ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İsveç Dışişleri Bakanı: “NATO’ya katılacağımızdan eminiz”

İsveç Dışişleri Bakanı: “NATO’ya katılacağımızdan eminiz”
18.03.2023
A+
A-

Türkiye’nin henüz üyelik sürecini onaylamadığı İsveç’in Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom ise İsveç’in NATO’ya üye olacağına güveninin tam olduğunu söyledi.

TÜRKUAZ Uluslararası İsveç Dışişleri Bakanı Billström: Din, Türkiye'yle anlaşmamızın bir parçası  değil - 01.02.2023, Sputnik TürkiyeHaber Ajansı (TÜHA) Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin  haberine göre,  Billstrom, “Bu, İsveç’in ne zaman üye olacağı meselesi, üye olup olmayacağı meselesi değil” dedi.

İsveçli bakan, “Güvenliğimiz bakımından şu anki konumumuz, üyelik başvurusunu ilk yaptığımız zamandan daha iyi” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri: “Finlandiya ve İsveç’in mümkün olduğu kadar hızlı katılımı önemli”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye’nin Finlandiya’nın üyeliğine desteğini açıklamasının ardından açıklama yaptı. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın mümkün olduğu kadar hızlı şekilde NATO üyesi olmasının önemine dikkat çekti.

 

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’e yönelik bir askeri tehdit karşısında NATO’nun tepkisiz kalmasının mümkün olmadığını da söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile telefonda görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmede NATO genişlemesi konusunun ele alındığı belirtildi.

Macaristan Finlandiya’nın üyeliğini 27 Mart’ta meclise taşıyor

Öte yandan Macaristan da Finlandiya’nın NATO üyeliğini 27 Mart’ta meclise taşımaya hazırlandığını açıkladı. İktidardaki Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) Partisi nin meclis grubu lideri Mate Kocsis çoğunluk partisi bloğunun oybirliğiyle tasarıyı desteklemesinin beklendiğini söyledi.

Kocsis, Türkiye gibi Macaristan’ın da İsveç’in NATO üyeliği konusunu sonra değerlendireceğini kaydetti.

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom ise Macaristan’ın İsveç’in NATO’ya üyeliğini desteklememesi için bir neden görmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban'ı kabul etti

Erdoğan Perşembe günü Ankara’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la biraraya gelmişti.

Macaristan’ın onay süreci Temmuz ayından beri mecliste tıkanmış durumda. Orban, Finlandiya ve İsveç’i Macaristan’da demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusunda “yalanlar yaymakla” suçluyor.

Bu ayın başında Fidesz milletvekilleri Finlandiya ve İsveç’i ziyaret ederek müzakerelerde bulunmuştu.

İki kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından güvenlik kaygıları nedeniyle NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Ancak Ankara bu iki ülkenin, Türkiye, ABD ve AB’nin terör listesinde yer alan PKK ile mücadelesini yetersiz bulduğu için üyeliklerini onaylamayı reddetmişti.

Macaristan da Türkiye ile benzer tutum sergilemiş ve iki ükenin adaylıklarını onaylamayı reddetmişti.

NATO’nun yeni üyelerinin mevcut üye ülkelerin tamamının parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor.

Bugün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü Ankara’da ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO adaylığını TBMM’ye göndererek onaylayacağını belirtmiş, ancak İsveç’in henüz kendisinden beklenen adımları atmadığını ve “teröristlere kucak açtığını” kaydetmişti.

Stockholm’de PKK, YPG ve PYD uzantılarının sürekli gösteriler yaptığını hatırlatan Erdoğan, “124 kişilik bir terör listesi verdik ama bu listeye yönelik İsveç’in attığı olumlu bir adım yok. Kusura bakmasınlar. Sayın başbakan iyi bir insan ama bu teröristleri bize vermediler, veremediler, bizim de İsveç’e olumlu yaklaşmamız mümkün değil” diye konuşmuştu.

Bu haberde Reuters’tan alıntılar yapılmıştır.

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.