enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Şile’de Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Şile’de Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti
07.03.2024
A+
A-

Farklı mahallelerden muhtarlar ile bir araya gelen Kurum, Şile’ye yönelik talepleri dinledikten sonra; “Şile’yi, İstanbul’un cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz; bu doğal güzellikleri koruduğumuz, köylerimizi koruduğumuz. O köylerde yine; doğasını, yeşilini, mavisini koruduğumuz Şile olsun istiyoruz. Bu kapsamda da buradaki tematik köylerle alakalı çalışmalar yapacağız.” dedi.

TÜHA / TÜRKUAZ  İnternational News Agency

Kurum, Şile’nin sadece turizm değil, üretimle de ön planaçıkmasını hedeflerinden bahsetti ve çiftçiye yönelik verecekleri destekleri, “Toplam 62 mahallenin hepsinde ayrı ayrı bir hikâye olsun istiyoruz, bilhassa köylerimizde. Bu manada çiftçiye desteklemeler yapacağız; tohum desteği vereceğiz, gübre desteği vereceğiz, mazot desteği vereceğiz. Büyükşehir olarak bunu yapacağız çünkü İstanbul kendi kendine yetsin istiyoruz.” sözleri ile ifade etti.

Bakanlık döneminde Şile için birçok projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Kurum, mevcut İBB yönetimini eleştirdi ve şöyle konuştu: “Bakın, 5 yıldır İBB, Cumhuriyet Halk Partili bir yönetimin elindeydi. Size yaptığı bir hizmet var mı? Bu manada bu taleplerinizi giderdiği, çözdüğü, sorunları aştığı yoktur, göremezsiniz. Ama bakın, ben Bakan olarak 81 ile yetişirken; Şile’ye de elimden gelen desteği verdim. Şimdi, sadece İstanbul’a bilgiyle, birikimle, liyakatli kadrolarımızla hizmet vereceğiz. Şile de bizim ‘Büyük İstanbul’ projemizin bir parçası.”

Muhtarların anlattığı sorunlara cevap olarak, mevcut İBB yönetiminin algı ve reklam siyasetinden ileri gidemediğini söyleyen Kurum, “Tabelayı dikerler oraya, kazmayı vururlar, reklamı da asarlar ‘başladık’ diye ama bir arpa boyu yol almazlar. Metroyu da aynı hale getirdiler.” dedi.

“Şile’de tematik köylerle alakalı çalışmalar yapacağız”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Şile’de Muhtarlar Derneği’nde önemli açıklamalar yaptı. Kurum; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde Şile’de hayata geçirdiği hizmetlere değinerek, “Biz, Bakanlığımız döneminde de Şile’ye geldik. Şile’ye ziyaretlerde bulunduk, köylerimize gittik. Şile’de vatandaşımızın mülkiyet sorununa ilişkin, bizim işimiz olsun olmasın bize ne ilettilerse o sorunu çözmek için çabaladık. Daha önce temizlik araçları istediler, köylere daha iyi hizmet verelim diye onları temin ettik. Sosyal konut istendi, onu hızlıca başlattık. ‘Örnek Köy’ uygulaması yapacağız dedik, onu yine projelendirdik. Sahili gördük, sahilde Şile’ye yakışır güzel bir iş olsun dedik, sahili düzenledik. Yani burada Şile adına, Şile’nin geleceği adına neye ihtiyaç varsa onu yapmaya gayret gösterdik.” şeklinde konuştu.

Şile için daha büyük projeleri olduğuna değinen Kurum, sözlerine, “1 Nisan’dan sonra da Şile’yi, İstanbul’un cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz; bu doğal güzellikleri koruduğumuz, köylerimizi koruduğumuz. O köylerde yine; doğasını, yeşilini, mavisini koruduğumuz Şile olsun istiyoruz. Bu kapsamda da buradaki tematik köylerle alakalı çalışmalar yapacağız.” diye devam etti.

Şile’nin, İstanbul için bir nefes alma durağı olacağını söyleyen Kurum, ‘Tematik Köyler’ projelerinin nasıl olacağını, “Örneğin bir köyümüz, palamutuyla öne çıkarken; diğer köyümüz şile beziyle öne çıkacak. Diğer köylerimizi de belki el sanatlarıyla, belki evlerde pişen börekle, oradaki ürünün pazarlaması ile öne çıkarmak istiyoruz. Yani bir destinasyon olsun istiyoruz.” diye anlattı.

“Çiftçiye tohum, gübre ve mazot desteği vereceğiz”

Şile’nin her bir mahallesine ayrı ayrı eğileceklerini belirten Kurum, “Toplam 62 mahallenin hepsinde ayrı ayrı bir hikâye olsun istiyoruz, bilhassa köylerimizde. Bu manada çiftçiye desteklemeler yapacağız; tohum desteği vereceğiz, gübre desteği vereceğiz, mazot desteği vereceğiz. Büyükşehir olarak bunu yapacağız çünkü İstanbul kendi kendine yetsin istiyoruz. Bunu da yapabilecek en önemli altyapı Şile’de var, Çatalca’da var, Silivri’de var. Anadolu Yakası’nda Şile’nin böyle de bir önemi var.” diye konuştu.

Kurum, Şile için hedeflerinin turizmden öte olduğunu vurgulayarak; “Turizm destinasyonu olacak ama turizm dışında da üreten bir Şile olsun. Yani burada hem huzur içerisinde yaşayalım hem de istihdama, üretime katkı sağlayalım istiyoruz.” dedi.

“Köylerimizi daha çok destekleyeceğiz ki; gelenler bir saat değil, birkaç gün kalsın”

Muhtarların altyapı, sokak ve yol çalışması isteklerinin kolayca halledileceğini belirten Kurum, “Bunlar bizim basit olarak değerlendirdiğimiz konular. Bunları hızlıca yaparız. Buraya araçlarımızı yollarız, yollar yapılır ama asıl konu bunlar değil. Bizim daha büyük bakmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Kurum, muhtarlara her türlü desteği vereceklerini söyleyerek, şu açıklamaları yaptı: “Yani sadece Şile ölçeğinde değil; İstanbul ölçeğinde Şile’yi değerlendirmemiz lazım. O yüzden o sahil düzenlemesini yaptık, o yüzden burada şile bezi fabrikası ile alakalı destek olduk, o yüzden buradaki sokaklar güzelleşsin ki buradaki esnaf daha mutlu olsun diye çabaladık, buradaki ticaret daha çok olsun diye uğraştık. Köylerimizi daha çok destekleyeceğiz ki Şile’ye gelen bir saat değil, bir-iki gün vakit harcasın. Şile’yi de bu hale getirip; hafta sonu burada hem ticaret artsın, hem istihdam artsın, o güzelliği de doğal yapıyı koruyarak yapmak istiyoruz. Bu manada da biz muhtarlarımızın yanında olacağız.”

Murat Kurum, sözlerine; “Şile’de muhtarlarımızın ne talebi varsa, biz Başkanımızla birlikte bunu gidereceğiz. Şile Belediyesi’nin gücü buna yetmez ama biz beraber olduğumuzda; Bakanlıkta nasıl o hizmetleri getirip yaptıysak, burada daha fazlasını yaparız.” diye devam etti.

“Şile, ‘Büyük İstanbul’ projemizin bir parçası”

Murat Kurum, mevcut İBB yönetimine yönelik eleştirilerini Şile’de de sürdürdü. Kurum, “Bakın, 5 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Parti’li bir yönetimin elindeydi. Size yaptığı bir hizmet var mı? Bu manada bu taleplerinizi giderdiği, çözdüğü, sorunları aştığı yoktur, göremezsiniz. Ama bakın, ben Bakan olarak 81 ile yetişirken; Şile’ye de elimden gelen desteği verdim. Şimdi, sadece İstanbul’a biz bilgiyle, birikimle, liyakatli kadrolarımızla hizmet vereceğiz. Şile de bizim ‘Büyük İstanbul’ projemizin bir parçası.” diye konuştu.

Kurum, daima çözüm odaklı ilerleyeceklerini belirterek; “Biz mülkiyet sorunlarını çözeceğiz, ormanla alakalı sorunlarınız varsa takipçisi olacağız, planla alakalı bir sorununuz varsa, bu sorunları çözen tarafta olacağız.” dedi.

“İSKİ elektrik parasını ödeyemiyor, borç batağına sokmuş”

Farklı mahallelerden toplantıya katılan muhtarların altyapı sorunlarına yönelik taleplerini dinleyen Kurum, İSKİ’nin liyakatsiz kadrolarca borç batağına sürüklendiğini söyledi. Kurum, “Bugün İSKİ, elektrik parasını ödeyemez hale gelmiş. Şimdi bu İSKİ’den sen ne altyapı yatırımı bekliyorsun? Bizim gözbebeğimizdi İSKİ, şimdi bu bilgi, beceri, liyakat hiçbiri kalmadı. Şimdi siz ‘altyapı’ diyorsunuz, İSKİ elektrik parasını ödeyemiyor. Borç batağına sokmuş. Yani biz eğer müdahale etmezsek çok daha farklı yerlere gidiyor. O yüzden sizlerden ricamız bu motivasyonla çalışalım.” ifadeleriyle, İBB yönetiminin yetersiz kaldığını vurguladı. Mevcut İBB yönetiminin yarım bıraktığı projelere değinen Kurum, şöyle konuştu: “Tabelayı dikerler oraya, kazmayı vururlar, reklamı da asarlar başladık diye ama bir arpa boyu yol almazlar. Metroyu da aynı hale getirdiler.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, konuşmasını, “Bizi sadece bugün görmeyeceksiniz. Nasıl Bakanlıkta gördüyseniz, ben defalarca geldim. Burada artık yerelde hizmet siyaseti yapmamız lazım.” ifadeleri ile sonlandırdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.