enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

İngiltere’de Sterlin Kazananlar Ne Düşünüyor?

İngiltere’de Sterlin Kazananlar Ne Düşünüyor?
22.11.2021
A+
A-

Türkiye’den İngiltere’ye göç edenler TL’nin Sterlin karşısında değer kaybetmesiyle neler hissettiklerini ve Londra’daki kazançlarıyla yaşam giderlerini VOA Türkçe mikrofonuna değerlendirdi.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin (VOA)’ya dayandırdığı Barış ÇİMEN’in haberine göre,  Harringay Green Lanes caddesinde yoğunlaşan esnafın hemen hemen hepsi Türk lirasının değer kaybından dolayı üzgün ve Türkiye’deki çalışanların geçim şartlarının zorlaşmasından dolayı endişeli.

Gözlemecide çalışan Duygu Küçük, yılda bir ziyarete gittiği Türkiye’de, İngiltere’de kazanmış olduğu sterlinin alım gücünün yükseldiğinin farkında olduğunu, ancak orada yaşayanlar düşünüldüğünde bunun üzücü bir durum olduğunu belirtti.

Küçük dükkanında telefon aksesuarları satan Yılmaz Kaya, aynı bakış açısına ek olarak Türkiye’de çalışanların kazançlarının gitgide azaldığına vurgu yaptı.

Kebapçıda ocak başında çalışan işçi, haftalık kazancının 600-700 sterlini bulduğunu söyledi. 15 liradan hesaplandığında haftalık 10, aylık 40 bin liraya denk gelen bu parayla “Türkiye’de Kral gibi yaşardım” dedi ama bu kazancın Londra’da ancak yettiğini belirtti.

Bir porsiyon Adana kebabın 16 sterline satıldığını belirten diğer bir çalışan, bunun TL karşılığını 240 lira olarak hesapladı.

Bir başka restoranın şefi Ender Ersoy, Londra’daki harcamalarla ilgili fikir vermek için, her masadan en az 100 sterlin hesap aldıklarını söyledi. bin 500 TL’ye denk gelen bu rakamın içine 4 kişilik karışık ızgara, salata ve içecekler de dahil.

Yemek siparişlerini taşıyan motor kuryeleri, haftada kazandıkları 600-700 sterlinin, TL bazında artık daha büyük para olduğunun farkında olduklarını ama o parayı İngiltere’de harcayınca ancak geçindiklerini söylediler.

Süpermarkette raflara ürün dizerek hayatını kazanan diğer bir işçi, kısa bir süre önce 50 sterlin olan günlüğünün şimdi 60’a çıktığını ve bugünkü kurla kazancının TL bazında günde 900 lirayı geçtiğini söyledi.

O gün sattığı gözlemelerden kazandığı sterlinleri gösteren Duygu Küçük; sorumuz üzerine, yirmilik bir banknotla eve bir akşam yemeğinde gereken ihtiyaçların süpermarketten alınabileceğini; hatta para artacağını anlattı. Elinde gösterdiği 10 sterlinle de bir kafede bir kişinin yiyip içebileceğini belirtti ama özellikle Londra’daki hayat pahalılığının altını çizdi.

‘‘Sterlin kazanan göçmenlerin şimdiki kura göre Türkiye’den bakınca cazip görünen gelirlerinin, yaşadıkları yerde nasıl bir karşılığı var?” sorusuna süpermarket etiketleri bir ölçüde yanıt verebilir.

Günlük ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler bugünlerde örneğin bir kilo domates almak için 1,39 sterlin ödüyor yani 20 TL; kırmızı soğan 0,99 sterlin yani 15 lira, çarliston biber 2,99 sterline satılıyor; ki bu da 45 lira civarında demek. Orta büyüklükte bir adet karnabahar ise 1,59 sterlinle 23 lira.

Meyve reyonunda cennet hurmasının üzerinde 3 adeti 0,99 sterlin şeklinde bir etiket var. Demek ki burada yaşayanlar TL bazında tanesi 5 liradan hurma yiyor. Mevsim meyvelerinden ayvanın üzerindeki etikette ise kilosu 3,99 sterlin yazıyor; yani 60 TL.

Sterlin kazananları et reyonunda bekleyen fiyatlar ise bir kilo kuzu bacağı için 7,99 sterlin. 120 liraya denk gelen bu rakam bir kilo pirzola için 9,99 sterlin, yani TL’yle 150 lira. Reyondaki orta büyüklükte bir piliç ise 2,69 sterlinle 40 lira.

Salata malzemelerinden maydonoz ve dere otu ise 0,79 sterlinlik etiketiyle dikkat çekiyor. Yani bir demeti 12 lirayı buluyor.

Et reyonu hariç bu rakamlar, çalışanların TL bazında hesaplandığı gibi, İngiltere için çok yüksek gelirlere sahip olmadıkları görüşlerini destekler nitelikte.

Mahalledeki bir erkek berberinin 18 sterline yani 270 liraya saç kestiği Londra’da, TL bazındaki 40 bin liralık kazancıyla “Türkiye’de olsan kral gibi yaşarsın” diyen ocakbaşı çalışanının 600-700 sterlinlik haftalığı, Londra’da ancak onu ve ailesini kimseye muhtaç olmadan yaşatmaya yetiyor

[TÜHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2021]

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.