enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:08 Amerikan Siyasetinin İsrail ‘Trajedisi’
00:04 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Kayseri’de Çocuk Kitap Fuarı açılışına katıldı
00:03 “Hangi partiden olursa olsun gelsinler. Kentsel dönüşüm yapmak istediklerinde elimizden ne geliyorsa yapacağız”
00:03 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “Yüksek Hızlı Trenle 20 Şehre Ulaşım Sağlanıyor”
08:48 43. İstanbul Film Festivali günlüğü: Geleceğini arayan gençler başrolde
00:13 Bakan Uraloğlu, “Ankara-İzmir arası 14 saat olan seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya düşecek”
00:11 Bakan Göktaş, Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan’a fahri doktora tevcih törenine katıldı
00:10 Ticaret Bakanı Bolat, “Türkiye-Tanzanya ilişkileri açısından tarihi bir dönüm noktası olacaK”
00:09 Bakan Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde çocuklarla Beşiktaş – MKE Ankaragücü maçını izledi
00:08 CHP’li belediyelerde eş-dost atamalarına tepki yağdı: Lokum dağıtır gibi makam dağıtıyorlar
00:08 DEM devlete meydan okuyor, CHP sessiz…
00:07 Öğretmen Akademisi Vakfı Kültür Sanat Elçilerini Arıyor!
00:07 CHP’de torpil furyası! Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde adrese teslim koltuk verildi
00:07 DEM Partililerin Atatürk ve Başkan Erdoğan’a yönelik hakaretine soruşturma! AK Parti’den skandala sert tepki: Kabul edilemez
00:02 CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde aile torpili: Başkan yardımcısının eşine müdürlük
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Jiri Barta ve Emil Tabakov Antalya’dan Geçti…

Jiri Barta ve Emil Tabakov Antalya’dan Geçti…
26.01.2023
A+
A-

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası üç değerli sanatçıyı konuk etti bu hafta; Çek çellist Jiri Barta ve Bulgar şef Emil Tabakov. Her ikisi de orkestranın ve dinleyenlerinin iyi tanıdıkları sanatçılardı. Üçüncü konuk sanatçı soprano Çiğdem Soyarslan ve başkemancı olarak Semih Kartal görev aldı.

Merakla beklediğim geçtiğimiz haftanın konserini, zorunlu Antalya dışı seyahatim nedeniyle kaçırdım. Veriko Tchumburidze’yi artık başka zaman dinleyeceğim.

Konser öncesi yapılan “bölüm aralarında alkış” duyurularına, program başladıktan sonra salona giriş-çıkış yapılmaması konusu da eklenmiş, çok iyi oldu. Sonuç şimdilik başarılı gidiyor.

Bu haftanın iki eserinde de ilk dikkatimi çeken trombonların yokluğu oldu. Bir de son zamanlardaki en kalabalık orkestra kadrosu. İkili orkestraya gözümüz alıştığından, “üçlü orkestra” kalabalık gözüktü doğal olarak. Aslında ve yanlış anımsamıyorsam İnci Özdil şefliğindeki Adso, 100 kişilik (takviyeli) orkestra ile “Titan” bile seslendirmişti yıllar önce. Bir de E. Tabakov’un sahneye geldiğinde hep yaptığı, nota sehpasını kenara çekip ezbere yönettiği günleri anımsadım. Bu akşam iki eseri de nota sehpasıyla yönetti.

Konserde ilk olarak R. Schumann “Viyolonsel Konçertosu” seslendirildi. Üç bölümlü eserin bölüm başlıklarının orijinali Almanca, kaynağımdan yararlanarak Türkçesini yazayım: Çabuk değil/Yavaş ve Çok canlı.

Konçertonun ilk bölümüne, dokunaklı, derin anlamlı iki tema egemendir. Bunların ikisi de Schumann’a özgü soylu temalardır. İkisini de solo çalgı sunar, tanıtır, işler. Eşlik partisi küçük tutulmuştur. İkinci bölüm, duygulu, derin anlamlı bir romansdır. Orkestra içinden bir başka solo viyolonselin de katıldığı akıcı bir parçadır. Bunu, “çok canlı” son bölüm izler. Bu bölüm vurgulu ritmlerden oluşan, canlı bir rondodur.

Çellist Jiri Barta, ara verilmeden çalınan bu eseri mükemmel yorumladı. Yoğun alkışlara, bir J.S. Bach “çello süiti” bölümü ile karşılık verdi.

Aradan sonra orkestra G. Mahler 4. Senfoni’yi seslendirdi.

Dördüncü Senfoni’yi esinleyen düşünce, bütün saflığı, el değmemişliğiyle “çocukluk”tur. Bu kavram, ilk üç bölümde yer yer işleyen “Cennete Giriş” öyküsünden sonra, son bölümde “lied” tarzında, çok daha somut ve yalın biçimde, adeta “ahiret mutluluğu”nu telkin edermişçesine işlenir.”

Senfoninin seslendirilişinde orkestranın öne çıkan çalgıları, çalgı grupları etkileyiciydi. Korno, obua, fagot, trompet ve korangle örnekleyebildiklerim. Soprano Çiğdem Soyarslan, son bölümde söylediği şarkıda, “çocukluğun yitirilmiş saflığına ve kanatlar altında korunuşuna” duyulan özlemi dile getirdi. “Tanrısal kıvancı tattığımız için, dünyasal zevkleri bırakıyoruz. Dünyadaki karmaşa cennette yoktur; her şey yumuşak, sakin bir yaşamı sürdürür burada” sözleriyle başlar, şu dizelerle son bulur:

Yeryüzünde hiçbir müzik

Kıyaslanamaz bizim müziğimizle

Bakın, onbir bin genç kız dans ediyor ortada

Azize Ursula bile gülümsüyor uzaktan

Azize Cecilia ile bütün yakınları

Ne kadar usta saray müzikçileri

Melek sesleri öyle sakinleştirir ki ruhumuzu

Her şey uyanır, neşelenmeye hazır.

Senfoni dört bölümlüydü, yine Türkçe; Ölçülü-Acele etmeden/Ilımlı bir devinim içinde-Koşmadan/Sakince/Çok huzurlu.

Mahler 4. Senfoni, konserin muhteşem kapanışı oldu.

Haftanın konseri TRT tarafından kaydedildi. Sanıyorum önümüzdeki günlerde TRT-2 de yayımlanır.***

Gelecek hafta, Yaylı Çalgılar Konseri” yapılacak. Şef Orhun Orhon, Solistler: Ana Albero(keman), Ali Başeğmezler(viyola)

H. HÜSEYİN DULUN

22 Ocak 2023, Antalya

Yararlanılan kaynak: Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

Kaynak: Sanattan Yansımalar

***

Yazar hakkında

H. HÜSEYİN DULUN, Yıllardır çeşitli bloglarda ve sosyal medyada “İzleyicinin/Dinleyicinin Gözünden” başlığıyla yazılar yazdı. Özgeçmişini, “ 1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. Lise mezunu, Çankırı Gazeteciler Cemiyeti eski üyesiyim. Siyaset ve ticaretle uzun yıllar uğraş verdim. Fotoğrafçılık, müzik ve mutfak en önemli hobilerim.” cümleleriyle özetliyor.

[TÜHA Haber Ajansı, 26 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.