enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kılıçdaroğlu’nun İkinci Yüzyıla Çağrısı’na Atatürk dahil değil

Kılıçdaroğlu’nun İkinci Yüzyıla Çağrısı’na Atatürk dahil değil
08.12.2022
168
A+
A-

Advertisement

Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Tolga Şahin,  Türk siyasi tarihine bakıldığında 1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelişiyle beraber başlayan sağ iktidar devrinin halen devam ettiğini ve bu partilerin hemen hemen hepsinin ekonomide liberalizmi benimsemiş durumda olduğuna dikkat çekiyor.

Tolga Şahin (@Tstolgasahin) / TwitterYazar Tolga Şahin, köşesinde kaleme aldığı ‘Kılıçdaroğlu’nun İkinci Yüzyıla Çağrısı’na Atatürk dahil değil‘ başlıklı yazısında, “Ekonomide liberalizmi benimseyen bu partiler, geçen zamanda toplumda öyle bir algı oluşturdu ki, kendileri dindar ve milliyetçi; solcular ise tüü kaka olduğunu söylüyor.

“İşte Kemal Kılıçdaroğlu, 2010’da CHP Genel Başkanı seçilmesiyle beraber bu algıyı yıkmak için elinden geleni yaptı” diyen Şahin, Kılıçdaroğlu’nun her defasında CHP’yi kapsayıcı bir parti haline getireceğini dile getirirken muhafazakar aydınlarla buluşmasında sağ ve sol kavramların kalmadığını ve bu kavramların 18’nci yüzyıl kavramları olduğunu söylediğini hatırlatıyor.

Yazar Tolga Şahin, CHP eski Milletvekili İlhan Cihaner’in ise Kılıçdaroğlu’na tepki gösterirken “Sağ-sol kalmadı” demek, aslında “sol kalmadı, sol kalmasın” demektir ve gizli bir sağcılığa işaret eder” ifadelerini kullandığını belirtiyor.

Parti içindeki Atatürkçü/ulusalcı kesimi tasfiye eden Kılıçdaroğlu’nun, partiyi ikinci cumhuriyetçi liberal solcularla doldurduğunu ifade eden Şahin yazısında, kabuk değiştiren partinin altından “Atatürk diyemeyenler”in çıktığına dikkat çekiyor.

Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Tolga Şahin, Kılıçdaroğlu’nun parti politikalarını oy almak için “her şey mübah” anlayışıyla şekillendirdiğini ve bu kapsamda PKK destekçisi HDP’ye de, 6 yaşında kız çocuğunu evlendiren tarikatlara da yanaştığını dile getiriyor.

Tolga Şahin, herkesin oyuna talip olan Kılıçdaroğlu’nun, birçok kesim tarafından eleştiri oklarının hedefi olurken bunları her seferinde kulağının arkasına ittiğini söylüyor.

Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçimine gittiği süreçte değişim ve dönüşüm kapsamında yaptığı her hamlenin ise AKP’ye yaradığını yazan Şahin, yazısına şöyle devam ediyor

Türkiye’nin ekonomik krizle boğuştuğu, ekmeğin 5 TL olduğu bir dönemde. Bir anda çıktı muhafazakarların oyunu almak için bir başörtüsü tartışması attı ortaya hem de sosyal medya yasasının gündemde olduğu bir süreçte.

CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din, ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır” sözünün aksine Kılıçdaroğlu dini siyasete alet etti.

Peki bunu yaptı da ne oldu. İktidarlarını bu mağduriyet! üzerine kuran AKP’nin lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilgili geçmiş söylemlerini serdi ortaya.

Bunların arasında başörtüsüne “bir metrelik bez parçası” sözü de dahildi.

Bu süreç sonunda ne oldu CHP, muhafazakarların oyunu mu aldı? Hayır

AKP ekonomik kriz nedeniyle kaybettiği oyları konsolide etti.”

Amberin Zaman on Twitter: "Sayın ⁦@kilicdarogluk⁩ ile Londra'da bir araya  gelip sohbet etmek çok yüreklendiriciydi gerçekten. Her şey güzel olacak 🎈  https://t.co/89cfojOeEJ" / Twitter

Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Tolga Şahin, “Milliyetçi söylemlerin arş-ı alaya çıktığı bir dönemde Kılıçdaroğlu kalktı ABD’ye gitti ekonomik görüşmeler yapmak üzere. Kayıp 8 saati sorduklarında ise “hamburger yiyordum” dedi. Sonuç yine AKP’ye yaradı. Sonra kalktı İngiltere’ye gitti yine ekonomik görüşmeler yapmak üzere. Burada PKK/YPG ve FETÖ övgüleriyle bilenen Amberin Zaman ile görüştü ve bir kare fotoğraf çektirdi. İngiltere dönüşü “ikinci yüzyıla çağrı” programı kapsamında yeni ekonomi takımını açıkladı. Kimler yoktu ki bunlar arasında? Almanya Başbakanı Merkel’in eski danışmanı Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Hacer Foggo” olduğuna dikkat çekiyor.

“Halkın yiyecek ekmeği nasıl alacağını düşündüğü, çocuğuna nasıl süt alacağını kara kara düşündüğü Türkiye’de danışman Jeremy Rifkin, küresel ısınmaya dikkat çekti, yeşil enerji tezini ortaya attı” diye yazar Tolga Şahin, “Almanya’da ekonominin son 30 yılın zirvesini görmesine neden olan bu arkadaş, CHP’nin toplantısına gelmeye bile zahmet etmedi. İnternet üzerinden bağlandı toplantıya” diye aktarıyor.

CHP'den 'Vizyon Belgesi' | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Daron  Acemoğlu kimdir?

Şahin, “Peki CHP’nin yeni ekonomi kadrosunda yer alan Daron Acemoğlu kimdi? Sözde Ermeni soykırımını savunan Acemoğlu, FETÖ medyasına düzenlenen operasyonları eleştirdiği için FETÖ lideri tarafından teşekkür edilen isimler arasında yer alıyordu. Yine Acemoğlu, James Robinson ile beraber kaleme aldığı “Dar Koridor” adlı eserinde CHP’nin liderleri ve müttefikleri için denetlenemez bir iktidar ve ekonomik zenginlik yarattığı dile getiriliyor ve şapka yerine fes takmakta ısrar edenleri bazı durumlarda infaz edildiği ifade ediliyordu” diye söz ediyor.

Yazar Tolga Şahin yazısında,İngiliz Muhipleri Cemiyeti, Kürt Teali Cemiyeti gibi yabancı ülkelere hizmet eden örgütlere üye olup cumhuriyete karşı ayaklananlar başlarında fes olduğu için idam edilmiş enteresan bir bakış açısı ne diyelim!” diyor.

CHP'nin yeni danışmanı Hacer Foggo'dan Mehmetçik'e katliam iftirası - Haber  7 SİYASET

CHP’nin yeni ekonomi kadrosundaki bir başka isim Hacer Foggo.

“Foggo, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü aynı zamanda Şişli Belediyesi Meclis Üyesi” olduğunu hatırlatan Şahin, “Türk askerine “çocuk katili” diyen Foggo, yine FETÖ medyasına karşı düzenlenen operasyonları eleştiren isimler arasında yerini alıyor tabi ki” diyor.

Kılıçdaroğlu, Nuşirevan Elçi’yi başdanışman olarak atadı

Geçtiğimiz günlerde partiye katılan ve rozeti bizzat Kılıçdaroğlu tarafından takılan Nuşirevan Elçi ise bebek katili APO’yu ve PKK’yı destekleyen paylaşımlarıyla biliniyor. Peki Elçi’nin amcası kim dersiniz? Eski bakan Şerafettin Elçi. Şerafettin Elçi 2011’de meclise girdiğinde yemin metnine şu sözlerle itiraz etmesiyle tanınıyor:

Parlamentoda edilecek yemini kabul etmemiz mümkün değil. Bu yemin faşizan bir anlayışla, sadece Türk şoven anlayışıyla hazırlanmış bir yemindir. Hiçbir zaman bu yemin bizim kabulleneceğimiz, benimseyeceğimiz, siyasi mücadele olarak bağlı kalacağımız bir yemin değil.

Kılıçdaroğlu'ndan çok net vurgu: İktidara geliyoruz... - Yön Haber

Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Tolga Şahin,  “Kılıçdaroğlu’nun ikinci yüzyıla çağrısı, ikinci cumhuriyetçiler tarafından organize edilmiştir ve Atatürk bu çağrıya dahil değildir!” diyor.

“Parti Atatürk ayarlarına geri döndürülmedikçe yaptıkları her hamle, her politika AKP’nin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şeye yaramayacaktır” diyen Tolga Şahin, yazısını şöyle noktalıyor:

“Oy gidecek diye terörist destekçilerine laf söyleme hatta kucak aç

Oy gidecek diye tarikatçılara sesini çıkarma

Peki senin ne farkın kaldı eleştirdiğin partini ülkeyi hapsettiği zihniyetten!”

Yazar Tolga Şahin, “Bu yazıyı niye yazdın AKP’ye yaramıyor mu senin bu yaptığın diyecek olanlara ise iki çift lafım var: AKP’ye ömrü hayatımda sempati duymadım ve politikalarını benimsemedim. Bu yüzden AKP’nin yaptığı hatalar da umurumda değil, politikaları da. Ama Atatürk’ün kurduğu partinin kurucu politikalardan sırf oy uğruna vazgeçmesi ise beni derinden üzmekte ve bir dost tavsiyesi olarak CHP’yi eleştirmeye itmekte” diyerek yazısını burada noktalıyor..

Gazeteci* Ataner YÜCE

(TÜHA Haber Ajansı, 8 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.