enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kassam liderleri Şifa Hastanesi’ne sığındı

Kassam liderleri Şifa Hastanesi’ne sığındı
02.04.2024
A+
A-

Gazze’de ateşkes umutları, ‘Refah’ın işgali’ korkusunu geride bıraktı.

TÜHA / TÜRKUAZ  İnternational News Agency

Gazze’de ateşkes görüşmeleri Refah’ın işgali ihtimaline karşı yeniden ilerlerken, Şifa Tıp Kompleksi için verilen mücadele, İsrail ve Hamas’ın ağır kayıplar verdiği 12 günün ardından, kompleksin içindeki Hamas liderlerinin inatçı direnişi karşısında önemli bir dönüm noktası olarak ortaya çıktı.

Gazze Şeridi’nin en büyük sağlık kompleksindeki askeri operasyon, beş günden fazla sürmesini istemediği bir operasyon başlatan İsrail’in planladığından daha uzun sürdü. İsrail Ordu Radyosu operasyonun yaklaşık 10 güne uzatılacağını duyurdu, ancak 12 gün olmasına rağmen halen devam ediyor.

İsrail’in teslim olmasını talep eden İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanları ile kompleks içinde şiddetli çatışmalar patlak verdi ve dışarıda da çatışmalar yaşandı.

Öte yandan, İsrail’in yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah kentine kara harekâtı düzenlemek üzere harekete geçtiği bir dönemde, Gazze Şeridi’nde ateşkes görüşmelerinin Katar ve Mısır’da yeniden başlaması bekleniyor.

İsrail, ABD’nin de katılımıyla yapılacak ateşkes görüşmelerine katılmak üzere Doha ve Kahire’ye iki heyet göndereceğini açıkladı. Hamas ve İslami Cihad hareketleri ise İsrail’in daha önce reddettiği ‘savaşın durdurulması ve İsrail’in Gazze’den tamamen çekilmesi, yerlerinden edilmiş kişilerin serbestçe geri dönmesi ve yardım girişinin sağlanması’ temeline dayanan önceki pozisyonlarına bağlı olduklarını ifade etti.

Diğer yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin devletinin Batı Şeria gibi Gazze’deki işlevlerini de üstlenmesi gerektiğini ifade etti. Filistinli gruplar, ABD’liler ve İsrailliler tarafından tartışılan barışı koruma planını bir yanılsama ve serap olarak nitelendirerek, Gazze Şeridi’ndeki herhangi bir çoklu güce işgalci güç muamelesi yapma tehdidinde bulundu. (Şarku’l Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.