enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
13°C
İstanbul
13°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
8°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
12°C

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nde hutbe irad etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nde hutbe irad etti
13.02.2021
0
A+
A-

TÜHA HABER / Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kampüsü’nde inşa edilen ve dün ibadete açılan Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nde hutbe irad etti ve Cuma namazı kıldırdı.

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Deki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s) “İlim talep etmek her Müslümana farzdır.” demektedir.

Aziz Müminler!

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicret ettiğinde ilk iş olarak bir mescit inşa ettirmişti. Bu mescidin hemen bitişiğinde ise ashâb-ı kirâmın eğitiminin gerçekleştirildiği ve adına, ‘suffe’ dediğimiz bir mektep yaptırmıştı. “Ben muallim olarak gönderildim” buyuran Rahmet Peygamberi (s.a.s), böylece Mescid-i Nebevî’de ilim ile ibadeti buluşturmuş ve hayatın merkezine yerleştirmişti. Zira mucize Kitap Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetinde Rabbimiz ona şöyle emretmişti: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı aşılanmış bir yumurtadan yaratmıştır. Oku! Kalemle yazmayı öğreten, böylece insana bilmediğini bildiren Rabbin sonsuz kerem sahibidir.” İkinci sırada inen sureye de Kalem ismini vermiş, kaleme ve yazdığı satırlara yemin ederek sureye başlamıştır. Yani Rabbimiz İslam medeniyetinin temelini okuyup yazmayı, öğrenip öğretmeyi emrederek atmıştır.

Muhterem Müslümanlar!

İslam, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler, mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, tüm insanlık için ilim, hikmet, marifet ve hidayet merkezleridir. Camilerimiz hem mabettir hem de medresedir. Camilerimiz, ibadetin, sahih dini bilginin, sağduyunun, akl-ı selimin, zevk-i selimin ve kalb-i selimin merkezidir. Nitekim Asr-ı Saadetten günümüze camiler, ruhumuzu arındırdığımız huzur mekânları oluşunun yanında aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in eğitim yuvaları olmuştur.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nde hutbe irad etti ile ilgili görsel sonucu

Aziz Kardeşlerim!

Cami ile câmia aynı kökten türeyen iki kelimedir. Caminin anlam dünyasında secde birliği yaptığımız mabetlerimizi, câmia kavramında ise ilim ve hikmet ocağı üniversitelerimizi buluruz. Cami, Müslüman yüreklerin kendisinde buluştuğu, Allah’a kulluk bilinciyle toplandığı mukaddes mekândır. Câmia yani üniversite ise ilmî çalışmaların yapıldığı ve geleceğe ışık tutacak aydınlık bir ufkun nesilden nesile aktarıldığı merkezdir. İslam tarihinin ilk yıllarından itibaren Müslümanlar camiyi ve üniversiteyi birbirinden ayrı görmemiştir. Bilakis büyük ilim merkezlerini camilerin külliyesinde inşa etmişlerdir. Nizamiye medreseleriyle kurumsallaşıp asırlar boyu gelişmişlerdir. Ayasofya, Süleymaniye, Fatih medreseleri bunun en muhteşem örnekleridir. Buralarda yetişen Müslüman âlimler, bilimin öncüleri olmuşlar, çağları aşan bir ilim-irfan, bilgi ve hikmet medeniyeti inşa etmişlerdir. Hem fen ilimlerinde ve hem de dinî ilimlerde zirve olan nice alimlerimiz, Avrupa’nın da üzerine doğan bir güneş olmuş ve asırlar boyu dünyayı aydınlatmışlardır. Camilerimiz ve üniversitelerimiz, dün olduğu gibi bugün de aynı ruhla bütünleşmeye devam ettikçe, insanlık manen huzura erecek, aydınlık yarınlara kavuşacaktır inşallah. Geçmişte olduğu gibi bugün de üniversitelerimizde ilim irfan, bilgi, hikmet sahibi edep timsali gençler yetiştirerek her alanda söz sahibi olacağımız bir noktaya gelmek için çok çalışmalıyız, gayret etmeliyiz aziz kardeşlerim. İlim tarihimizdeki müktesebatımıza uygun olarak günümüz ifadesiyle interdisipliner metoda riayet ederek öğrencilerimizi en donanımlı bir şekilde yetiştirmeye çalışmalıyız. Seçmeli derslerle bölümlerin ve fakültelerin birbirlerinden ders seçebilmelerini sağlamalıyız. Hangi fakültenin öğrencisi olursa olsun örneğin İlahiyat fakültesinden mesela Kur’an-ı Kerim dersini seçebilmeli, İlahiyat fakültesindeki bir öğrencimiz de diğer fakültelerden ihtiyaç duyduğu bir dersi seçebilmeli. Böylece tecrübî ilimlerle dinî ilimleri birbirine yaklaştırıp öğrencilerimizin farklı ilim dallarından da kendisini beslemesine destek olmalıyız.

Müslüman bir ilim talibi olarak ilmî çalışma yaparken ve farklı konularda kitap okurken Allah’ın kâinat kitabını ve Rasulullah Efendimizin en büyük mucizesi olan Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlama niyetinde olursak aynı zamanda nafile ibadet yapmış oluruz.

Aziz Kardeşlerim!

Bir yandan ilim irfan ve bilgi hikmet yuvası üniversitemizin külliyesi içerisinde böyle güzel bir camimizin açılışının coşkusunu yaşarken diğer yandan da üç ayların manevî iklimine yeniden kavuşmanın heyecanı içerisindeyiz. Yarın (13 Şubat 2021) Ramazan’ın muştusu olan Receb ayının ilk günü. Önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece ise Leyle-i Regâib. Bizleri bu rahmet ve mağfiret mevsimine kavuşturan Yüce Allah’a hamd ediyorum.

Başta aziz milletimiz olmak üzere İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve leyle-i Regâibini tebrik ediyor, açılışıyla huzur bulduğumuz bu güzel mabedin nice gönüllerin imarına ve ihyasına vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum.

[TÜHA Haber Ajansı, 13 Şubat 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.