enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan (Ombudsmanlık) haberler!

TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan (Ombudsmanlık) haberler!
10.03.2024
A+
A-

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın değerli okurları Mart 2024’ün ilk haftasında TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’nda gerçekleşen haberlerden bir bülten düzenledik.

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’nun 7’nci maddesinde; kadın ve çocuk hakları alanında bir kamu denetçisinin görevlendirileceği özel düzenlemesiyle, kadın ve çocuk haklarına ayrı bir önem atfedilmiştir.

Kadın ve çocuk haklarından sorumlu Kamu Denetçisi tarafından, bu alandaki mevzuat doğrultusunda idarelerin uygulamaları başvuru mekanizması kanalıyla takip edilmekte, menfaat ihlali şartı aranmaksızın kadının ve çocuk haklarının korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanmaktadır.

Bu vesileyle Kamu Denetçiliği Kurumu olarak tüm kadınların “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutlarız.

Sakarya Üniversitesi Ombudsmanlık Öğrenci Topluluğu, KDK’yı Ziyaret Etti

Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan, Sakarya Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğu Öğrencileri ile bir araya geldi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler veren Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan, kurumun amacının idarenin eylem ve işlemleri, tutum ve davranışları karşısında vatandaşın haklarının korunması ve bu yapılan haksızlıkların tekrar incelenerek haksızlığın giderilmesi yönünde idareye yol göstermek ve tavsiyelere bulunmak olduğunu bildirdi.

Sadettin Kalkan, insanların mutluluğu için kamu kurumlarının Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği Tavsiye Kararını içselleştirerek benzer uygulamalarda tereddütsüz bir şekilde uygulaması gerektiğini söyledi.

Dünyayı ilgilendiren insan hakları ihlalleriyle ilgili özel rapor yetkisi olduğunu belirten Kalkan, “Yunanistan’ın göçmenleri geri itmesiyle ilgili yerinde tespitler yaparak özel rapor hazırladık. Özel raporları dünyadaki insan hakları savunucuları ve ombudsmanlara gönderdik. Gazze’de yaşanılan utanç verici soykırımla ilgili de kurumumuz rapor hazırladı. Gazze özel raporu uluslararası mahkemelerde de delil olarak kullanılacak bir rapor.” dedi.

Kamu Denetçisi Kalkan, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Ombudsman Malkoç, İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Gençlerle Buluştu

Ombudsman Şeref Malkoç, “Türkiye Yüzyılında Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferansta İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi, insan haklarının uygulanması için kurulan kurumlardan bir tanesinin Kamu Denetçiliği Kurumu olduğunu dile getiren Ombudsman Şeref Malkoç, kurumun vatandaş ile idare arasında hakem, arabulucu ve köprü görevini gördüğünü kaydetti.

Kamu Denetçiliği Kurumunun önemli özellikleri olduğunu söyleyen Ombudsman Şeref Malkoç, “Bunlar içerisinde en önemlilerinden bir tanesi 18 yaşından küçüklerden başvuru alan tek kurum olmasıdır. Mağduriyet yaşadığınızı düşündüğünüz her konuda bize başvurabilirsiniz. Bağımsız ve güçlendirilmiş bir kurumuz. Bize başvuru yapmak da çok kolay. İnternet sitemiz üzerinden bize derdinizi iletebilirsiniz. Kolay başvurunun yanı sıra hiçbir ücret almıyoruz ve en geç 6 ay içerisinde karar çıkarıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de 207 üniversite ve 8 milyon üniversite öğrencisi olduğunu aktaran Şeref Malkoç, Türkiye’nin geleceğinin üniversitelerde okuyan gençler olduğunu belirterek, gençler arasında hak arama kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla 150 üniversitede Ombudsmanlık Kulüpleri kurulduğunu bildirdi.

Dünyanın huzura, barışa, adalete ihtiyacı olduğunun altını çizen Malkoç, “Yeni bir medeniyetin inşasına ihtiyacı var. Bunun öncülüğünü Türkiye yapacaktır. Gençler, sevgiye, şefkate, merhamete, adalete ve ahlaka dayanan bu medeniyetin öncüsü sizlersiniz. Türkiye yüzyılı sizlerin omuzlarında yükselecektir. Biz büyük bir milletiz, köklü ve güçlü Devletiz. Bizim 2 bin 500 yüzyıllık Devlet geleneğimiz var. Bizim bin 500 yüzyıllık İslam medeniyeti birikimimiz var. Anadolu’da bin yıldır 72,5 milleti yönetme tecrübemiz var. Binyıldır bu coğrafyadayız. Barış, huzur, refah içinde bir ve beraber olarak kıyamete kadar devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmasının ardından Malkoç, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

***

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Ev Sahipliğinde “Liseli Şefler  Yarışıyor” Yemek Yarışması Finale Yaklaşıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.