enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Fransa’da üstsüz güneşlenme tartışmasına İçişleri Bakanı nokta koydu: Kadınların hakkıdır

Fransa’da üstsüz güneşlenme tartışmasına İçişleri Bakanı nokta koydu: Kadınların hakkıdır
30.08.2020
386
A+
A-

TÜHA HABER / Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede tüm kadınların üstsüz güneşlenme hakkına sahip olduğunu ve bu hakkın onlardan alınamayacağını söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKAçıklama ülkenin güney batısındaki Sainte-Marie la Mer sahilinde polisin 3 kadına üstsüz güneşlenmeme uyarısı yapmasının ardından geldi. Kadınların halinden rahatsız olan çocuklu bir aile polise şikayette bulunmuş ve polis de bunun üzerine kadınları uyarmıştı.

20 Ağustos günü meydana gelen olay sonrası konu ülke gündemine oturdu ve tartışmalar yaşandı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise “Özgürlük son derece kıymetli bir değerdir” diyerek yerel yetkililerin bir hata yapmış olduğunu belirtti.

Plajımızda üstsüz güneşlenmek serbest

Üstsüzlere yapılan müdahalenin sosyal medya başta olmak üzere ülkede öfke ve tepkiye neden olması üzerine kendisi de bir kadın olan Jandarma Sözcüsü Binbaşı Maddy Scheurer yaptığı açıklamada “Her ne kadar beni daima üniformam ile görebilecek olsanız da Sainte-Marie la Mer plajında herkes üstsüz güneşlenme konusunda serbesttir. Olay yerindeki meslektaşımız sadece durumu sakinleştirmeye çalışıyordu ancak hatalı bir şekilde bunu yaptı” dedi.

Fransa’da üstsüz güneşlenmek yasal ancak bazı yerel yetkililer belirli alanlarda giyim kuşam sınırlamaları getirebiliyor.

Yeni bir tartışma değil

Bu konu sadece Fransa’da değil Avrupa genelinde kültürel normlarla dini uygulamaların çatışmasından kaynaklanan ve son birkaç yüzyıldır tartışılan bir mesele. Üstelik 20 yüzyılın başlarında bile sadece kadınların değil erkeklerin göğüs bölgesinin tamamen açık olması da hoş karşılanmayabiliyordu.

Eşitlik gününe denk geldi

Feministler dahi üstsüzlük konusunda ikiye ayrılmış durumda. Kimi bunun bedensel özgürlük olarak savunuyor kimi ise kadının cinselliğini öne çıkarttığı bir eylem olarak yadırgıyor. Konunun gündeme gelmesi ise tam da 26 Ağustos tarihli Kadınların Eşitlik Günü’ne denk geldi.

[TÜHA Haber Ajansı, 30 Ağustos 2020]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.