enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Fransa’da siyasi kriz: Başbakan istifa etti, Macron reddetti

Fransa’da siyasi kriz: Başbakan istifa etti, Macron reddetti
09.07.2024
A+
A-

Fransa’da solun sürpriz yaptığı, aşırı sağın gerilediği ve iktidar partisinin beklenen yenilgiden daha az zararla kurtulduğu erken genel seçimlerde ülkede aşırı sağın iktidara gelmesi engellendi, ancak siyasi kriz daha da derinleşti.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

Gazeteci Arzu ÇAKIR’ın haberine göre, Seçimlerde, hiçbir parti VOA - TGRT Haber 25 Ocakparlamento çoğunluğunu elde edemedi. Meclis’te üç büyük siyasi blok oluştu. Üstelik partilerin yapısı ve yeni Meclis aritmetiği bir koalisyon kurulmasını daha da zorlaştırdı.

Pazar günü yapılan erken genel seçimlerin ikinci turu sonrası açıklanan ve kesin olmayan son rakamlara göre Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller ve Fransız Komünist Partisi (PCF)’in birleşmesinden oluşan sol birlik partisi Yeni Halk Cephesi (NFP) 182 milletvekili, iktidardaki Rönesans ve ona destek veren MODEM, UDI ve Horizons partilerinin oluşturduğu Birlikte/Ensemble hareketi 163, aşırı sağ Ulusal Bütünleşme (RN) 143 ve merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) 68 sandalye kazandı.

Gazeteler “siyasi kriz” dedi

Merkez sol Liberation gazetesi dün sabahki baskısında aşırı sağın engellenmesine vurgu yaptı. Gençlerin kullandığı bir deyimle “C’est OUF / Çılgınca!” manşetini atan gazete, ülkenin rahatladığını kaydetti ve solun zaferini kutladı.

Liberation, “Sol birinci gelerek dev bir sürpriz yarattı. Cumhuriyetçi cephe çağrısına halk kitlesel olarak yanıt verdi. Üç büyük parçaya bölünen Meclis’te kimse çoğunluğu elde edemedi” dedi.

Le Parisien gazetesi ise, “Ya şimdi, ne yapıyoruz?” manşetini atarak, Meclis’teki belirsizliğe dikkat çekti.

Le Monde, öğleden sonraki baskısında, gazetenin ortasında büyük bir parlamento dağılım grafiği paylaşarak, “Fransızlar aşırı sağa ‘hayır’ dedi. Sol çoğunluk olmadan birinci, Yeni Halk Cephesi RN’i başarısızlığa uğrattı” manşetiyle çıktı.

Le Figaro gazetesi ise, “RN yenildi, sol kendisini Macron’a dayattı” manşetiyle seçim sonuçlarını analiz etti. Le Figaro, sonuçları, “Seçimlerinin büyük kaybedeni Marine Le Pen’in partisi RN oldu. Sol, zafer elde etti. Macron’un partisi beklenenden daha iyi direndi. Macron, Meclis’i feshettikten bir ay sonra yönetilemeyecek bir Meclis ve zor bir demokratik süreçle karşı karşıya” şeklinde özetledi.

Sol eğilimli Humanite gazetesi de, “Kahverengi dalganın (aşırı sağın rengi) köpüğü Cumhuriyet’e dokundu ama Cumhuriyet o dalgaya kapılmaktan kurtuldu” cümlesiyle sonuçları yorumladı.

Başbakan istifa etti, Macron geri çevirdi

Macron, NATO zirvesi için Salı günü Washington’a gidecek. Ardından, 14 Temmuz Cumhuriyet kutlamaları gelecek. Meclis ilk toplantısını 18 Temmuz’da yapacak. Daha sonra da 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında Fransa, 2024 yaz Olimpiyat oyunlarına evsahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı, bir yandan hükümet kurma çalışmaları sürerken, diğer yandan da bu süreci atlatana kadar mevcut hükümetin göreve devam etmesini istedi.

Başbakan Gabriel Attal, siyasi teamüller gereği, bu sabah Cumhurbaşkanı Macron’a istifasını sundu. Başbakanın istifasını geri çeviren Macron, Attal’den yeni hükümet oluşturulana kadar “bir süre daha” görevde kalmasını istedi. Attal da, “gerektiği sürece sorumluluk üstlenmeye hazır olduğunu” belirterek bu öneriyi kabul etti.

Nasıl bir iktidar?

Birçok gözlemci ve anket şirketi, ilk turun tekrarlanacağını ve Jordan Bardella’nın başbakanlık görevine kadar ilerleyeceği “kahverengi bir dalganın” Fransa’yı kasıp kavuracağını öngörmüştü. Ancak tüm anket firmaları ve uzmanların birleştiği bu sonuç gerçekleşmedi.

Sandıktan üç ayrı parti, birbiriyle uzlaşamayan üç ayrı görüş, üç güçlü blok ortaya çıktı. Peki, hiçbir partinin çoğunluğu elde edemediği yeni parlamento aritmetiği ışığında nasıl bir iktidar çoğunluğu oluşacak?

Aşırı sağ, 10 milyon oyla en çok oy alan parti olmasına rağmen, “iki turlu dar bölge seçim sistemi” gereği, karşısında kurulan baraj nedeniyle tüm partilere karşı tek başına yarışan RN, ancak üçüncü parti olabildi.

Buna karşın aşırı sağa karşı “cumhuriyetçi cephe” oluşturan Yeni Halk Cephesi (NFP) 7 milyonun üzerinde oyla birinci sıraya, iktidar partisi Ensemble/Birlikte hareketi ise 6 milyon üzerinde oy alarak ikinci sıraya yerleşti.

Salt çoğunluğun çok uzağında, hatta mutlak bir çoğunluktan da uzaklaşan aşırı sağ, ‘yalnızca’ 143 milletvekili çıkarabildi. Ancak bu rakam aynı zamanda, RN’in 54 yeni milletvekili kazanması ve Meclis’teki sandalye sayısını neredeyse iki katına çıkarması anlamına geliyor. RN, ittifaklar hariç tek başına Meclis’in en güçlü partisi konumuna da yükseldi.

Meclis 18 Temmuz’da toplanıyor

Sandıktan çıkan bu sonuçlar, “Fransa, yönetilemez bir ülke haline mi geldi?” sorusunun sorulmasına neden oldu.

Erken parlamento seçimleri, Ulusal Meclis’te neredeyse eşit büyüklükte üç çoğunluk grubunun ortaya çıkmasıyla sonuçlandı ve seçmen, hiçbir siyasi gücün çoğunluğu almasına izin vermedi.

Fransız parlamentosu, Anayasa gereği seçimlerden iki hafta sonraki Perşembe günü yani 18 Haziran’da toplanarak, Meclis Başkanı ve yeni hükümeti belirleyecek. Birinci gelen sol birlik NFP, Macron’un görevi kendilerine vermesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak, bu hafta içinde kendi başbakan adaylarını Cumhurbaşkanı’na bildireceklerini açıkladı.

Ancak sol birlik içinde en çok sandalye çıkaran LFI lideri Jean Luc Melenchon’un ismi üzerinde bölünme yaşanıyor. Macron ve ekibi, sol birliğin parçalanabileceği ihtimali üzerinde de duruyor. Ekibini bu sabah Elysee Sarayı’nda toplayan Macron, radikal sol LFI dışındaki sol partiler ve merkez sağı biraraya getirerek bir çoğunluk oluşturmaya çalışıyor.

Kendisi karşısında oluşan barajı “onursuz ittifak” diye adlandıran ve “iktidara gelişimizi sadece geciktirdiler” diyen aşırı sağ parti RN ise muhalefete yerleşerek, kendilerine karşı yapılan ittifak nedeniyle yaşadıkları büyük kayıp, hayalkırıklığı ve öfkeyi de arkalarına alarak Macron ve onun kuracağı hükümete sert muhalefet etmeye hazırlanıyor.

Aşırı sağ böylece, ilk aşamada 2027 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sert vurmaya hazırlanmayı seçerek, hükümet önerilerini “kabul etmeyeceğini” açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron yeniden aday olamayacak ve istifa etmeden ülkeyi bir yıldan önce seçime götüremeyecek. Yani bu sonuçlara rağmen bir koalisyon oluşturmaya çalışacak.

Sandıkta varılan bu sonuçlar, Fransa’da siyasi krizin çözümü anlamına gelmiyor. Sol ile hızlı bir uzlaşma sağlanamazsa, tıpkı İtalya, Belçika, Hollanda gibi ülkenin “uzun süre” hükümet kurma çalışmalarına odaklanacağı bir sürece gireceği tahminleri yapılıyor.

Arzu Çakır Morin Kimdir? Gazetecilik Kariyeri, Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci* Arzu ÇAKIR, VOA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.