enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

İsrailliler Gazze’deki katliamın neresinde?

İsrailliler Gazze’deki katliamın neresinde?
14.06.2024
A+
A-

Netanyahu ve savaş kabinesinin kararlarına karşı neredeyse her gün yüz binlerce kişi sokakları dolduruyor. Ancak İsraillilerin zihin dünyası, Gazze’de yaşanan dramdan çok uzakta. Zira İsrail medyasının verdiği haberler deyim yerindeyse Gazze’den “bihaber”… Yapılan araştırmalar da İsrail kamuoyunun savaş yanlısı bir eğilim sergilediği yönünde.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency 

Selami Kökçam
Selami Kökçam, TRT Haber

7 Ekim’den bu yana uzun yıllardır büyük bir abluka altında tutulan Gazze’ye saldırı başlatan İsrail, binlerce masumu katlederken binlercesini de yaraladı. Kentin kuzeyinden başlayan bombardıman bugünlerde Mısır sınırındaki Refah’a ulaşmış durumda.

Raporlar 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı kentteki binaların yarısının yıkıldığını ortaya koyuyor. Kuzeyden güneye en az 1,5 milyon masum sivil göç etmek zorunda kaldı.

Yüz binlerce Filistinli açlık ve susuzluğa mahkum edildi. Öyle ki İsraill’in yardım girişine izin vermemesi nedeniyle uçaktan atılan yardım paketlerine koşan Gazzelilerin dramı, dünyada büyük yankı uyandırdı.

Dünyanın tepkisi durduramadı

Dünden bugüne İsrail taraftarlığıyla bilinen ve Yahudi lobisinin etkin olduğu Amerikan üniversitelerinde eylemler düzenlenirken Tel Aviv aleyhine soykırım davası bile açıldı.

Ne Gazze’de yaşananlar ne de dünyada artan tepki İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesini durduramadı.

İsrailliler Gazze'deki katliamın neresinde?

Netanyahu neden durmuyor?

Bu soruya Tel Aviv’in stratejik hedefleri, bölgedeki konumu ve gelecek planları çerçevesinde birçok cevap verilebilir ancak biz konunun başka bir yüzüne dikkat çekeceğiz.

Bilindiği üzere Netanyahu’nun partisi İsrail Meclisi Knesset’te hükümet kuracak çoğunlukta değil. Uzun yıllardır Başbakanlık koltuğunu işgal eden Netanyahu bunu neredeyse hiç başaramadı.

Hükümet kurmak için koalisyon kurmaya ihtiyacı olan Netanyahu, en büyük desteği aşırı sağcı Yahudilerin partilerinden aldı. Halihazırda da koalisyonunda yer alan bu isimler, Gazze’ye saldırıların da en büyük destekçisi.

Yani İsrail’de sağ cenah Gazze konusunda hemfikir. Saldırılar devam etsin, çocuklar ölsün, evler yıkılsın…

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal’in yayınladığı bir rapor, İsraillilerin nasıl düşünmesi gerektiği konusunda yerel medyada yer alan haberlere dikkat çekilmişti.

Rapora göre, İsrail televizyon kanalları Gazze’deki saldırıları günlük olarak aktarıyor ve İsrailliler de medyada çoğunlukla, “gözden kaçan” bir şey dışında, en son gelişmeleri izliyor: Gazzelileri…

İsrailliler ne izliyor?

Her akşam İsrailliler, ateşkes görüşmeleri, İsrail askeri kayıpları, savaş alanı analizleri ve 7 Ekim saldırılarına ilişkin haberler de dahil olmak üzere Gazze’deki en son gelişmelere ilişkin televizyon haberlerini izliyor.

Haber programlarında çoğunlukla eksik olan tek şey “Gazze halkı”.

İsrail’in hava saldırılarının neden olduğu yıkımın görüntülerini dünyada herkes görebilirken, İsrail televizyonlarında “belirli bir savaş” alanı görülebilir.

Esasen bu durum İsrailliler ile Gazze’deki vahşeti tüm çıplaklığı ile izleyen dünya arasındaki uçurumu günbegün artırıyor.

Wall Street Journal’a göre, İsrail askeri yapısının Gazze’nin güneyindeki kalabalık Refah kentindeki saldırılarını genişletmesi halinde bu uçurum önümüzdeki haftalarda daha da büyüyebilir.

Gazze’nin gerçek görüntülerine nadiren rastlıyorlar

Gazze yöneticilerine, gazetecilere, medya analistlerine ve sıradan İsraillilere göre İsrail televizyonunda ölü Filistinlilerin görüntüleri yok, yalnızca bazı yıkım sahneleri var.

Haberleri genellikle İbranice takip eden İsrailli Yahudilerin çoğu, yaygın bir yıkımın ve yüksek ölü sayısının farkında olmalarına rağmen akıllı telefonlarında Gazze’nin gerçek görüntülerine nadiren rastladıklarını söylüyor.

İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün nisan ayında yaptığı bir araştırmaya göre İsrailli Yahudilerin neredeyse üçte ikisi hasara ilişkin çok az görüntü gördüklerini veya hiç görmediklerini belirtiyor.

Medya alanında çalışmalar yapan İsrailli Seventh Eye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Shoki Taussig, konuyu şu sözlerle özetliyor:

İsrail televizyonunda, Gazze halkı dışında, savaşla ilgili her şeyi görüyorsunuz. Şu anda İsrail medyası karmaşık bir gerçekle baş edemiyor… İzleyicilerinin düşmanlarının ölürken fotoğraflarını görmek istemediklerini biliyorlar… Bu yüzden onlara göstermiyorlar.

İsrailliler Gazze'deki katliamın neresinde?

İsrailliler Gazze saldırılarını destekliyor mu?

İsrail medyasının bu durumu halkın Gazze konusundaki bakış açısını da doğrudan etkiliyor. Uluslararası medyada yer alan Netanyahu karşıtı gösteriler, Gazze’de saldırıların durmasını isteyen büyük kalabalıklar değil aslında.

Hamas’ın elindeki esirlerin geri alınması ve Başbakan Netanyahu ile ideolojik farklılıklar sık sık İsraillileri sokağa döküyor ancak 37 bini aşkın masum Gazzelinin ölümü yeterince etki edemiyor.

İşte, Netanyahu ve ortakları da bu durumu biliyor ve gelecek seçimleri düşünüyor. Hatta geçtiğimiz günlerde savaş kabinesinden istifa eden Benny Gantz için bile “Gazze saldırıları sırasında kazandığı popülaritesini kaybetmek istemiyor, o nedenle Netanyahu’yu eleştirmekten geri duruyor” yorumları yapılmıştı.

Merkezi ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin araştırması da bu tezi destekliyor. Yani, uluslararası alanda yalnız kalsa da, dünya kamuoyu baskısı artsa da aşırı sağı konsolide edebilen Netanyahu ve ortakları Gazze konusunda geri adım atmıyor.

Araştırmaya göre, İsraillilerin yüzde 39’u İsrail’in Gazze’deki askeri tepkisinin doğru olduğunu belirtiyor. Soykırımla suçlanan İsrail’de toplumun yüzde 34’ü ise İsrail’in saldırılarında yeterince ileri gitmediğini düşünüyor.

Pew’in araştırması İsraillilerin Gazze’deki krizin bölge ülkelerine yayılmasının büyük bir endişe kaynağı olduğunu da ortaya koyuyor.

Öte yandan saldırıların durmasının ardından ne olması gerektiği konusunda daha az fikir birliği var.

İsraillilerin yüzde 40’ı Gazze Şeridi’nin İsrail tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Diğer taraftan dünyada Filistin’i tanıma furyası devam ederken İsrail toplumunda “Bağımsız bir Filistin Devleti ile barış içinde yaşayabiliriz” diyenlerin oranı yüzde 35’ten yüzde 26’ya düşmüş durumda.

Yani İsrail toplumunun ezici bir çoğunluğu Filistin Devleti’nin kurulmasını istemiyor.

Esasen bunlar, Gazze’deki katliam inadının en net göstergeleri arasında. İçeride büyük bir kamuoyu baskısı altında olmayan, üstelik aşırı siyasetle oylarını artıran bir Netanyahu, kolay kolay masaya gelmiyor. Zira biliyor ki Gazze’de masum insanları öldürmenin oya dönüşümü her zaman geçerli bir siyaset.

***
Yazar hakkında
Selami KÖKÇAM, 1989’da Erzurum’da doğdu. Fırat Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsünde “Suriye-İsrail İlişkileri” konulu yüksek lisansını tamamladı, Medeniyet Üniversitesinde doktora eğitimine devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 5 yıl İletişim Uzmanı olarak görev yaptı. Temmuz 2018’den bu yana TRT Haber için çalışıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.