enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
08:41 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gün sayıyor
00:30 UAD’nin İsrail hakkındaki görüşü sürece nasıl yansıyacak?
00:23 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Barış Harekâtı olması nedeniyle bizim için önemli bir yıl dönümüdür”
00:11 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Dr. Fazıl Küçük Anıt Mezarı’nda düzenlenen törene katıldı
00:10 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniden Refah Partisi Başkanı Fatih Erbakan ve beraberindeki heyeti kabul etti
00:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne Sarayı’yla ilgili restorasyon çalışmalarımız devam ediyor”
00:07 Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’deki üç üniversiteden biri oldu
00:06 Yaşamın derinliklerindeki ışık: Kanseri yenen mucizevi kadınlar
00:06 64. Yılında 27 Mayıs ve Adnan Menderes
00:06 Elazığ’daki Hak Sahiplerine TOKİ aylık taksitlerinde artış oranı olarak TÜFE oranının referans alındı
00:06 Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Yıldız Sarayı‘nın açılış töreninde konuştu
00:05 Elazığ Belediyesi’nden Vatandaşlara Aşure İkramı
00:05 Kıbrıs’taki Türk varlığına ve Ada’nın tarihsel gerçekliğine odaklanan anlamlı bir yapım
00:03 Ömer Çelik: Soykırım siyasetine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz
00:03 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum’dan Özgür Özel’e: Depremi Siyasi Malzeme Yapma!
00:01 Darbelerden karşı dersler!
00:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz”
00:10 Akıllı şehirler, hava kirliliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabilir
00:08 ABD bölgedeki kaos ortamının sürmesini istiyor
00:07 Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Eski İngiliz bakan yardımcısı: Müslüman olduğum için görevden alındım

Eski İngiliz bakan yardımcısı: Müslüman olduğum için görevden alındım
24.01.2022
A+
A-

LONDRA – TÜHA HABER / 2020 yılına kadar Ulaştırma Bakanlığı’nda görev yapan Muhafazakar Partili Nusrat Ghani, görevden Müslüman olduğu için alındığını savundu.

Dw - Deutsche Welle Logo Alt - 1172x428 PNG Download - PNGkit(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin haberine göre, İngiltere hükümetinde daha önce bakan yardımcısı olarak görev yapan Nusrat Ghani, Müslüman olduğu için görevden alındığını öne sürdü.

Pazar günü The Sunday Times gazetesine konuşan Ghani, 2020 yılında bir parti denetçisinin kendisine “Müslüman kadın bakan olmasının iş arkadaşlarının huzurunu kaçırdığını” söylediğini savundu.

İslamofobi suçlamalarına karşı partisini yeterince savunmadığından ötürü sadakatinin sorgulandığını aktaran Ghani, “Parti denetçileri ve (başbakanlık konutu olan) Downing Caddesi 10’un beni kökenim ve inancımdan ötürü diğerlerinden daha yüksek bir sadakat ölçütüne tabi tuttuğunun son derece farkındaydım” diye konuştu.

Ghani’nin suçlamalarının odağındaki isim olduğunu açıklayan Mark Spencer, söz konusu suçlamaları sert bir dille reddetti. Suçlamalara Twitter üzerinden yanıt veren Spencer, “Bu suçlamalar tamamıyla yanlış ve iftira niteliğindedir. Bana atfedilen bu kelimeleri asla kullanmadım” diye konuştu.

2018 yılında Ulaştırma Bakanlığı’ndaki görevine atanan Ghani, Muhafazakar Parti hükümetinde bu görevi 2020 yılına kadar sürdürmüştü. Ghani, 2020 yılındaki kabine değişikliğiyle görevden alınmıştı. Ghani, İngiliz meclisinin alt kanadı olan Avam Kamarası’nda konuşan ilk Müslüman kadın olarak tarihe geçmişti.

Vekillerden destek geldi

Ghani’ye bir grup muhafazakar milletvekilinden destek geldi.

Meclisin Kadın ve Eşitlikler Komisyonu Başkanı Caroline Nokes, Ghani’ye yapılan muamelenin “dehşet verici” olduğunu söyledi. Nokes, yaşananları gündeme getiren Ghani’yi cesaretinden ötürü övdü.

Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi ise, Ghani’nin yönelttiği suçlamaların “düzgün bir şekilde araştırılması ve ırkçılığın ortaya çıkarılması” gerektiğini kaydetti. Ghani’yi öven Zahawi, “Muhafazakar Parti’de İslamofobi veya herhangi bir çeşit ırkçılığa yer yoktur” dedi.

Boris Johnson ile görüştü

Großbritannien | UK | Boris Johnson
Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan Ghani’nin suçlamalarına tepki geldi.

Bir Başbakanlık sözcüsü, “Bu olağanüstü derecede ciddi iddialardan haberdar olmasının ardından, Başbakan, söz konusu suçlamaları tartışmak üzere Nusrat Ghani’yle görüştü” açıklamasında bulundu.

Sözcü, Johnson’ın Ghani’ye “muhtemel bir İslamofobiye ilişkin ciddi endişesini ifade ettiğini” ve resmi bir şikayette bulunma çağrısında bulunduğunu söyledi. Ancak Ghani’nin herhangi bir şikayette bulunmadığını söyleyen sözcü, “Muhafazakar Parti hiçbir ön yargı veya ayrımcılığı tolere etmemektedir” diye konuştu.

Johnson halihazırda çeşitli nedenlerle eleştirilerin odağında bulunuyor. Kısa süre önce koronavirüs önlemlerine rağmen başbakanlık konutunda bir partiye katıldığı ortaya çıkan Johnson’a istifa çağrıları gelmişti.

Muhafazakar Parti geçmişte de İslamofobi suçlamalarına maruz kalmıştı. 2018 yılında yüzlerini örten giysi giyen kadınların “posta kutusuna” benzediğini söyleyen Johnson, tepki çekmişti.

EK Kaynaklar *Reuters,AFP,AP

[TÜHA Haber Ajansı, 24 Ocak 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.