enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Guterres: UNRWA milyonlarca Filistinli mülteci için bir umut ve haysiyet halatı

Guterres: UNRWA milyonlarca Filistinli mülteci için bir umut ve haysiyet halatı
26.03.2024
A+
A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından Gazze Şeridi’nde sağlanan ‘benzersiz’ hizmet akışının sürdürülmesi çağrısında bulundu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın Ürdün merkezli Al-Mamlaka Şarku'l Avsat Türkçe | ŞARKUL AVSATkanalından aktardığı habere göre Guterres Amman Kampı Hazırlık Kız Okulu ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Gazze’deki savaş sırasında öldürülen UNRWA çalışanlarının sayısı 171’e çıktı” dedi.

Bunun, BM tarihinde çalışanları arasında görülen en büyük ölüm sayısı olduğunu da vurguladı.

Guterres, Ürdün ziyaretinin, Ramazan ayı boyunca UNRWA’nın hizmet verdiği Filistinli mültecilerle buluşmak amacıyla bir dayanışma ziyareti olduğuna dikkati çekti.

Ürdün’de 2,4 milyon Filistinli mültecinin bulunduğunu, bunun bölgedeki en büyük sayı olduğunu ifade eden Guterres, UNRWA’nın yaptığı olağanüstü çalışmalardan bahsetti.

Guterres, Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yarım milyondan fazla kız ve erkek çocuğuna eğitim ve yaklaşık iki milyon insana sağlık ve sosyal güvenlik ağı sağlayan UNRWA’nın ‘bir umut ve haysiyet halatı’ olduğunu ekledi.

BM Genel Sekreteri, UNRWA’nın sosyal uyumun ilerletilmesi, istikrarın teşvik edilmesi ve barışın inşasına yönelik katkılarının altını çizdi.

Guterres, “Son dönemde yaşanan kabul edilemez olaylar göz önüne alındığında, UNRWA’yı güçlendirmek ve geliştirmek için bağımsız inceleme sürüyor ve tavsiyeleri sabırsızlıkla bekliyorum” diye ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.