enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ege Bölgesi işe alım beklentileri en güçlü üçüncü bölge

Ege Bölgesi işe alım beklentileri en güçlü üçüncü bölge
26.03.2024
A+
A-

Ege Bölgesi’ndeki işverenlerin istihdam beklentisi son 9 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ege Bölgesi işe alım beklentileri en güçlü üçüncü bölge oldu.

TÜHA / TÜRKUAZ İnternational News Agency

ManpowerGroup endüstri dünyasında iş gücünü etkileyen trendleri açıkladı Marjinal Porter Novelli - ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, TÜHA Haber‘e yaptığı açıklamada, Ege Bölgesi’ndeki işverenlerin istihdam beklentisinin son 9 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini belirterek. Ege Bölgesi işe alım beklentilerinin ise en güçlü üçüncü bölge olduğuna dikkat çekti.

Feyza Narlı, 2024 yılının ikinci çeyreğine ilişkin işe alım beklentilerini ölçmek için 42 ülkede 40 bin 385 işverenle İstihdama Genel Bakış araştırmasını gerçekleştirildiğini ve sözkonusu ankete göre, önümüzdeki çeyrekte Türkiye’de yüzde 14 puanlık Net İstihdam Görünümü (NEO) ile olumlu bir istihdam ikliminin öngörüldüğünün altını çizdi.

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, Türkiye’de önümüzdeki çeyrekte olumlu bir işe alım iklimi öngörülmesine rağmen, beklentilerin geçen çeyreğe göre 3 puan, 2023 yılının 2. çeyreğinden bu yana ise 10 puan gerilediğini ifade eden Feyza Narlı,   2024’ün ilk çeyreğinden bu yana sabit kalan ve 2023’ün ikinci çeyreğinden bu yana 4 puan artan 18 NEO ile Ege Bölgesinin ise işe alım beklentilerinin en güçlü üçüncü bölge olduğunu açıkladı.

Narlı, bölgesel bazda ise en rekabetçi bölgenin, 2024’ün ilk çeyreğinden bu yana sabit kalan ve 2023’ün ikinci çeyreğinden bu yana 4 puan artan 18 NEO ile Ege Bölgesi olduğunu hatırlattı.

Bu bölgedeki beklentilerin son 9 yılın en yüksek seviyesinde seyrettiğine vurgu yapan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı,  “Diğer bölgelerin NEO puanları da şu şekilde sıralandı: İç Anadolu (16), Marmara (15), Karadeniz (13), Güneydoğu Anadolu (13), Akdeniz (10) ve Doğu Anadolu (-3)” olduğunu açıkladı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Feyza Narlı, Türkiye’de enflasyonu kontrol altına almak amacıyla sıkı para politikasına devam edilmesinin istihdam beklentilerinin düşmesine neden olduğunu ve bununla birlikte faiz artırımlarının ardından ekonomi soğusa da büyümenin devam ettiğini ifade etti.

Bu durumun uzun vadede ülke ekonomisini istikrara kavuşturması ve zaman içinde yatırımcı duyarlılığını tersine çevirmesinin beklendiğini dile getiren ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, “Ancak daha sıkı para politikasının etkilerinin kademeli olarak gerçekleşmesi ve enflasyonda önemli bir iyileşme görülmeden önce önümüzdeki aylarda zirvenin görülmesi de bekleniyor. Bu zirvenin ardından enflasyonda yaşanacak kayda değer düşüş, istihdam ortamına da olumlu bir şekilde yansıyacak ve işe alım beklentilerini artıracaktır.”  dedi.

Ataner Yüce - (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

Gazeteci* Ataner YÜCE, TRT

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.