enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gazze: Havadan yapılan yardımın ‘yanlış’ şekilde atılması nedeniyle 18 Filistinli öldü

Gazze: Havadan yapılan yardımın ‘yanlış’ şekilde atılması nedeniyle 18 Filistinli öldü
27.03.2024
A+
A-

Gazze’deki Hükümet Medya Ofisi, havadan yapılan yardımın ‘yanlış’ şekilde atılması nedeniyle 18 Filistinlinin öldüğünü bildirerek, ‘yararsız’ olan bu hava yardım operasyonlarının durdurulması ve kara geçişlerinin derhal açılması çağrısında bulundu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın Arap Dünyası Haber Ajansı’ndan (AWP) aktardığına göre, ofis tarafından  yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki onlarca aç vatandaşın uçaklarla denize atılan yardımları almak için denize girdiği ve 12 kişinin burada boğuldu ifade edildi.

Açıklamada, 6 kişinin de uçakların ‘yanlışlıkla düşürdüğü’ yardımları almaya çalışırken, devam eden kıtlık nedeniyle birden fazla yerde yaşanan izdiham sonucu hayatını kaybettiği bilgisi verildi.

Gazze Şeridi’ne havadan atılan insani yardımlar (EPA)Gazze Şeridi’ne havadan atılan insani yardımlar (EPA)

Hükümetin Medya Ofisi, havadan yardım operasyonlarının ‘açlık çeken vatandaşların hayatları için gerçek bir tehdit’ haline geldiği konusunda uyardı.

Söz konusu açıklamada, “Bu zararlı, yanlış, uygunsuz ve yararsız şekilde yapılan yardım teslimatlarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Altı aydır açlık ve ciddi gıda sıkıntısı çeken Filistinlilere insani yardım ulaştırılması için kara geçişlerinin bir an önce ve hızla açılmasını talep ediyoruz” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.