enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Netanyahu ile Ben-Gvir arasında Ramazan’da Mescid-i Aksa’da ibadet edilmesi konusunda sert bir tartışma yaşandı

Netanyahu ile Ben-Gvir arasında Ramazan’da Mescid-i Aksa’da ibadet edilmesi konusunda sert bir tartışma yaşandı
10.03.2024
A+
A-

Arap Dünyası Haber Ajansı’na (AWP) göre İsrail Yayın Kurumu dün (Cumartesi), perşembe gecesi geç saatlerde yapılan İsrail Güvenlik ve Siyasi İşler Bakanlar Konseyi (Kabine) toplantısının bir yanda Başbakan Binyamin Netanyahu, diğer yanda Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Polis Şefi Yaakov Shabtai arasında sert bir tartışmaya sahne olduğunu bildirdi.

TÜHA /TÜRKUAZ İnternational News Agency

Hararetli tartışma, Itamar Ben-Gvir’in Ramazan boyunca Müslümanlar Mescid-i Aksa’da ibadet etmeye gittiğinde meydana gelebilecek aşırı kalabalığa atıfta bulunarak Netanyahu’ya “Benden pozisyonuma aykırı bir şey yapmamı istiyorsunuz. Kapılardaki aşırı kalabalığa gerçek bir cevabımız yok. Bu aynı zamanda bir güvenlik riski” demesiyle başladı.

Ben-Gvir’in açıklamasına yanıt olarak Netanyahu, Polis Şefi’ne bağırarak, “Ama siz bunun mümkün olduğunu söylediniz. Hafta başında tartıştık ve bunu yapabileceğinizi söylediniz. Kararlar çoktan verildi” dedi.

Shabtai ise şu cevabı verdi:

“Bu doğru değil. Biz kapılarda yoğunluk ve güvenlik sorunu olduğunu, bu nedenle içeri gireceklere yaş sınırı koymamız gerektiğini söyledik.”

İsrail Savaş Kabinesi, İsrail’deki Arapların Mescid-i Aksa’ya 50 ila 60 bin kişi arasında yaş sınırı olmaksızın girmesine izin verme kararı almıştı. Ancak Batı Şeria sakinlerinin Mescid-i Aksa’ya girişi ve Ramazan Ayı’nda orada ibadet etmelerine izin verilip verilmeyeceğine ilişkin plan yayınlanmadı.

Savaş Kabinesi ayrıca Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya kimlerin girebileceğini belirleme yetkisini de geri çekti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.