enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Senatör Menendez yolsuzluk davasında deliller sunulmadan hemen önce eşinin meme kanseri olduğunu açıkladı

Senatör Menendez yolsuzluk davasında deliller sunulmadan hemen önce eşinin meme kanseri olduğunu açıkladı
17.05.2024
A+
A-

Senatör Menendez, bu açıklamayı, medyadan gelen yoğun sorular ve eşinin isteği üzerine yaptığını belirtti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA Haber’in Amerika’nın Sesi’ne (VOA) dayandırdığıVOA Türkçe - VOA Türkçe added a new photo. Associated Press (AP) kaynaklı haberine göre,  Senatör Menendez, bu açıklamayı, medyadan gelen yoğun sorular ve eşinin isteği üzerine yaptığını belirtti.

Manhattan Federal Mahkemesi’nde Pazartesi günü başlayan yolsuzluk davasında yargılanan Demokrat Partili New Jersey Senatörü Robert Menendez, Perşembe günü, eşi Nadine Menendez’in meme kanseri olduğunu ve meme dokusunun alınacağı bir ameliyat geçireceğini söyledi. Senatör Menendez, bu açıklamayı, davada kanıt sunumunun başlamasından hemen önce yaptı.

Aralarında rüşvet, dolandırıcılık ve yabancı ajan olarak hareket etmenin de bulunduğu 16 suçlamayla karşı karşıya olan 70 yaşındaki Menendez, Manhattan federal mahkemesinde New Jerseyli iki işadamıyla birlikte yargılanıyor.

Senatör Menendez’in eşi Nadine Menendez de suçlamalarla karşı karşıya. Ancak Nadine Menendez, ayrı yargılanacak. Dört sanık da suçsuz olduklarını savunuyor.

Eşi Nadine’in sağlık durumuna ilişkin bu açıklamayı medyadan gelen yoğun sorular üzerine, onun adına yaptığını söyleyen Senatör Menendez, “Hastalığın ciddiyeti ve ileri evresi konusunda elbette endişeliyiz” dedi. Menendez, eşinin durumunun ameliyat ve büyük olasılıkla radyasyon tedavisi gerektireceğini, “en iyi sonuç için umut içinde dua ettiklerini” söyledi.

Daha önce Nadine Menendez’in avukatları, kendisine ciddi bir teşhis konulmasının ardından davadaki suçlamalarla ilgili duruşmasının ertelenmesini talep etmiş, Yargıç Sidney H. Stein da duruşmayı en az Temmuz ayına kadar ertelemişti. Nadine Menendez, suçsuz olduğunu savunuyor. 2018 yılında flört etmeye başlayan çift, iki yıl sonra evlenmişti.

Menendez, eşinin sağlık durumuna ilişkin açıklamayı, Manhattan’daki federal mahkemede görülen davada açılış konuşmaları tamamlanırken ve kanıtların sunulmasına başlanırken elektronik posta yoluyla yaptı. Duruşmada, Senatör Menenez ve eşinin yaşadığı New Jersey eyaletinin Englewood Cliffs bölgesindeki evine yapılan baskını yöneten FBI ajanı Aristotelis Kougemitros ifade verdi.

Ajan Aristotelis Kougemitros, 2022 Haziran’ında bir grup ajan tarafından Menendez’in evinde altın külçeleri ve 400 bin dolardan fazla nakit paranın bulunduğu baskını anlattı.

Kougemitros, FBI ajanlarının ayrıca evde ele geçirilen 52 eşya arasında cep telefonları ve mücevherler de bulduklarını söyledi.

Hakkındaki rüşvet, dolandırıcılık, haraç, adaleti engelleme ve Mısır’ın yabancı ajanı olarak hareket etme suçlamalarını kabul etmeyen Senatör Menendez, bu hafta, kendisiyle birlikte suçlanan üç işadamından ikisiyle birlikte yargılanıyor. Davada suçunu kabul eden üçüncü bir işadamı ise diğerlerine karşı tanıklık edecek.

New Jerseyli emlakçı Fred Daibes ve işadamı Wael Hana’nın avukatları, savcı ve Menendez’in avukatının açılış konuşmalarından bir gün sonra yani Perşembe günü jüri üyelerine hitap etti.

Wael Hana’yı temsil eden avukat Lawrence Lustberg, savcıların müvekkili aleyhindeki davayı “masum eylemler” üzerine inşa ettiklerini söyledi.

Avukatı Lustberg, Hana’nın Nadine Menendez ile 2009’dan beri arkadaş olduğunu ve Hana ile Nadine Menendez’in birbirlerine yıllar boyunca pahalı hediyeler alıp verdiklerini söyledi. Lustberg ayrıca Hana’nın Senatör Menendez’e doğrudan ya da Nadine Menendez aracılığıyla dolaylı olarak bazı işlemler karşılığında hiçbir zaman rüşvet vermediğini kaydetti.

Daibes’i temsil eden avukat Cesar De Castro ise davanın ilişkilerle ilgili olduğunu vurguladı. Savcıların Senatör Menendez ile Daibes arasındaki 30 yıllık dostluğa ilişkin gerçekleri istismar ederek suç işlendiğini iddia etmeye çalıştıklarını söyleyen avukat, jüri üyelerinin, müvekkilinin suçsuz olduğu sonucuna varacaklarını söyledi.

Çarşamba günkü duruşmada Bob Menendez’i temsil eden avukat Avi Weitzman, jüri üyelerine, müvekkilinin, eşi Nadine’in üç işadamından hediye kabul ettiğinden, evlerindeki bir dolapta saklanan nakit para ve altın külçelerininden haberdar olmadığını söyledi.

Açıklama, ABD Savcı Yardımcısı Lara Pomerantz’ın Menendez’in evinde bulunan altın külçeleri ve nakit parayı defalarca vurguladığı açılış konuşmasının ardından geldi.

1986 yılından bu yana aralıksız olarak kamu görevi sürdüren Menendez, 14 yıllık ABD Kongre üyeliğinden önce eyalet milletvekili olarak görev yapmıştı. 2006 yılında dönemin New Jersey Valisi Jon Corzine, Menendez’i, vali olduğunda boşalttığı Senato koltuğuna atamıştı.

Pazartesi günü başlayan duruşmanın iki ay kadar sürmesi bekleniyor. (Dış Haberler Servisi)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.