enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova Cumhuriyeti’nden Haberler!

Kosova Cumhuriyeti’nden Haberler!
06.04.2024
A+
A-

(TÜHA) TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı, Kırım ve Kırım Tatarları ile Türk dünyasından kaynak haberlerin merkezi olan Kırım Haber Ajansı’nın Kosova’yla ilgili haberlerinden yola çıkarak siz okurlar için bir bülten derledi. 

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

* Kosova’dan Avrupa Konseyi üyeliği için önemli adım

Kosova, Avrupa Konseyi üyeliğine gün geçtikçe yaklaşıyor. Raportör Dora Bakoyannis’in raporunun Komisyon’da onaylanmasının ardından 16 Nisan’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde oylanması bekleniyor.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi Başkanı Bertrand Bouyx ile 2 Nisan’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakan Yardımcısı Kreshnik Ahmeti ve Fransa’nın Kosova Büyükelçisi Olivier Guerot da yer aldı.

Başbakan Kurti, Kosova Cumhuriyeti’nin Avrupa Konseyi’ne üyelik sürecinde verdiği destekten dolayı Bouyx’e teşekkürlerini bildirdi. Raportör Dora Bakoyannis, hazırladığı raporda Kosova’nın konseye ön koşulsuz olarak tam üye olmasını tavsiye etmişti. Söz konusu raporunun Komisyon’da onaylanmasının ardından 16 Nisan’da AKPM’de  oylanması öngörülüyor.

KOSOVA AVRUPA KONSEYİ ÜYELİĞİNE HAZIR 

Kosova Başbakanlık Ofisi’nin konuya ilişkin açıklamasında “Kosova Cumhuriyeti, tüm vatandaşların haklarını güvence altına almaya kararlıdır ve kuruluşunun 75. yıldönümünde Avrupa Konseyi’ne üye olmak yoluyla temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi konusunda diğer üye ülkelerle uyum sağlamaya hazırdır” ifadeleri yer aldı.

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER MECLİSİNDEN KOSOVA KARARI

AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi, 27 Mart’taKosova’nın konseye önkoşulsuz olarak tam üye olmasını tavsiye eden raporu onaylamıştı. AKPM Genel Kurulu, 16 Nisan 2024 tarihinde Kosova’nın Konseye üyelik başvurusunu oylayacak. Başvuru onaydan geçtikten sonra  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi mayıs ayında son kararı verecek. Kosova, Ukrayna’ya karşı topyekûn saldırı başlatan Rusya’nın AKPM’den çıkarılmasının ardından 12 Mayıs 2022’de tam üyelik başvurusunda bulunmuştu.

***

* Kosova’nın Mitroviça ketinde Türkçe resmi dil olarak kabul edildi

Kuzey Mitroviça belediyesinde düzenlenen meclis oturumunda, Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin yapılan başvuru oy çokluğuyla kabul edildi.

Kosova'nın Mitroviça ketinde Türkçe resmi dil olarak kabul edildi

Kosova’nın Sırpların yoğun olarak yaşadığı Kuzey Mitroviça’da 29 Mart 2024’te tarihi bir karar alındı. Kuzey Mitroviça belediyesinde düzenlenen meclis oturumunda, Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesine ilişkin yapılan başvuru oy çokluğuyla kabul edildi.

Kuzey Mitroviça’da yaşayan Türk toplumunu temsil eden Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Enis Kervan’ın öncülüğünde yapılan başvuru, meclis tarafından onaylandı. Kervan, bu kararın Kosova Türkleri için tarihi bir gün olduğunu ve Türkçe’nin artık resmi dil olarak kabul edildiğini ifade etti.

Meclis kararının açıklanmasının ardından Türk toplumu büyük bir sevinç yaşadı. Kervan, Kosova’da yaşayan Türklerin artık Türkçe’nin himayesinde olacağını ve varlıklarını her zaman hissettireceklerini vurguladı. Kararın 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı öncesinde alınmasının da ayrı bir anlam taşıdığını belirtti.

KUZEY MAKEDONYA VASİLEVO’DA TÜRKÇE RESMİ DİL İLAN EDİLDİ

Kuzey Makedonya’nın Vasilevo şehrinde yaşayan Türk nüfusun neredeyse yüzde 20’yi aştığı öğrenildi. Bunun üzerine, Kuzey Makedonya’da 2022 yılının Aralık ayında Türkçe’nin, Makedonca’dan sonra ikinci dil olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

3 BİNE YAKIN TÜRK YAŞIYOR

12 bin kişilik şehirde, 2 bin 95 Türk ikamet ediyor. Türklerin, nüfusa oranları yüzde 20’yi aştığı Türkçe’yi resmi dil olarak kullanma hakkkına sahip oldular.

Kuzey Makedonya Vasilevo Belediye Meclisi Üyesi Türk kökenli Bülent İsinov, alınan kararın gurur verici olduğunu, Türk nüfusunun önceye göre hızlı bir şekilde artmasını mutlulukla karşıladığını bildirdi.

Vasilevo, Türkçe’nin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi ile birlikte Kuzey Makedonya’da Türkçe’yi ikinci resmi dil kabul eden dokuzuncu belediye oldu.

***

*Kosova’da nüfus sayımı başladı

Kosova İstatistik Ajansı (ASK) tarafından 5 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde nüfus, hane halkı ve konut sayımı yapılacak.

Kosova’da nüfus sayımı başladı

Kosova İstatistik Ajansı (ASK) tarafından 5 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde nüfus, hane halkı ve konut sayımı yapılacak. Dün başlayan sayım süreci için yaklaşık 4 bin kayıt memuru görev alıyor. Ayrıca sayım için  Kosova hükûmeti ve uluslararası kuruluşlar tarafından 12 milyon avro kaynak tahsis edildiği kaydedildi.

SAYIMIN İLK DEFA SIRPLARIN ÇOĞUNLUKLA YAŞADIĞI BÖLGELERİ KAPSAMASI BEKLENİYOR

Sayımın ilk defa Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı belediyeleri de kapsaması öngörülüyor. Kosovalı yetkililer bölgedeki Sırplara sayım sürecine katılma çağrısı yaptı. Ancak Kosovalı Sırp temsilciler ise sürecin boykot edilmesi gerektiğini ifade etti. Nüfus sayımına katılmak istemeyenlere 30 ila 2 bin avro cezai yaptırım uygulanacak.

Kosova İstatistik Ajansı (ASK) resmî olmayan ilk sonuçlarını 3 ay sonra bildirecek. Ayrıca sayım sürecine ilişkin çekiliş yapılarak nüfus sayısını en yakın tahminde bulunan vatandaşa 10 bin avro ödül verilecek.

KOSOVA SAVAŞI’NIN YOL AÇTIĞI ZARARLAR BEYAN EDİLEBİLECEK

Sayım sonucunda bir ilke daha imza atılacak. 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı’nın sebep olduğu zararların ilk defa beyan edilmesine imkan sağlanacak.

SON SAYIMA GÖRE ÜLKEDE 18 BİN 738 TÜRK YAŞIYOR

Kosova’da en son seçim 2011 yılında yapılmıştı. 2011’deki nüfus sayımı sonuçlarına göre, Kosova’da 1 milyon 739 bin 825 kişi yaşıyor, Arnavutlar ülke nüfusunun yüzde 92,9’unu oluşturuyor. Ancak bu sonuçlara, nüfus sayımını boykot eden ülkenin kuzeyindeki Sırplar dahil değil. 2011’deki son sayıma göre ülkede 18 bin 738 Türk yaşıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.