekonomik şartlarını yaşarken, ekonomik olarak dize çöktürülmüşken birileri Amerikan menfaatlerini koruyup gözettikleri için taltif edilip iddialara göre ajanlaştırılmışlar sanki?”

Sezgin Tanrıkulu'ndan tepki çeken sözler: İsrail ile Türkiye'yi bir tuttuCHP MİLLETVEKİLİ SEZGİN TANRIKULU 15 KÖYLÜNÜN ASKERLER TARAFINDAN ATILDIĞI YALANINI NEDEN SÖYLÜYOR

Gazeteci yazar Elif Çakır köşe yazısında okuyucuların Sezgin Tanrıkulu’nun doğru söylediğini ikna için 15 köylü hadisesinin Tanrıkulu’nun bizzat içinde olduğu, avukatlığını yaptığı bir hadise olarak takdim ediyor. Ancak bu yazının devamında, “9 Ekim 1993 yılında sözde askerler Kulp’un Alaca Köyü’nü basar, 11 köylüyü PKK’ya yardım yataklık yaptığı gerekçesiyle alıkoyarlar, iki hafta boyunca ağır işkenceler yaparlar. Bir süre aileleri gözaltında tutulan yakınlarına yemek götürürler. İki hafta sonra 11 köylünün yakınlarına ‘Artık yemek getirmeyin’ denir. Askerler 11 kişiyi helikopterlere bindirip bölgeden uzaklaşırlar. O 11 kişiden bir daha haber alınamaz” ifadelerini kullanıyor.

15 köylünün askerler tarafından helikopterlerden atıldığı, savaş uçaklarının köyleri bombaladığı açıkça FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarının Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmaya yönelik bir psikolojik harp jargonu veya söylemi sanırım. Sezgin Tanrıkulu da ‘Bu konularda AİHM kararı var’ derken açıkça yalan söylüyor. Zira sanki AİHM kararında, “Helikopterden köylülerin atıldığı tespit edilmiştir. Köyler savaş uçaklarınca bombalanmış” şeklinde bir hüküm varmış gibi algı operasyonu yapılıyor. AİHM bu iddialar karşında aldığı kararlarda, “bu yöndeki iddialar, yeterince araştırılmamıştır” tespitinde bulunuyor.

Kınayacağına korudu! - Son Dakika HaberlerSİHALAR PKK’YI VURDU, SES CHP’DEN GELDİ

PKK’ya yakınlığıyla bilinen CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu, terörle mücadelede silahlı insansız hava araçlarının kullanılmasına karşı çıktı. Örgüt elebaşı Karayılan da SİHA’ların kendilerini tavşan gibi avladığını itiraf etmişti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, terör örgütüne ağır darbeler indiren Silahlı İnsansız Hava Araçları’ndan (SİHA) rahatsız olduğunu söyledi. Terörle mücadele edileceğini, ancak bunun hukuk kuralları içinde, insanların yaşam hakkını gözetecek şekilde olması gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Eskiden JİTEM vardı, şimdi aynı görevi SİHA’lar yapıyor. Böyle yöntem hukuk devletinde olmaz ancak savaşta olur; savaşın da kuralları var” demişti.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'dan 'süreci yönetemedik' itirafı: Seçmenimiz bize  karşı son derece öfkeliSEZGİN TANRIKULU ABD VE İSRAİL’E Mİ HİZMET EDİYOR?

SİHA’lardan rahatsızlık duymak terörün aleni bir şekilde arkalanmasıdır. En etkili silahlarımızdan biri olan SİHA’dardan rahatsızlık duyan Tanrıkulu’nun kime hizmet ettiği ortada. Bundan bir tek Tanrıkulu değil, ABD rahatsız, İsrail rahatsız! Terör örgütleri üzerinden Türkiye’yi terbiye etmeye çalışan devletler rahatsız…Tanrıkulu’nun terörle mücadeleden rahatsızlık duyması ve en önemlisi Türkiye’nin elindeki etkili silahtan rahatsızlık duyması kendini konumlandırdığı yer itibariyle manidardır. CHP tavrını açıkça ortaya koymalı. Terör örgütlerinin hamisi bir parti mi olacaklar, yoksa terör örgütleriyle mücadele eden kendi devletlerinden mi yana olacaklar? Silahlı hava araçlarından rahatsızlık duyan bir insanın bu ülkeye aidiyeti sorgulanır. Hangi güç odaklarının değirmenine su taşıdığı sorgulanır. CIA ajanı Sezgin Bey kimin kolu olduğunu bu tepkisiyle bir kez daha ortaya koymuş bulunuyor. Biz terör örgütlerinin tümünü düşman olarak görürüz. Arkalarındaki devletlerin de düşmanlığını biliriz. Dolayısıyla terör örgütlerinin değirmenine su taşıyan her tür açıklamayı bu ülkeye ve bu millete ihanet sayarız. Herkes safını net bir şekilde ortaya koymalı. Böyle, adalet diyerek, hukuk diyerek kendilerini kamufle etmeye kalkışmamalıdır.

Kod adı: TR 705 CIA

SEZGİN TANRIKULU’NUN CIA AJANLIĞI NASIL TESCİLLENDİ?

Söz konusu iddia tüm dünyada fırtına koparan Wikileaks belgelerinden. Türk medyasının nerdeyse tamamı CHP’de fırtına koparan o belgelere ulaştı. Daha önce hakkında “Gölge CIA” olarak bilinen Stratfor belgeleri yayınlanan ve “TR 705” kodu taşıdığı için eleştirilere konu olan CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu’yla ilgili Wikileaks’te bugüne kadar gündeme gelmeyen ABD’ye ait resmi belgeler de var. Kamuoyuna ve medya dünyasına yayılan bu belgeler incelendiğinde Sezgin Tanrıkulu’nun CIA ajanı olduğu neredeyse kesinleşti.

ABD’li diplomatlar ile Tanrıkulu’nun görüşmelerinin not edildiği ABD Dışişleri Bakanlığı evraklarındaki dikkat çekici ifadeler, Tanrıkulu hakkında “CIA ajanı” iddialarına kaynak oldu. ABD bu kez de yanıltmadı. ABD’ye onlarca yıl CIA ajanı olarak hizmet eden Sezgin Tanrıkulu, ABD menfaatlerine artık bir yararı olamayacağı anlaşıldıktan sonra Wikileaks’ta deşifre edildi.

***
Yazar hakkında

1950 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladı. 1968 yılında Polis Koleji, 1971’de ‘Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 7 yıl muhtelif illerde Terör ve İstihbarat müdürlüğü yaptı.

1987-1997 yılları arasında sırasıyla, Giresun, Hatay, Niğde il Emniyet Müdürü ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 28 Şubat İrticayla mücadele sürecinde Mamak cezevine atıldı. 56 Gün cezaevinde kaldı.

Meral Akşener’in İçişleri Bakanı olduğu dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığına getirildi. Bu dönemde TSK içerisine dinleme cihazı yerleştiren mekanizmanın başındaydı. Bu olaydan sonra sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı.

ABD ve FETÖ gladyosu tarafından organize edilen Ergenekon kumpas davasında Bülent Orakoğlu TSK ve Vatan Partisi aleyhine tanıklık yapmıştı.

Halen SDE Başkan Danışmanlığı görevinde bulunan Orakoğlu evli ve 3 çocuk sahibidir.

Deşifre, İhanet Çemberi ve Ankara’da Gölge Oyunları isimli yayınlanmış 3 kitabı bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.