enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Japonya ve Türkiye daha yakın olmalı!

Japonya ve Türkiye daha yakın olmalı!
31.05.2024
A+
A-

Türk gazeteci, televizyon ve radyo programı yapımcısı ve yorumcusu, Posta Gazetesi köşe yazarı Hakan ÇELİK,Japonya ve Türkiye daha yakın olmalı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Gazeteci – Yazar Hakan ÇELİK, yazısında Japonya konusundaki hatıralarına Hakan Çelik kimdir nereli kaç yaşında?yer veriyor ve Japon hükümetinin bursuyla ilk kez 1997 yılında Japonya’ya gitme ve bu köklü kültürle tanışma fırsatı bulduğunu dile getiriyor.

Sonra çeşitli vesilelerle 12 kez daha Japonya’ya gittiğini anlatan Hakan ÇELİK, Kurumları, gelenekleri, dili ve Japon toplumunu yakından tanıma şansı elde ettiğini ifade ediyor.

“Tanıdıkça sevgim ve saygım katlanarak arttı” diyen ÇELİK, şunları söylüyor:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem başbakanlığı hem cumhurbaşkanlığı sırasında ayrıca 2008 yılında Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde yine devletin Japonya seyahatlerine katıldım. Bu süreçte Japonların Türkiye’ye yoğun sevgisine ve ilgisine tanıklık ettim. Japonya Dışişleri Bakanlığı’nda, iyi yetişmiş Türkçe bilen diplomat sayısının çokluğu beni çok şaşırtmıştı. Japonya’nın bu büyük ilgisine olması gerektiği gibi bir karşılık veremediğimizi düşünmüştüm. Son yıllarda Dışişleri Bakanlığı’nın Asya açılımı sayesinde Japonya yeniden Türkiye’nin radarına güçlü şekilde girdi. Ayrıca 2023 Türkiye-Japonya ilişkilerinin yüzüncü yılı olarak kutlandı. Cumartesi günü Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne bu kez yine anlamlı bir tören için davetliydim. Japonya hükümeti, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan’a “Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Rozeti” takdim etti.”

Japonya ve Türkiye daha yakın olmalı

Takahiko Katsumata – Yılmaz Tunç – Bilal Erdoğan – Bülent Turan

Hakan ÇELİK, Bilal Erdoğan’ın, Asya’nın kadim kültürlerini Türkiye’de tanıtmak ve karşılıklı iyi ilişkiler geliştirilmesi için yoğun çaba gösterdiğine dikkat çekerek, “Bu doğrultuda sivil toplum, gençler ve üniversiteler düzeyinde faaliyet organize ediyor veya destek sağlıyor. Nitekim nişan ve rozet takdim töreninde de güzel bir konuşma yaptı; uluslararası ilişkilerin Batı dünyasında çizilen çerçeveden ibaret olmadığını vurguladı” dedi.

Bilal Erdoğan’nın, Türkler ve Japonların geleneklerine bağlı, köklü kültürleri, tarihleri ve geçmişleri bulunan milletler olduğunu vurguladığını ifade eden ÇELİK,  “Bilal Erdoğan, dünyada kültürel yozlaşmanın alabildiğince ilerlediğini, kimliksizleşmenin globalleşme olarak pazarlandığını dile getirdi. Bilal Erdoğan’ın altını çizdiği gibi iki ülke arasında geniş kapsamlı işbirliği imkânları bulunuyor. JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) başta olmak üzere Japon kurumları Türkiye’de depremlere karşı hazırlıklar dahil birçok alanda kalkınma yardımı sağlıyor. Örneğin Adapazarı’ndaki Toyota fabrikası sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyileri arasında” olduğunu belirtiyor.

Japonya hükümeti, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan'a nişan takdim etti - Son Dakika Haberler

ALTERNATİF PARADİGMALAR

Türk gazeteci, televizyon ve radyo programı yapımcısı ve yorumcusu, Posta Gazetesi köşe yazarı Hakan ÇELİK, Bilal Erdoğan’ın Uluslararası kurumların Gazze’de yaşananların önüne geçemediğinin altını çizdiğini ve “Alternatif paradigmalar üretecek milletlerin bu konularda el ele verip biraz üzerinde konuşması lazım” dediğini hatırlatıyor.

Hakan ÇELİK yazısında, bir ortaokulda Japonya programının kurulmasına öncülük ettiklerini dile getiren Bilal Erdoğan’ın, programa her yıl 30 öğrencinin kabul edildiğini anlattığına da dikkat çekiyor.

Erdoğan’ın, Türk-Japon Üniversitesi’ne, kurulmasından bu yana destek verdiklerini kaydeden  ÇELİK, Büyükelçi Takahiko Katsumata’nın da Japonya hükümetini temsilen Erdoğan’a ödül vermekten memnuniyet duyduğunu ifade ettiğini belirtiyor.

Japonya hükümeti, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan'a nişan takdim etti - Son Dakika Haberler

Katsumata, Bilal Erdoğan’ın dünyadaki geleneksel sporların ve kültürlerin korunması, bunlara yönelik bilincin arttırılması konusunda gayret gösterdiğini dile getirerek, Türkiye’de Japonca öğrenenlerin sayısının 3 bini aştığını belirttiğini anlatan Hakan ÇELİK. “Japonya Büyükelçiliği’nce düzenlenen törene Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bilal Erdoğan ve ailesi, İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Burhanettin Duran, Japonya Başbakanı Özel Danışmanı Isao Iijima, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, Türkiye’nin eski Tokyo büyükelçileri ile çok sayıda davetli katıldı” diyor.

ALTERNATİF PARADİGMALAR

ÇELİK, Uluslararası kurumların Gazze’de yaşananların önüne geçemediğinin altını çizen Bilal Erdoğan’ın, “Alternatif paradigmalar üretecek milletlerin bu konularda el ele verip biraz üzerinde konuşması lazım” dediğini,  bir ortaokulda Japonya programının kurulmasına öncülük ettiklerini dile getiren Bilal Erdoğan’ın programa her yıl 30 öğrencinin kabul edildiğini anlattığını açıkladı.

Erdoğan’ın, Türk-Japon Üniversitesi’ne, kurulmasından bu yana destek verdiklerini kaydettiğini hatırlatan Türk gazeteci, televizyon ve radyo programı yapımcısı ve yorumcusu, Posta Gazetesi köşe yazarı Hakan ÇELİK, Japonya ve Türkiye daha yakın olmalı” başlıklı yazısını şöyle noktalıyor:

Japonya, Bilal Erdoğan'a nişan takdim etti - 25.05.2024, Sputnik Türkiye

“Büyükelçi Takahiko Katsumata da Japonya hükümetini temsilen Erdoğan’a ödül vermekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Katsumata, Bilal Erdoğan’ın dünyadaki geleneksel sporların ve kültürlerin korunması, bunlara yönelik bilincin arttırılması konusunda gayret gösterdiğini dile getirdi. Türkiye’de Japonca öğrenenlerin sayısının 3 bini aştığını belirtti. Japonya Büyükelçiliği’nce düzenlenen törene Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bilal Erdoğan ve ailesi, İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Burhanettin Duran, Japonya Başbakanı Özel Danışmanı Isao Iijima, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, Türkiye’nin eski Tokyo büyükelçileri ile çok sayıda davetli katıldı.”

***

Yazar hakkında

Hakan Çelik Kimdir ?

10 Eylül 1969’da Beyoğlu’nda doğdu. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Avrupa Birliği’nin Siyasi Yapısı, İletişim Fakültesi’nde ise Radyo Televizyon Sinema bölümünde Bilim Kurgu Sineması üzerine yüksek lisans programlarına devam etti.

1988’de Günaydın Gazetesi’nde yazmaya başlayan Çelik, aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel radyocularındandır. Radyoculuğa 1990’ların başında İskoçya’daki Glasgow BBC’de staj yaparak adımını attı. Aynı dönemde dünyanın en köklü gazetelerinden The Herald’da kısa bir süre çalıştı.

Hürriyet Gazetesi’nin radyosu Hür FM 92.5’in kurucuları arasında yer aldı ve radyonun genel müdürlüğünü yaptı. Haber programları için Show Radyo, Genç Radyo ve NTV Radyo’da mikrofon başına geçti.

1992 yılında İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın bursuyla Londra’ya gitti. Almanya, Japonya, Fransa, ve ABD hükümetlerinin davetleriyle bu ülkelerde akademik seminerlere katıldı, konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı.

Dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde gazeteci olarak bulundu. Çeşitli programlara katılmak üzere bugüne kadar 9 kez Japonya’ya gitti.

Türkiye’deki az sayıda Japonya uzmanından biridir. Hakan Çelik, 3 yıl boyunca Habertürk Televizyonu’nda ‘Weekend’ isimli hafta sonu kuşağını hazırlayıp sundu.

Şubat 2008- 2012 arasında Kanal 24’te “Hafta Sonu Moderatörü” olarak sabah kuşağında ekrana çıktı. 2010- 2011 yayın döneminde TRT Ankara Radyosu’nda “Haber – Yorum” programını hazırlayıp sundu.

Bugüne kadar Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Hıristiyan dünyasının ruhani liderleri Papa 16. Benediktus, Papa Francis, Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos ve Rus Patriği Alexy II’nin de aralarında bulunduğu isimlerle röportajlar yaptı.

Sadece Türkiye’de yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudi azınlıklarla ilgili olarak değil tüm dünyada inançlar arası diyalogun ve kültürel ve siyasal etkileşimin önemine ve geliştirilmesine yönelik yazılar kaleme alan bir gazetecidir.

Kiev, Moskova, Atina ve Vatikan’daki büyük ayinleri izlemek üzere davet edilmiştir.

Müzikle ilgili çalışmalarına da devam eden Hakan Çelik, büyük bir ses- müzik arşivine sahiptir. Aynı zamanda bir seslendirme sanatçısı olup, çeşitli programlar, diziler ve TV yayınları için seslendirmeler yapmaktadır.

Trenler ve uçaklardan otomobillere kadar çok çeşitli ilgi alanlarına sahip olan Çelik, aynı zamanda dünya çapında tanınmış otomobil/teknoloji/seyahat yazarıdır.

Twitter ve Instagram’da @hakanchelik hesabını kullanmaktadır.1997 yılından bu yana Posta Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Hakan Çelik, son 2005’ten itibaren gazetenin Ankara Temsilciliği görevini de yürütüyor.

TRT 3 Radyosu’nda kendisinin hazırlayıp sunduğu “Tren Yolculuğu” programı ile dinleyicilerine ulaşıyor. CNN TÜRK’te “Parametre” programına hafta içi her gün 09.00-10.00 arasında yorumcu olarak katılıyor. Ayrıca cumartesi ve pazar sabahları 10.00’da ekrana gelen “Hafta Sonu” programını sunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.