enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
15,9594
EURO
16,9123
ALTIN
947,94
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
24°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C

ManpowerGroup 2022 iş gücü trendlerini açıklıyor: Çalışanların yüzde 49’u daha iyi bir refah düzeyi için başka bir şirkete geçeceğini söylüyor

ManpowerGroup 2022 iş gücü trendlerini açıklıyor: Çalışanların yüzde 49’u daha iyi bir refah düzeyi için başka bir şirkete geçeceğini söylüyor
14.05.2022
0
A+
A-

İSTANBUL – TÜHA HABER / Dünyanın önde gelen insan kaynakları danışmanlık şirketlerinden ManpowerGroup, pandeminin neden olduğu belirsizlik ortamında hem işverenlere hem de çalışanlara rehberlik edecek raporunu yayımladı. 2022 yılının iş gücü ortamına derinlemesine bir bakış sunan raporda, iş gücü piyasasını şekillendiren 20 trende yer veriliyor. İş gücü piyasası dinamik olması nedeniyle sürekli farklı nedenlerle değişen bir piyasa. Bu nedenlerden bazıları döngüsel bazıları ise yapısal olabiliyor. Son zamanlarda pandemi de bazı değişimleri beraberinde getirdi. Pandemiye bağlı değişimlerin çoğunun geçici olduğunu düşünsek de yeni normalin ne zaman ortaya çıkacağı ise belirsizliğini koruyor.

 Dünyanın önde gelen insan kaynakları danışmanlık şirketlerinden ManpowerGroup hem işverenlere hem de çalışanlara bu belirsizlik içerisinde rehberlik edecek “The Great Realization” isimli raporunu yayımladı. 2022 yılının iş gücü ortamına derinlemesine bir bakış sunan raporda “Çalışanlar Ne İstiyor?”, “Yetenek Açığı”, “Şirketler Dönüşüyor” ve “Teknoloji İvmeleniyor” 4 ana başlığı altında iş gücü piyasasının 20 trendi açıklanıyor: Çalışanlar Ne İstiyor? [1]

 • Çalışanların yüzde 49’u daha iyi bir refah düzeyi için başka bir şirkete geçeceğini söylüyor.
 • 10 çalışandan 3’ü tükenmişliği önlemek için daha fazla ruhsal sağlık günü istiyor.
 • 10 kişiden 4’ü hangi günlerde uzaktan çalışacaklarını seçebilmek ve bu günleri her hafta değiştirme esnekliğine sahip olmak istiyor.
 • 4 çalışandan 3’ü yaptıkları iş ile ilgili motive ve tutkulu hissetmek istiyor.
 • Çalışanların yüzde 64’ü günlük çalışmalarının bir parçasının toplumun iyileşmesine yardımcı olmasını istiyor.

Gonul Dagı_680*100 banner

Yetenek Açığı [2]

 • 5 işverenden 1’i ek tatil süresi gibi daha fazla yan hak sağlamayı planlıyor.
 • 2030 yılına kadar 35 yaşın altındaki kişiler iş gücünün yüzde 75’ini oluşturacak.
 • Kadınların yüzde 51’i kariyer beklentileri konusunda pandemi öncesine göre daha az iyimser, yüzde 57’si ise mevcut işlerinden iki yıl içinde ayrılmayı planladıklarını söylüyor.
 • Şirketlerin yüzde 30’undan fazlası hâlihazırda çeşitlilik ve kapsayıcılık eğitim programları uyguluyor.
 • Yaklaşık 4 çalışandan 1’i ebeveyn ve bakım izni gibi yan haklar sağlayan işverenler ile çalışmak istiyor.

Teskilat_680*100 banner

Teknoloji İvmeleniyor [3]

 • 3 kurumdan 1’i önümüzdeki yıl makine öğrenmesi de dahil olmak üzere yapay zekâ teknolojisine daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.
 • Dünya çapında 5 kurumdan 1’i, IT proje yöneticileri, yazılım geliştiriciler, siber güvenlik analistleri, yapay zekâ ve makine öğrenmesi uzmanları da dahil olmak üzere nitelikli teknoloji yeteneği bulmakta zorlanıyor.
 • Her 3 kurumdan 1’i e-ticaret ve dijital ticaret platformları, büyük veri analitiği, bulut bilişim ve IoT alanlarında dahili kabiliyetler geliştirmeyi planlıyor.
 • Endüstriler genelinde yapay zekâ teknolojilerine yapılan yatırımların artmasına rağmen 5 kurumdan 1’i bu becerileri gerektiren roller için yeterli yapay zekâ uzmanı bulamıyor.
 • IT (yüzde 23) ve İmalat (yüzde 21) rolleri, daha fazla teknoloji yatırımı nedeniyle en fazla sayıda personel sayısı değişikliklerini görecektir.
 • 100’den fazla çalışanı olan kurumların yüzde 76’sı, harici işe alımlarda yetenek ve kişilik testleri gibi değerlendirme araçları kullanıyor.

Şirketler Dönüşüyor [4]

 • Her 3 kurumdan 2’si, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişimin kurumları için çok önemli bir odak noktası olduğunu belirtiyor.
 • Şirketlerin yüzde 68’i, hâlihazırda kurumlarında yürürlükte olan iş gücü yönetimi stratejilerinden birinin “personel tedarikçilerinin konsolidasyonu” olduğunu belirtiyor.
 • 3 çalışandan 2’si kendileriyle aynı değerlere sahip kurumlarla çalışmak istiyor.
 • Kurumların yarısından fazlası hâlihazırda riskleri azaltmak için genişletilmiş tedarik zincirlerini (örneğin üçüncü taraflar, alt yükleniciler) değerlendiriyor. Yaklaşık yüzde 40’ı bunu önümüzdeki iki yıl içinde yapmayı planlıyor.

ManpowerGroup 2022 iş gücü trendlerini açıklıyor - Kocaeli Haber Dünyası

Feyza Narlı 

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı hazırladıkları raporla ilgili yaptığı açıklamada, Covid-19 nedeniyle günümüzde iş piyasasında yaşanan durumun şimdiye kadar görülen hiçbir şeye benzemediğine dikkat çekerek, “Ortaya çıkan değişim tüm alanlarda olduğu gibi iş gücü piyasasında da kendisini hissettiriyor. İş gücüne katılım yatay bir çizgide seyrederken işsizlik seviyeleri hala yüksek ve birçok pazarda yetenek açığı rekor seviyelerde bulunuyor. Dengesiz ekonomik büyüme devam ediyor; bazı pazarlar yeniden toparlanırken, bazıları Covid-19 varyantları, aşılama oranları ve tedarik zincirinden kaynaklanan zorluklar nedeniyle toparlanmada gecikiyor. Bu gelişmeler iş piyasasının da yeni konjonktüre ayak uydurmasını gerektiriyor. Bu nedenle yeni çalışma modelleri yaygın şekilde deneniyor; esnekliği artırmak için hibrit ve uzaktan çalışma yöntemleri uygulanıyor. Bu modeller 2022’de de artmaya devam edecektir. Pandemi şartları altında mal ve hizmetlere olan talebi karşılamak ve uzun vadeli sürdürülebilir değer yaratmak için işverenlerin esnek ve stratejik iş gücü çözümleri uygulaması hiç olmadığı kadar önem kazandı. ManpowerGroup olarak biz de yayımladığımız bu rapor ile hızlanan yeni trendlere yer vererek işverenlere ve çalışanlara gelecek planlarını çizerken yol göstermeyi amaçladık.” dedi.

TRT_Francais_680*100 banner [1] Kaynak: Mercer Global Talent Trends 2020-21, ManpowerGroup What Makes Workers Thrive Survey, Aralık2021[2] Kaynak: ManpowerGroup Employment Outlook Survey, Q4 2021, Deloitte Women @ Work Global Outlook 2021, : ManpowerGroup What Makes Workers Thrive Survey, December 2021[3] Kaynak: ManpowerGroup Employment Outlook Survey, Q1 2022, Harvard Business Review, Ace the Assessment[4] Kaynak: Mercer Global Talent Trends 2020-21, Staffing Industry Analysts (SIA)2020 Workforce Solutions Buyer Survey, : ManpowerGroup What Makes Workers Thrive Survey, December 2021, Orange Business Services

 HABER : Dilek Özcan

*** ManpowerGroup hakkındaKüresel insan kaynakları çözümlerinde lider bir şirket olan ManpowerGroup™ hızla değişen bir dünyada kurumların, kendilerine başarıyı getiren yetenekleri bulmasına, değerlendirmesine, geliştirmesine ve yönetmesine yardımcı olur. ManpowerGroup her yıl yüzbinlerce kuruma yenilikçi çözümler geliştirerek, milyonlarca insanı çok çeşitli sektör ve alanlarda anlamlı ve sürdürülebilir işlerle buluşturur. Şirketin Manpower®, Experis®, Talent Solutions®’dan oluşan uzman markalar ailesi 70 yıldır, 75 ülke ve bölgedeki adaylar ve müşteriler için çok daha fazla değer yaratmaktadır. Çeşitliliğe verdiği – Kadınlar, Kapsayıcılık, Eşitlik ve Engellilik açısından çalışılacak en iyi yer olmak- önemle tanınan ManpowerGroup 2021 yılında, üst üste 12’nci kez Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek sektörünün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu kanıtlamıştır. ManpowerGroup’un geleceğe nasıl güç verdiğini görmek için: www.manpowergroup.com

[TÜHA Haber Ajansı, 14 Mayıs 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.