enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:08 Mescid-i Aksa ve Etrafındaki Yapılar
09:03 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Bahçıvan: Diplomalı işsizlerin sorumlusu biz büyükleriz
08:03 Alanyalı Akademisyen Diren DOĞAN’ın ilk kitabı
00:23 İsrail’in Gazze’nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 2 kişi öldü, 13 kişi yaralandı
00:18 İspanya’da mezarlıklar güneş enerjisi tarlasına dönüştürülecek
00:13 Yapay zeka selleri önlememize nasıl yardımcı olacak ?
00:13 Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Aşırı Sağın Yükselişi
00:11 Genç tasarımcılar sertifikalarını aldı…
00:09 Hakkari Belediyesine kayyım atanması TRT 1 ekranlarında
00:08 Z kuşağından Filistinliler, barış ümitlerini kaybetti: “Kimsenin deneyimlememesi gereken şeyler yaşadık”
00:08 Su kıtlığını engellemek için “akıllı” olmak şart
00:08 BM: Dünya genelinde mülteci sayısı 120 milyona ulaştı
00:08 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin halkı, bir bayramı daha yine buruk geçiriyor
00:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhur İttifakı, 85 milyonun birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin teminatıdır”
00:07 Nizip Ticaret Odası (NTO) Başkanlarından Kurban Bayramı Mesajı
00:06 Aliyev: “Orta Koridor’un potansiyeli bugün dünyada çok rağbet görüyor”
00:05 Lübnanlılar ilan edilmemiş bir ‘ateşkesten’ yararlanarak güneyi ziyaret etti
00:05 Özbekistan ve Avrupa Komisyonu, Orta Koridor kapsamında işbirliğini görüştü
00:04 Lübnan ve güneyindeki savaşın sınırlarına dair bazı notlar
00:03 ABD’li Yahudi bankacı işadamı David Rockefeller, “Türkiye’ye Adnan Menderes zamanında ‘Marshall Yardımı’ ile el attık”
TÜMÜNÜ GÖSTER →

(PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutluhan, Sillyon Antik Kenti kazı çalışmalarına destek ağlayacak protokol imza törenine katıldı

(PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Kutluhan, Sillyon Antik Kenti kazı çalışmalarına destek ağlayacak protokol imza törenine katıldı
19.05.2024
A+
A-

* Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi’nin yürüttüğü Sillyon Antik Kenti’ne yapılan çalışmalara T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve OPET Petrolcülük A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında OPET, destek sağlayacak.

* Protokolün imza törenine katılan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, protokolün PAÜ’nün kurumsal kimliğine ciddi katkı sağlayacağını ifade etti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA Haber’den Gazeteci Veysel KAVRAYAN’ın haberine göre, Antalya Belek Regnum Carya Otel’de düzenlenen ülkemizin zengin tarihi ve kültürel mirası için değerli bir adım olan bu iş birliğine ait  İmzalanan protokol kapsamında, Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Taşkıran başkanlığında yürütülmekte olan kazılara OPET tarafından yıl boyunca destek verilecek.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Taşkıran’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Rektör Kutluhan: “Arkeoloji alanında yapılan ikili anlaşmalar, ulusal ve uluslararası projeler ile çeşitli sponsorluk destekleri üniversitemizin kurumsal kimliğine de ciddi katkı sağlamaktadır.”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, yapılan protokol ile ilgili görüşlerini aktararak, Pamukkale Üniversitesi olarak arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarına en baştan beri önem verdiklerini ve bu alanların başarılı olabilmesi için üniversitenin imkanlarının seferber edildiğine dikkat çekti.

“Tarih, kültür, sanat ve arkeolojiye verdiğimiz önem aynı zamanda kurumsal anlamda bizlerin takip ettiği bir perspektif olmuştur” diyen Prof. Dr. Kutluhan, şunları söyledi:

“Öyle ki, üniversite bünyesinde Türkiye’deki ilk ve tek arkeoloji enstitüsünün üniversitemiz tarafından kurulması bu düşüncelerimize payanda olmaktadır. Kazı alanlarında hocalarımızın ve değerli ekip üyelerinin elde ettiği başarılar bizleri gururlandırmakla kalmayıp onları destekleme noktasında yeni arayışlara da sevk etmektedir. Özellikle, arkeoloji alanında yapılan ikili anlaşmalar, ulusal ve uluslararası projeler ile çeşitli sponsorluk destekleri üniversitemizin kurumsal kimliğine de ciddi katkı sağlamaktadır”.

Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Üniversitesi’nin yapmış olduğu Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kazı sayısının on adet olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Kutluhan, “özetle; Celal Şimşek Hocamız Laodikeia Antik Kenti ve Hierapolis Antik Kenti kazıları, Bilal Söğüt Hocamız Stratonikeia Antik Kenti kazıları, Bahadır Duman Hocamız Triapolis ve o şu anda Afrodisias Antik Kenti kazıları koordinatörlüğünü; Mustafa Beyazıt Hocamız Tabae Antik Kenti, Doç. Dr. Gökçen Kurtuluş Öztaşkın Hocamız Olimpos kazıları ve şu anda burada bulunan Doç. Dr. Murat Taşkıran Hocamız ise Sillyon Kazı Başkanlığını yürütmektedir. Ben hepsi ile gurur duymaktayım” dedi.

Bu bağlamda, bugün burada toplanma nedeniyle OPET A.Ş. ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan Sillyon Kazısı sponsorluk anlaşmasını çok önemsiyor ve takdir ettiğini ifade eden Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şüphesiz bu sponsorluk faaliyeti ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz Sillyon Kazısı Projesinin bundan sonraki süreçte OPET A.Ş.’nin destekleriyle daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bu durum kurumlar arası iş birliğine ciddi katkı sağlamakla kalmayacak Sillyon gibi tarihin derinliklerinde kalmış arkeolojik ve tarihsel bir alanın bilim dünyası ile buluşmasına destek sunacaktır. Dahası, dünyanın en güzide kültür ve turizm merkezlerinin başında bulunan Antalya’mıza da yeni bir turizm destinasyonu sunacaktır. Bu vesileyle, Pamukkale Üniversitesi olarak yürüttüğümüz Sillyon kazısına destek sağlayan OPET ailesine, değerli Yönetim Kurulu üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Bu sürecin başarılı olmasını sağlayan ve desteklerini esirgemeyen; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Antalya Valiliğine, Serik Kaymakamlığı’na ve Serik Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Saygılarımızı sunuyoruz.”

İmzalanan sponsorluk anlaşmasından sonra Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindeki heyet Sillyon Antik Kenti’ne giderek burada PAÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanlığı yapan Doç. Dr. Murat Taşkıran tarafından antik kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN, TÜHA Haber

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.