enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
16,5848
EURO
17,5786
ALTIN
973,21
BIST
2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Açık
27°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
Cumartesi Açık
27°C

Su kıtlığı ile yaşamayı öğrenmek

Su kıtlığı ile yaşamayı öğrenmek
29.05.2022
0
A+
A-

Dünyanın dört bir yanındaki bölgeler, bir zamanlar yağmurun bol olduğu yerlerde bile kuraklık ve su kıtlığıyla karşı karşıya ve bu, gezegen ısındıkça daha da kötüleşecek. Dünyanın birçok yerinde şehirler ve ülkeler uyum sağlamayı öğreniyor.

2018’de Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki musluklar neredeyse kurudu ve bu da onu dünyanın susuz kalma riskiyle karşı karşıya kalan ilk büyük şehri haline getirdi . Bu sorun ortadan kalkmadı – bu yıl, yaklaşık 750 kilometre (460 mil) doğudaki Nelson Mandela Körfezi’ndeki topluluklar, rezervuarlarının Temmuz ayına kadar tükendiğini görebiliyordu.

Cape Town, işletmelere ve sakinlere katı su kısıtlamaları getirerek “Sıfır Günü”nden kaçınmayı başardı. Şehir su tarifelerini ve aşırı kullanım cezalarını artırdı ve su tüketimini azaltmak ve toprak nemini korumak için tarım sektörüyle birlikte çalıştı.

Sonlara doğru, sakinler günde sadece 50 litre (yaklaşık 13 galon) ile sınırlıydı. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, makineye bağlı olarak bir yük çamaşır yaklaşık 70 litreye kadar tüketebilir.

Sakinler, Cape Town'da doğal kaynak suyu için bir kaynakta kapları suyla dolduruyor

Kuraklık sırasında bazı Cape Town vatandaşları sularını şehir genelindeki ortak dağıtım noktalarından toplamak zorunda kaldı.

Cape Town merkezli biyoçeşitlilik, doğa ve sağlık uzmanı Ingrid Coetzee o dönemde yaşadı.

DW’ye telefonla verdiği demeçte, “Günlük su limitlerimizi azaltmak açısından bu ciddi kısıtlamalarla yaşamanın ne kadar zor olduğunu hatırlıyorum ” dedi.

Kapsamlı bir kamuoyu bilinçlendirme kampanyasının, insanlardan giysi veya araba yıkamak gibi su sızdıran faaliyetleri azaltmalarını veya ortadan kaldırmalarını istediğini ve daha kısa duş almalarını ve bu duş suyunu tuvaleti sifonu çekmek için yeniden kullanmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

“Birçok ev sahibi, özellikle de buna gücü yetenler, yağmur suyu toplama tankları kurardı, ancak gerçek şu ki, insanların çoğunluğu bu lükslere sahip değildi ve gerçekten mücadele ettiler” dedi.

Su kıtlığına çözüm için doğayı arıyoruz

Kuraklıktan bu yana Coetzee, şehrin yüzey suyu toplama alanlarını ve akiferleri restore etmek için kamu kurumları, özel şirketler ve yerel topluluklarla birlikte çalışarak su arzını artırmanın yollarını bulduğunu söyledi.

ICLEI direktörü Coetzee, ” Kentin su toplama alanlarındaki istilacı yabancı bitki örtüsünü ortadan kaldırmak ve bu alanları restore etmek şeklinde doğaya dayalı bir çözüm , en iyi verimle en uygun maliyetli ve verimli önlem olduğunu kanıtladı” dedi. 2.500’den fazla yerel ve bölgesel yönetimin bir sürdürülebilirlik derneği.

Güney Afrika'da kısa, çalılık bir bitki örtüsüyle kaplı bir alanın yakınında otlayan bir Bontebok

Güney Afrika’ya özgü scrubby fynbos bitki örtüsü, az su ile hayatta kalır ve Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulunmaz.

Çam ve okaliptüs gibi istilacı türler , yerli fynbos çalılarından çok daha fazla su emer ve şehrin su kaynağını kısıtlar.

Coetzee, DW’ye verdiği demeçte, “Şu ana kadarki çabalar, her yıl bu verim seviyesi için bir sonraki en ucuz seçeneğin maliyetinin onda biri ile 55 milyar litre ek su sağladı.”

Bu çözüm, yağmurun geri dönüşü ve 2018 krizi sırasında öğrenilen koruma önlemleriyle birlikte şehrin barajlarının yeniden doldurulmasına yardımcı oldu ve su endişelerini önemli ölçüde hafifletti – en azından şimdilik.

Sızıntıları tıkamak ve su kaybını önlemek için farkındalık yaratmak

Bir adam geceleri yağmurda bisikletiyle yürüyor, renkli ışıklar su birikintilerine yansıyor.

Tokyo henüz kurumamış olabilir, ancak Japonya’nın 30 milyona ev sahipliği yapan başkenti önümüzdeki on yıllarda zorluklarla karşılaşabilir.

Dünyadaki diğer birçok şehir, suyun korunmasına yardımcı olmak için verimlilik önlemlerine yatırım yaptı. Örneğin Japonya’nın başkenti Tokyo, altyapısını iyileştirdi ve su israfını 2002’den 2012’ye kadar yarı yarıya, sadece %3’e düşürmek için hızlı tespit ve sızıntıların onarımına güvendi.

İklim değişikliği nedeniyle arzın zaten tehdit altında olduğu yerlerde bu  tür çabalar daha da kritik. Birçok Kaliforniyalı gibi, ABD’nin güney Meksika sınırındaki San Diego County’de yaşayan 3,3 milyon kişi son 20 yılda birkaç şiddetli kuraklıkla karşı karşıya kaldı.

Bazı yabani otların yanındaki bahçedeki bir tabelada Monarch Waystation yazıyor.

Bazı San Diego sakinleri, çimenlerini suyu azaltan ve kelebekleri çeken bitkilerle değiştirdi

Ancak su kısıtlamaları, halk eğitimi ve rezervuar kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlar ve sızıntıyı önlemek için beton hat kanalları sayesinde ilçe, son otuz yılda kişi başına su kullanımını yaklaşık %50 oranında azaltmıştır.

İçilebilir hale getirmek için okyanus suyunu tuzdan arındıran tuzdan arındırma tesisleri ve kullanılmış suyu veya gri suyu arıtmaya yönelik gelecek planları gibi teknolojik çözümlerin yanı sıra ilçe, yerel talebi en az 2045 yılına kadar karşılayabileceğini söyledi.

Afrika ve Avrupa’da suyun geri dönüşümü

Arid Namibya, alternatif su kaynakları bulma konusunda deneyimlidir. Başkent Windhoek, 1968’de dünyanın ilk su geri dönüşüm tesisini kurarak, dezenfeksiyon ve birkaç katman filtrelemeyi içeren 10 aşamalı bir süreçte kanalizasyonu güvenli içme suyuna dönüştürdü. Gorengab Su Arıtma Tesisi 2002 yılında iyileştirildi ve güvenilir bir su kaynağı sağlamaya devam ediyor.

Vitrinler, binalar, araba yıkama, araba galerisi ve su püskürtülen yayalar

Dünyanın ilk su geri dönüşüm tesisi Windhoek’e 1968’den beri içme suyu sağlıyor.

Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya gibi kuru iklimlerde su geri dönüşümü ve tuzdan arındırma zaten yaygın. Ancak, ülkelerin şimdiye kadar su kaynakları konusunda gerçekten endişe duymadıkları Kuzey Avrupa’da durum böyle değil  .

Belçika ve Hollanda, Antwerp ve Lahey’de, en azından yerel standartlara göre, geleneksel olmayan kaynaklardan içilebilir su üretecek projelere bakıyor. Anvers limanında 2024’te açılması planlanan bir tesis, yakındaki sanayi sitelerinde kullanılmak üzere tuzlu suyu ve nihayetinde atık suyu arıtacak. Limanın temiz içme suyu kullanımını yaklaşık %95 oranında azaltarak, yıllarca süren kuraklık benzeri koşullardan sonra bölgenin su kaynağı üzerindeki baskıyı hafifletmeyi umuyor.

Bir çiftçi, kuru tarlasına yukarıdan bakıldığında su püskürtüyor.

Bu bahar özellikle Belçika ve Hollanda’da kurak geçti ve çiftçileri tarlalarını sulamaya zorladı

Lahey’de su sağlayıcı Dunea, kıyı kumullarının altından pompalanan acı suyu arıtmak için bir pilot proje başlattı. Tuz ve diğer mineralleri filtrelemek için yüksek basınçlı ve çok ince zarlar kullanan ters ozmoz, Dunea’nın her yıl 6 milyar litreye (1,5 milyar galon) kadar içme suyu üretmesine yardımcı olabilir. Kulağa çok gibi geliyor – ancak 2019’da Hollanda yaklaşık 1,2 trilyon litre tüketti.

Dunea proje lideri Gertjan Zwolsman Şubat ayındaki lansmanda, “Su kaynaklarının sayısını artırmayı ve aynı zamanda talebi sınırlamayı hedefliyoruz” dedi. “Örneğin, su verimli yeni binaları destekliyoruz ve müşterilerimizden suyu sorumlu bir şekilde kullanmalarını istiyoruz. Ancak bu yaklaşım zaman alıyor.”

Yarı karanlıkta, zemini su kaplayan ve tavanı tutan sütunlarla İstanbul, Türkiye'deki Yerebatan Sarnıcı'nın yeraltı görünümü

Yeraltı sarnıçları Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yaygındı – her zaman bu kadar ayrıntılı olmasalar da

Su çözümleri için geçmişe dönüş

Ancak bazen en basit çözüm en iyisidir. Geçen yıl İstanbul, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden bir fikir aldı ve 1.000 metrekareden (10.760 feet kare) büyük arazilerdeki tüm yeni binalarda yağmur suyunu toplamak ve kullanmak için yer altı sarnıçlarını zorunlu hale getirdi. Türkiye’nin federal hükümeti , ülkenin geri kalanı için benzer planları zorunlu kıldı.

Dairesel bir bahçenin havadan görünümü

Dairesel tolou keur bahçeleri, bitkilerin ve ağaçların nemi hapsetmesine yardımcı olarak onları kuru ve sıcak bir iklimde daha dayanıklı hale getirir.

Senegal’deki çölleşmeye karşı koymak için bazı çiftçiler, sıcak ve kuru iklimlere dayanıklı bitkileri ve ağaçları destekleyen tolou keur olarak bilinen dairesel bahçeler dikiyor. Dairesel yataklar – ortada şifalı bitkiler, ardından sebze sıraları ve bir dış meyve, fındık ve büyük baobab ağaçları halkası – köklerin içe doğru büyümesine izin vererek bölgenin nadir sağanak yağışlarını yakalamaya yardımcı olur.

Ve Şili ve Fas gibi ülkelerde, yerel halk, sisi yakalayarak su toplamak için uzun ağlara sahip. Araştırmacılar, tasarımı geliştirmek için modern teknoloji ve malzemeleri kullanarak, aksi takdirde kurak bölgeler için beş kat daha fazla su toplayabildiler.

jennifer collins (@freejournalism) / Twitter

Düzenleyen: Jennifer Collins

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle

[TÜHA Haber Ajansı, 29 Mayıs 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.