enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını

İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını
28.02.2024
A+
A-

* 2022 yılında yeniden İzmir’e gelmeye başlayan kruvaziyerler, kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

* 2023 yılında 31 kruvaziyer ile 40 bine yakın misafiri ağırlayan İzmir’e 2024 için de büyük bir ilgi var.

* Şimdiden bu yıl için 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

TÜHA Haber’in haerine göre, İzmir, kruvaziyerlerin gözde destinasyonlarından biri haline geldi. İzmir Alsancak Limanı, 2023 yılında 31 kruvaziyeri ağırlamanın gururunu yaşarken, asıl sevindiren haber 2024 yılı için geldi.

Hem yurt içi hem yurt dışı çalışmalar sonucunda bu yıl 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı. 2023’te 40 bine yakın turisti sadece kruvaziyerle ağırlayan İzmirliler, bu sene sayının daha da artmasını bekliyor.

İzmir'e şimdiden 70'in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı | Turizm  Proje Dergisi

İzmir Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne katıldı
ikili görüşmeler ve bağlantılarla yıllar sonra kente gelen kruvaziyerlerin ardından bir iyi haber daha geldi. İzmir, kentin kruvaziyer turizmi potansiyelini artırmak için önemli bir adım daha atarak Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne (CLIA) üye oldu. Üyelik sayesinde İzmir, kruvaziyer turizminde karar verici olan kruvaziyer firmaları, limanlar ve destinasyonların olduğu ağlara katıldı.

İzmir Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne katıldı

CLIA yılda 30 milyon yolcuya hizmet veriyor
Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği (CLIA), Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Güneydoğu Asya Adaları’nı temsil eden dünyanın en büyük gemi seyahati endüstrisi ticaret birliği olma özelliğini taşıyor. Seyahat acenteleri, global kruvaziyer firmaları, pazarlama iştirakleri ile her geçen yıl büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. 55’ten fazla kruvaziyer hattının üye olduğu CLIA, küresel yolcu kapasitesinin yüzde 95’ini temsil ediyor. Kruvaziyer şirketlerinin ana tedarikçileri ve ortakları olan 350’den fazla yönetici ortağı olan CLIA, limanlar ve destinasyonlar, gemi geliştirme, tedarikçiler ve iş hizmetleri de dâhil olmak üzere, gemi yolculuğunun başarılı bir şekilde yürütülmesinde önemli bir rol oynuyor.  CLIA yılda 30 milyon yolcuya hizmet veriyor.

İzmir'in Turizm Bilgilendirme Ofisleri Açılıyor | Turizm Proje Dergisi

Kruvaziyer turizmi için neler yapıldı?
Kruvaziyer turizmi için pek çok düzenleme de yapıldı. Kent için yürüyüş rotalarında gerekli düzenlemeler hayata geçirildi. Limanda bulunan Turizm Bilgilendirme Ofisi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli ve Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü personeli görev alıyor, konuklara turistik şehir haritası ve bilgilendirici broşürler, yürüyüş rotalarının broşürleri (İngilizce ve Almanca) dağıtılıyor. Limanda ücretsiz wifi internet hizmeti veriliyor. Belediye bünyesinde oluşturulan turizm zabıtası ekipleri ve esnaf odalarıyla iş birliği yapılarak liman bölgesinde yapılan hanutçuluk faaliyetleri engelleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.