enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İspanya’da arkeolojik kazı: Antik Roma hamamı ve mezarları bulundu

İspanya’da arkeolojik kazı: Antik Roma hamamı ve mezarları bulundu
23.05.2021
A+
A-

TÜHA HABER / İspanya’nın güneyindeki Cadiz ilinde bulunan Trafalgar Burnu’nda yapılan arkeolojik kazılarda antik Roma hamamı ve birçok mezar bulundu. Kazı alanında ortaya çıkan eserlerin ve yapıların binlerce yıldır çok iyi şekilde korunduğu ifade edildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘TRT Haber‘den aktardığı DHA’nın haberine göre, İspanya’nın güneyindeki Cadiz ilinde bulunan Trafalgar Burnu’ndaki Los Canos de Meca sahilinde yapılan arkeolojik kazılarda antik Roma hamamı ve binlerce yıl öncesine ait birçok mezar bulundu.

Mart, nisan ve mayıs aylarında yapılan kazılar, Cadiz Üniversitesi’ne bağlı Arkeoloji  ve Prehistorya Laboratuvarı’nın (LABAP) “Arqueostra” projesi kapsamında yürütüldü.

Fotoğraf: DHA
[Fotoğraf: DHA]

Kazılarda 2 tuz havuzu da bulundu

Los Canos de Meca sahilinde bulunan deniz fenerinin etrafında yapılan kazılarda, bulunan mezarların yaklaşık 4 bin yıllık olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Roma hamamına yakın bölgedeki kazılarda 1,5 ila 1,8 metre derinliğinde, 2 tuz havuzunun da ortaya çıktığı ifade edildi. Cadiz Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, bu havuzlarda bazı kalıntıların da görüldüğü belirtildi.

“Eşyalar ve yapılar mükemmel şekilde korunmuş”

Arkeolojik kazılar kapsamında bulunan mezarlarda, 7 kişiye ait kemiklerin ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca mezarlarda, ölenlere ait olduğu düşünülen kolyeler, boncuklar ve süs eşyalarının da bulunduğu vurgulandı.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Cadiz Üniversitesi, yapılan keşifte ele geçirilen eşyaların ve ortaya çıkan yapıların “mükemmel şekilde” korunmuş olduğunu açıkladı.

Endülüs Kültür ve Tarihi Miraslar Bakanı Patricia del Pozo, kazı alanına yaptığı ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, “Etkileyici bir ziyaretti. Cadiz’in bu doğal mücevheri içindeki önemli bulguları gerçekten yerinde görmek istedik. Her şey mükemmel durumda. Bu harika. Cadiz bizi şaşırtmaya devam ediyor” dedi.

***

Neden https://www.turkuazhaberajansi.com?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün https://www.turkuazhaberajansi.com’a Abone Ol.

https://www.turkuazhaberajansi.com; seninle güçlü, seninle özgür!

[TÜHA Haber Ajansı, 23 Mayıs 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.