enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kosova Cumhuriyeti’nden Haberler!

Kosova Cumhuriyeti’nden Haberler!
28.04.2024
A+
A-

Kosova’nın saygın, güvenilir, tarafsız yayın kuruluşu olan KosovaPort, hafta içinde Gündem’in öne çıkan haberlerini Türkiye’den TÜHA /TÜRKUAZ Europa İnternational News Agency’la paylaştı.

TÜHA /TÜRKUAZ Europa İnternational News Agency

KosovaPort’un Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Ela KASAP, Kosova’da Gündemin öne çıkan haberinden bir bülten hazırladı.

***

ENİS KERVAN, ÇOĞUNLUK OLMAYAN TOPLULUKLARIN YİNE EN AKTİF MİLLETVEKİLİ

Kosova Hukuk Enstitüsü, Meclis çalışmalarına ilişkin izleme raporunda üst üste yine 2023 yılında Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) milletvekili ve Çok Etnili Parlamento Grup Başkanı Enis Kervan’ı, çoğunlukta olmayan topluluklar arasında Kosova  Meclisi’nin en aktif milletvekili olarak seçtiği belirtildi.

Milletvekili Kervan Kosovaport’a yaptığı açıklamada, Kosova Hukuk Enstitüsü’nün bu kararının, milletimize, sivil, kurumsal ve kamu çıkarların korunmasına yönelik taahhüd ile sınırlı kalmayıp, 2024’te daha da güçlü ve etkili çalışmaların ileri  bir seviyeye taşımak ve dinamizmi yakalamak  için ek bir motivasyon olarak  değerlendirdi.

***

 VON CRAMON: AB’NİN KOSOVA’YA YÖNELİK KISITLAYICI TEDBİRLERİ KALDIRILMALI

Avrupa Parlamentosu’nun Kosova raportörü Viola von Cramon, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova’ya karşı kısıtlayıcı önlemleri sürdürmesi için artık herhangi bir neden görmüyor.

Kosova’nın, kuzeydeki durumu tırmandırmak için üzerine düşen görevi zaten yerine getirmiş durumda olduğunu belirten Cramon, “Kısıtlayıcı önlemlerin sürmesinin nedeni artık mevcut değil. Kosova, Mayıs 2023’ten bu yana kuzeydeki durumu yumuşatmak için üzerine düşeni yaptı. Üstelik yürürlükteki tedbirler, geçen Eylül ayında Banjska’da düzenlenen saldırıdan bu yana orantılı değil. Avrupa Parlamentosu açık ve ezici bir çoğunlukla tedbirlerin kaldırılmasını talep etti ve ben kişisel olarak tedbirlerin derhal kaldırılmasını destekliyorum” dedi.

Cramon ertık topun “AB’nin sahasında” olduğunu vurguladı.

***

BATÜDER, KOSOVA 3. TURİZM FUARI’NDA

Kosova’nın başkenti Priştine’de 3.‘sü düzenlenen Kosova Turizm Fuarı’nda İzmir merkezli Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği de (BATÜDER ) yer aldı.

Fuarın açılışı Priştine Belediye Başkanı Perparim Rama, Kosova Sanayi Girişimcilik ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mentor Arifaj, Arnavutluk Turizm Bakanı Mirela Kumbaro, Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakan Yardımcısı Vilma Bello, BATÜDER Genel Başkanı Akın Kazançoğlu, Kosova Turizm Birliği Başkanı Baki Hoti ve Arnavutluk Turizm Birliği Başkanı Rhahman Kasa’nın katıldığı kurdele kesim töreniyle başladı.

Uluslararası Turizm Fuarında Türkiye, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya gibi ülkelerden 300’e yakın katılmcı yer aldı.

BATÜDER Genel Başkanı Akın Kazançoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Türkiye ile Kosova arasında ekonomik ve kültürel ilişkiler her geçen gün artarak devam ediyor. İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili olduğum dönemlerde, İzmir ile tüm Balkan ülkelerinin Ticaret Odaları arasında kardeş oda anlaşmaları imzalayarak ilk köprü adımlarının atılmasını sağlamıştık. Ayrıca Kosova Turizm Birliği tarafından şahsıma verilen Onursal Turizm Büyükelçiliği görevi, iki ülke arasındaki bağlarımızın artması için bana özel bir görev yükledi. Bugünlerde görüyorum ki bu adımların meyveleri alınmaya başlandı. Başta Kosova ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin artması, turist sayılarının yükselmesi objektif olarak baktığımda büyük bir gurur kaynağıdır” dedi.

***

KURTİ, ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN AVRUPA KONSEYİ ÜYELİĞİ İÇİN  DESTEK İSTEDİ

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Berlin ziyaretinin  ikinci gününde siyasi temsilciler ve Federal Meclis milletvekilleriyle bir araya geldi.

Başbakanlık tarafından  yapılan yazılı açıklamada Kurti’in Almanya  Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU), Yeşiller Partisi (Grüne) ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) toplam 12 milletvekiliyle görüştü.

Görüşmeler,  SPD’nin,  Avrupa Konseyi’nin 75’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla dün gece düzenlediği etkinliğe katılan Başbakan Kurti’nin  teşekkür ettiği SPD Milletvekili ve Parlamento Grubu Başkanı Rolf Mützenich ile başladı.

Kurt,ye bu görüşmelerinde Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakan Yardımcısı Kreshnik Ahmeti ve Kosova’nın Almanya Büyükelçisi Faruk Ajeti eşlik etti.

***

GURBETÇİLER MART AYINDA KOSOVA’YA 112 MİLYON EURO GÖNDERDİ

Bu yılın Mart ayında batılı ülkelerde çalışıp yaşayan  gurbetçilerin  için Kosova’ya gönderdikleri  paralarının değeri 112 milyon Euro’yu aştı.

Kosova Merkez Bankası’nın bu döneme ilişkin yayınladığı raporda, bu yılın ilk 3 ayında  gurbetçilerin gönderdiği  para miktarının 284,07 milyon Euro’ya ya ulaştığı  belirtildi.

Rapora göre yüzde 64.46 olmak üzere en büyük havale akışı banka olmayan finansal kuruluşlar aracılığıyla gelirken, yüzde 23,34 ile diğer kanallar ve yüzde 15,20 ile bankalar ile gönderildi.

***

Gazeteci* Ela KASAP, KosovaPort

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.