enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Omicron varyantı Avrupa’da yayılıyor: İngiltere’de 2 kişide görüldü

Omicron varyantı Avrupa’da yayılıyor: İngiltere’de 2 kişide görüldü
28.11.2021
255
A+
A-

LONDRA-TÜHA HABER / İngiltere’de 2 kişide Omicron varyantı görüldü. Ayrıca Malavi, Mozambik, Zambiya ve Angola da kırmızı listeye eklendi.

  TRT Haber'in zirvedeki yeri değişmedi - Son Dakika Haberleri(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin haberine göre, Omicron varyantı yayılıyor. Avrupa’da Belçika ve Almanya’nın ardından İngiltere’de de görüldü.

Sosyal medya hesabından, İngiltere’de iki kişide Omicron vakasına rastlandığını açıklayan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, iki kişinin de birbiriyle bağlantılı olduklarını ve hane halklarıyla beraber karantinaya alındıklarını duyurdu.

Bu vakalardan biri Nottingham’da diğeri ise Chelmsford’da bulunuyor.

Javid, vakaların görüldüğü yerlerde toplu testlerin yapılacağını ve ayrıca önlemlerin de alındığını belirtti.

Gerekirse daha fazla önlem almaktan çekinmeyeceklerini vurgulayan Sağlık Bakanı, Başbakan Boris Johnson’ın bugün ilgili sağlık yetkileriyle önlemlere ilişkin basın toplantısı yapacağını açıkladı.

İngiltere Malavi, Mozambik,Zambiya ve Angola’yı da kırmızı listeye aldı.

6 Afrika ülkesinden uçuşlar durdurulmuştu

Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve kırmızı listeye alınmıştı.

Almanya’da bir kişide görülmüştü

Almanya’da Hessen eyaleti Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı, COVID-19’un ilk kez Güney Afrika’da görülen Omicron varyantının Almanya’da da görüldüğünü duyurmuştu.

Bu yeni varyant Avrupa’da ilk kez Belçika’da tespit edilmişti.

Avrupa Birliği COVID-19’un yeni varyantı nedeniyle 7 Afrika ülkesinden yapılacak seyahatlerin durdurulması konusunda anlaşmıştı.

DSÖ: Yeni varyantın adı Omicron

Dünya Sağlık Örgütü, şimdiye kadar Güney Afrika’da 77, Botswana’da 4, Hong Kong’da 2, İsrail ve Belçika’da birer vakada görülen B.1.1.529 varyantına “Omicron” adının verildiğini duyurmuştu.

“Daha bulaşıcı”

DSÖ’nün verdiği bilgilere göre, ön kanıtlar Güney Afrika varyantının diğer varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Omicron varyantı Güney Afrika’daki tüm bölgelerde artıyor.

DSÖ, varyantın çok sayıda mutasyona uğradığını, bu mutasyonların bazılarının endişe verici olduğunu açıklamıştı.

Neden Omicron?

Omicron, Yunan alfabesinin 15’inci harfi.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verileceğini açıklamıştı.

Artık varyantlar görüldükleri ülkelerin adıyla değil Yunan alfabesindeki “Alfa, Beta, Gamma, Delta…” gibi harflerle anılıyor.

EK Kaynaklar *Reuters, Reuters, AA

[TÜHA Haber Ajansı, 28 Kasım 2021]

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.